روزگشت مجله گردشگری و سفر

دلایل خوب برای سفر کردن (10 دلیل قانع کننده برای مسافرت رفتن)

دلایل خوب برای سفر کردن (10 دلیل قانع کننده برای مسافرت رفتن)

در واقع سفر کردن شروع دوره ای جدید از زندگی می باشد. یک سفر کوتاه مدت در کنار خانواده و دوستان می تواند تجربه ای متفاوت از آرامش و راحتی را رقم بزند. دلایل خوب برای سفر کردن محدود به چند مورد خاص و جزئی نیست. سفر کردن به دلیل فواید بسیار زیادی که دارد، به یکی از ارکان اصلی زندگی تبدیل شده است.

مسافرت فرصت تجدید روحیه و تجربه آرامش حتی در دل هیجان را می تواند به ارمغان بیاورد. برای دور شدن از استرس و اضطراب بهترین کار سفر کردن می باشد. از دلایل خوب برای سفر کردن می توان به تقویت بنیان های روح و روان اشاره کرد. مسافرت فرصت کسب تجربه مهارت های بیشتر را در اختیار فرد قرار می دهد.

همچنین سفر کردن به صورت دسته جمعی می تواند به گذر از بحران های سخت زندگی بسیار کمک کند. در سایه مسافرت می توان بسیاری از تجربه های تلخ اخیر زندگی را به راحتی پشت سر گذاشت. از دیدگاه اسلام نیز سفر کردن فواید بسیار زیادی که دارد؛ به همین دلیل در آموزه های دینی این موضوع بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

دلایل خوب برای سفر کردن چیست؟

مسافرت بهترین راه برای تجربه راحتی و آرامش پس از یک دوره سخت و طاقت فرسای کاری می شود. دلایل خوب برای سفر کردن به قدری متنوع و جذاب هستند که هر فردی را بیشتر جهت مسافرت حریص می کنند. از دلایل خوب برای سفر کردن می توان به ساختن خاطره های خوب و دوست داشتنی اشاره کرد. ثبت خاطره های جدید در کنار خانواده بسیار لذت بخش می باشد. همچنین در سایه سفر کردن می توان مهارت های ارتباطی بیشتری را به دست آورد.

به واسطه مسافرت می توان با افق های دورتر در سراسر این کره خاکی بهتر آشنا شد. همچنین از دیگر دلایل خوب برای سفر کردن می توان به تغییر حالات روحی اشاره کرد. به نوعی سیاخت می تواند فرصت کسب تجربه های جدید و ارزشمند را برای بشر فراهم کند. از دیگر دلایل خوب برای سفر می توان به تجدید انرژی اشاره کرد.

پس از یک دوره مسافرت و تفریح فرد انرژی بیشتری را به دست خواهد آورد. در نتیجه می توان با جدیت بیشتری فعالیت شغلی خود را دنبال کرد. به طور کلی دلایل خوب برای سفر کردن شامل موارد ذیل هستند. با سفر کردن می توان غذاهای روح و جسم را به راحتی تامین کرد.

سلامت جسم و روان

بر اساس جدیدترین بررسی های صورت گرفته سفر کردن می تواند منجر به سلامت جسم و روان شود‌. همچنین مسافرت باعث کاهش تنش های عصبی خواهد شد. از دلایل خوب برای سفر کردن می توان به درمان بیماری های روحی رایج اشاره کرد. فرصت سیاحت در یک محیط جدید و آدم های گوناگون برای هر فردی لذت بخش می باشد. افرادی که به دلیل تایم کاری فشرده روحیه خود را از دست داده اند؛ در سایه مسافرت دوباره روحیه خود را به دست خواهند آورد.

از دیدگاه روانشناسی بسیاری از مشکلات روانی را می توان با سفر به راحتی درمان کرد. یکی از شیوه های غیرمستقیم درمان افسردگی سفر کردن می باشد. به واسطه مسافرت می توان سلامت جسم و روان را در شرایط پایدارتری حفظ کرد. به طور کلی در طول سفر فعالیت فیزیکی بیشتری خواهید داشت.

در همین راستا سلامت جسمی شما نیز افزایش پیدا خواهد کرد. مسافرت و طبیعت گردی میزان انرژی بدن را می تواند بسیار افزایش دهد. همچنین طبیعت گردی در طول مسافرت می تواند فرصت اکتشاف رازهای جدید را در اعماق روح و روان آدمی فراهم کند.

مطلب مشابه: نکات مهم در هنگام سفر با قطار (12 نکته مهم برای سفر با قطار)

تقویت مهارت های ارتباطی

یکی از دلایل خوب برای سفر کردن تقویت مهارت های ارتباطی می باشد. در سایه مسافرت مداوم می توان بسیاری از مهارت های ارتباطی رایج را تقویت کرد. همچنین صحبت با مردم جدید بوم و محلی یک منطقه می تواند به ایجاد مهارت های جدید ارتباطی در فرد کمک کند. در سفرهای خارجی مسافرین بعد جدیدی از مهارت های ارتباطی را تجربه خواهند کرد.

آسان ترین روش برای کسب مهارت کافی در جهت تقویت مهارت های ارتباطی، سفر کردن می باشد. امام رضا در یکی از احادیث خود به وضوح به این نکته اشاره کرده است. افرادی که قصد تقویت مهارت های ارتباطی خود را دارند؛ سفر کردن را باید در اولویت نخست خود قرار دهند. مسافرت همانند معجزه ای بی تکرار موجب تقویت مهارت اجتماعی انسانی خواهد شد.

فرار از زندگی روزمره

بهترین روش برای فرار از زندگی عادی و روزمره سفر کردن می باشد. از دلایل خوب برای سفر کردن می توان به فرار از تکنولوژی و فضای مجازی اشاره کرد. فضای مجازی و تکنولوژی امروزی تمامی ابعاد زندگی شخصی فرد را تحت الشعاع خود قرار داده است. برای عبور از این شرایط روزمره می توان سفر کردن را انتخاب کرد. مسافرت در دل طبیعت می تواند روزها شما را از فضای مجازی دور نگه دارد.

برای کسب آرامش بیشتر مسافرت به دریا، جنگل و همچنین کویر گزینه ایده آلی می باشد. همچنین بازدید از مکان های باستانی می تواند فرصت سفر در دل تاریخ را فراهم کند. در طول مسافرت باید تا حد امکان از فضای مجازی دور شد. تحت چنین شرایطی می توان در مسیر خودشناسی نیز قرار گرفت.

آشنایی با فرهنگ های دیگر

مردم هر منطقه ای به واسطه تمدن شهری، فرهنگ متفاوتی دارند. به نوعی فرهنگ حاکم در هر منطقه ای از کشور متغیر است. آشنایی با اقوام مختلف می تواند به کشف فرهنگ اصیل ایرانی کمک کند. آشنایی با فرهنگ های جدید می تواند باعث افزایش روحیه سازگاری انسان ها در محیط جدید شود. سنت و سبک زندگی در هر شهری متغیر می باشد.

همچنین در سفرهای خارجی امکان آشنایی با فرهنگ های جدید بیشتر فراهم است. در طول سفر باید به ارزش ها و فرهنگ های هر کشوری احترام گذاشت. از دلایل خوب برای سفر کردن می توان به شناسایی فرهنگ های جدید در محدوده های جغرافیایی مختلف اشاره کرد. پس از آشنایانی با فرهنگ های مختلف، مسافرین در مسیر شناسایی فرهنگ اصیل ایرانی نیز قرار خواهند گرفت.

مطلب مشابه: سفر با دوچرخه؛ انواع دوچرخه مناسب، تجهیزات مورد نیاز و لباس مناسب

افزایش خلاقیت

از دیگر دلایل خوب برای سفر کردن می توان به افزایش خلاقیت اشاره کرد. مسافرت میزان خلاقیت فرد را تا حد قابل توجهی می تواند افزایش دهد. در واقع در سایه سفر قدرت فکری فرد رشد پیدا خواهد کرد. در واقع به واسطه افزایش خلاقیت فرد می تواند در موقعیت های گوناگون واکنش بهتری را از خود نشان دهد. همچنین در شرایط حساس می توان تصمیمات بهتری را اتخاذ کرد.

مسافرت سطح آگاهی فرد را می تواند افزایش دهد. در شرایط عادی دسترسی به چنین حجم از آگاهی برای افراد عادی غیر ممکن می باشد. در واقع بعد از افزایش میزان خلاقیت مسیر امن و هوشمندتری را می توان برای حل مسائل و مشکلات مختلف در نظر گرفت. به نوعی فرد در یک محیط جدید خلاقیت لازم را به خرج می دهد تا بهتر مسائل پیرامون را درک کند.

آشنایی با طعم غذاهای جدید

یکی از لذت های بی بدیل دنیا خوردن غذا می باشد. از دلایل خوب برای سفر کردن نیز چشیدن طعم غذاهای محلی و متفاوت می باشد. در طول سفر می توان غذاهای مخصوص به هر منطقه را میل کرد. همچنین این تجربه جدید می تواند هیجان قابل توجهی را به زندگی فرد اضافه کند. به نوعی یکی از خاطره انگیزترین لحظات برای هر انسانی چشیدن طعم های جدید غذاهای محلی می باشد.

در طول سفر فرصت آشنایی با مزه های جدید را نباید فراموش کرد‌. در حال حاضر در هر یک از بخش های مختلف این مرز و بوم، غذاهای محلی مختلفی طبخ می شوند. خوردن هر یک از این غذاهای جدید به ثبت خاطره ای مملوء از هیجان کمک خواهد کرد. خصوصا در سفرهای خارجی فرصت آشنایی با طعم های جدید بیشتر فراهم می باشد.

در طول سفر منوی غذایی را باید کاملا متنوع انتخاب کرد. تحت چنین شرایطی غذا خوردن برای فرد به یک لذت خاص و بی همتا تبدیل خواهد شد. برای کسب تجربه خوردن غذاهای محلی بهترین آیتم است.

فرصت شناخت خود

از دیدگاه اسلام مسافرت فرصت خودشناسی را برای مسافرین فراهم می کند. پس یکی از دلایل خوب سفر کردن را می توان فرصت شناخت خود معرفی کرد. در طول سفر با افراد غریبه مختلفی مسافران مواجه می شوند که هر یک رفتار شخصیتی متفاوتی را از خود نشان می دهند. در سایه سفر کردن می توان فرصت شناخت خود را به دست آورد.

افرادی که به دنبال کشف خود هستند؛ باید مسافرت کردن را در اولویت اول خود قرار دهند. همچنین قرار گرفتن در موقعیت های جدید می تواند باعث کشف استعدادهای نهفته در هر فردی شود. برای شناخت خود باید سفر کردن را آغاز کرد. در صورت مسافرت مداوم می توان به شناخت دقیق تری از خود دست پیدا کرد. از این فرصت استثنایی تحت شرایطی می توان برخوردار شد که مسافرت کردن جزء اولویت های شخصی فرد باشد. همچنین در سایه شناخت خود در مسیر خداشناسی نیز می توان قرار گرفت.

ثبت خاطره های فراموش نشدنی

هنر زندگی کردن را فقط افرادی بلد هستند که به دنبال ثبت خاطره های فراموش نشدنی در کنار عزیزانشان هستند. برای ثبت خاطره های جدید می توان سفر کردن را جزء گزینه های اول قرار کرد. به نوعی از دلایل خوب سفر کردن می توان به ثبت خاطره های فراموش نشدنی اشاره کرد. در سایه ثبت خاطرات جدید می توان هیجان بیشتری را تجربه نمود.

همچنین با انتخاب روش های جدید و کاربردی می توان هزینه های سفر را تا حد قابل توجهی کاهش داد. گشتن در بازارهای سنتی، کمپ در دل طبیعت، پینکنیک دل دریا و حتی بازدید از مراکز تفریحی می تواند به ثبت خاطره های جدید کمک بسیار زیادی کند. خصوصا برای زوجینی که به دنبال ثبت خاطرات جدید هستند؛ سفر کردن توصیه می شود.

بسیاری از خاطرات خوش مسافرت حتی بعد از چندین سال نیز در ذهن فرد باقی خواهد ماند. برای ثبت خاطره فراموش نشدنی سفر به هر نقطه ای از این سرزمین می تواند جذاب و هیجان انگیز باشد.

مطلب مشابه: نکات کاربردی در سفر با هواپیما (کارهای ساده برای راحت کردن سفر)

کاهش استرس و اضطراب

استرس و اضطراب در اثر مشغله کاری می تواند زندگی شخصی فرد را با مشکلات مختلفی مواجه کند. برای فرار از وضعیت موجود می توان مسافرت کردن را انتخاب کرد. از دلایل خوب سفر کردن می توان به کاهش استرس و نگرانی اشاره کرد. مسافرت چاشنی جدیدی از احساسات همراه با آرامش قلبی را می تواند برای فرد به ارمغان بیاورد. مسافرت در دل طبیعت باعث تغییر باورهای فکری می شود‌.

همچنین طبیعت گردی میزان استرس و نگرانی فرد را کاهش خواهد داد‌. انجام فعالیت های جدید و دور شدن از زندگی صنعتی می تواند استرس را به خوبی کاهش دهد. برای کاهش استرس باید سفر کردن را انتخاب کرد. مسافرت روحیه کلی فرد را تغییر خواهد داد و در مسیر کسب تجربه های جدید قرار خواهد گرفت.

افزایش اعتماد به نفس

درصد قابل توجهی از افراد جامعه از مشکل کمبود اعتماد به نفس رنج می برند. بهترین روش برای افزایش اعتماد به نفس سفر کردن می باشد‌. از دلایل خوب برای سفر کردن می توان به افزایش اعتماد به نفس اشاره کرد. چنین افرادی در صورت مسافرت انفرادی فرصت بیشتری جهت کسب اعتماد به نفس حداکثری را به دست خواهند آورد.

در محیط جدید فرد با آدم های غریبه بسیار زیادی مواجه می شود که مجبور به برقراری ارتباط با آن ها می باشد. به همین دلیل اعتماد به نفس فرد در سایه تغییر زیرساخت های رفتاری افزایش پیدا می کند. سفر کردن باعث افزایش اعتماد به نفس و همچنین عزت نفس فرد خواهد شد. سفر همانند یک موشک فرد را در سکوی پرتاب به سمت اعتماد به نفس قرار می دهد. برای کسب اعتماد به نفس بیشتر مسافرت متعدد را باید فراموش نکرد.

خداشناسی

از دیگر دلایل خوب برای سفر کردن خداشناسی می باشد. مسافرت می تواند باعث درک بهتر وجودیت خدا شود. همچنین سفر به دل طبیعت می تواند فرصت یادآوری نعمت های بی کران خداوند را فراهم کند. برای قرار گرفتن در مسیر خداشناسی باید مسافرت کردن را فراموش نکرد.

همچنین سفر میزان توجه فرد به خدا و نعمت های بی بدیل خداوند را افزایش می دهد. برای اکتشاف مسیر راهبردی خداشناسی باید سفر کرد. خصوصا سفر کردن به صورت مداوم می تواند معجزه نزدیک شدن به خداوند را به واقعیت تبدیل کند.

کلام آخر

سفر کردن به دلیل فواید بسیار زیادی که دارد؛ همیشه مورد توجه قرار گرفته است. در سایه سفر کردن می توان ابعاد جدیدی از آرامش روحی و روانی را تجربه به همین دلیل سفر کردن به یکی از اجزای اصلی زندگی روزمره تبدیل شده است.

از دلایل خوب برای سفر کردن می توان به افزایش اعتماد به نفس، کاهش استرس، خداشناسی، خود شناسی، آشنایی با فرهنگ های جدید، ثبت خاطره هایی سرشار از هیجان و… اشاره کرد. برای بهره مندی از فواید سفر نیاز به پرداخت هزینه های مازاد نیست. با کمترین میزان از هزینه نیز می توان یک سفر تفریحی در کنار خانواده را تجربه کرد.

مطالب مشابه