روزگشت مجله گردشگری و سفر

نکات کمپینگ در طبیعت (10 مورد مهم برای کمپینگ در طبیعت)

نکات کمپینگ در طبیعت (10 مورد مهم برای کمپینگ در طبیعت)

برای تجربه ابعاد جدیدی از آرامش و راحتی باید در کمپینگ به نکات مهمی توجه کرد. نکات کمپینگ در طبیعیت باید رعایت شوند؛ در غیر این صورت با مشکلات مختلفی می توان مواجه شد. با رعایت این نکات می توان خاطره ای دل انگیز را در کنار دوستان و آشنایان ثبت کرد. در طبیعت گردی باید به برخی از پارامترهای مختلف توجه داشت.

در سایه رعایت چنین موارد مهمی می توان به بهترین شکل ممکن در دل طبیعت کمپ کرد. در سایه توجه به این دستورالعمل ها به راحتی می توان موفق به ایجاد چارچوب امنیت و ایمنی در کمپ شد. متاسفانه درصد قابل توجهی از افرادی که به این نکات توجه نمی کنند؛ آسیب های مختلفی در طبیعت تجربه می کنند.

بررسی نکات مهم و اساسی کمپینگ در طبیعت

رعایت برخی از نکات مهم و اصلی در کمپینگ طبیعت را نباید فراموش کرد. برای این که از تمامی اجزای طبیعت در زوایای مختلف لذت برد؛ باید رعایت نکات اساسی و مهم در اولویت قرار دارد. نکات کمپینگ در طبیعت شامل چند سرفصل کلی هستند، که باید رعایت شوند. عدم توجه به این نکات در طبیعت گردی می تواند خطرات و آسیب های بسیار زیادی را به ارمغان بیاورد. هنگام کمپینگ به دلیل این که در محیط جدیدی قرار می گیرد؛ با چالش های مختلفی مواجه می شوبد.

برای گذر از این بحران سخت و پشت سر گذاشتن چالش های گوناگون باید به نکات مهم و اساسی توجه داشته باشید. تحت چنین شرایطی در یک شرایط بدون خطر می توانید حتی بیش از چند روز در طبیعت اقامت داشته باشید. افرادی که رعایت این نکات مهم را در اولویت خود قرار می دهند؛ تجربه بهتری از طبیعت گردی را می توانند در کنار خانواده تجربه کنند.

رعایت نکات کمپینگ در طبیعت برای تمامی افرادی که سفر در دل طبیعت را دوست دارند؛ ضروری و الزامی می باشد. نکات مهم کمپ در طبیعت شامل موارد ذیل هستند. این موارد مهم و اساسی باید تحت هر شرایطی رعایت شوند. در غیر این صورت لذت بی بدیلی از هیجان در دل آرامش را نمی توان تجربه کرد.

مطلب مشابه: وسایل مورد نیاز برای سفر (لیست 20 وسیله ضروری برای مسافرت رفتن)

بررسی دقیق محل نصب چادر

نکات کمپینگ در طبیعت (10 مورد مهم برای کمپینگ در طبیعت)

پیش از هرگونه اقدامی باید محل نصب چادر را به دقت مورد بررسی قرار داد. در غیر این صورت در طول مدت زمان اقامت خطرات جدی به وجود خواهد آمد. از نکات کمپینگ در طبیعت می توان به انتخاب چادر مناسب نیز اشاره کرد. در طبیعت گردی محل نصب چادر باید با دقت و وسواس بسیار زیادی انتخاب شود. معمولا در دل طبیعت حیوانات وحشی بسیار زیادی وجود دارد. برای در امان ماندن از شر این حیوانات وحشی باید در بهترین محل نسبت به نصب چادر اقدام کرد.

جتما چادر را باید در یک محل با پوشش گیاهی کمتر نصب کرد. نصب چادر در محل اقامت حیوانات ممنوع می باشد. اغلب حیوانات درنده نیمه شب به چادرها حمله می کنند. در قسمت ورودی چادر باید یک چراغ مخصوص کمپ قرار داد. تحت چنین شرایطی می توان به خوبی اطراف چادر را دیده بانی کرد. حتما چادر انتخابی برای کمپ در دل طبیعت باید استاندارد باشد.

بسیاری از چادرهای کمپ بی کیفیت برای کمپینگ گزینه ایده آلی نیستند. چادر انتخابی باید پنجره های مختلفی برای تهویه هوا داشته باشد. همچنین برای جلوگیری از نفوذ حشرات سمی و مار محل اطراف چادر را نفت پاشی باید کرد.

به همراه داشتن آب و غذای کافی

نکات کمپینگ در طبیعت (10 مورد مهم برای کمپینگ در طبیعت)

بر اساس مدت زمان اقامت باید آب و غذای کافی به همراه داشت. خصوصا غذاهایی که در خطر فساد قرار دارند؛ باید در یخچال های مخصوص قرار بگیرند. آب و غذای کافی جزء نکات کمپینگ در دل طبیعت می باشد.‌ برای جلوگیری از ایجاد هرگونه محدودیت در طول مسیر باید غذاهای سبک و پرانرژی را انتخاب کرد. مواد غذایی که وزن و حجم بیشتری دارند؛ باعث سنگین شدن کوله پشتی خواهند شد.

همچنین باید رژیم غذایی خاصی را در کمپینگ رعایت کرد. به عنوان مثال انواع میوه و مواد غذایی ارگانیک می تواند باعث افزایش انرژی شود. در نهایت فرد می تواند به بهترین شکل ممنون طبیعت گردی خود را به اتمام برساند. نوشیدن آب به مقدار کافی می تواند بدن را از حالت دهیدراته بودن خارج کند. همچنین در طول اقامت برای انجام فعالیت های مختلف آب نیاز است‌.

حتما باید آب به مقدار کافی به همراه داشت؛ در غیر این صورت در فعالیت های مختلف کمپ با اختلالات گسترده ای فرد مواجه خواهد شد. غذاهای کنسروی برای طبیعت گردی بهترین گزینه هستند. این غذاها در کوتاه ترین زمان ممکن آماده می شوند و همچنین از میزان قابل توجهی کالری نیز برخوردار هستند.

بررسی وضعیت آب و هوا

نکات کمپینگ در طبیعت (10 مورد مهم برای کمپینگ در طبیعت)

پیش از هرگونه اقدامی برای کمپینگ باید وضعیت آب و هوا را مورد بررسی قرار داد. اولین فاکتور مهم برای شروع طبیعت گردی توجه به آب و هوا می باشد. به نوعی ای نکات کمپینگ در طبیعت بررسی دقیق آب و هوای منطقه می باشد. خصوصا در فصل زمستان که خطر بارش برف شدید و کولاک وجود دارد؛ باید به این نکته توجه کرد. در اپلیکیشن های مختلف آب و هوای منطقه باید بررسی کرد.

همچنین افرادی که قصد اقامت بیش از چند روز در دل طبیعت را دارند؛ باید آب و هوای روزهای آتی را نیز نکرد بررسی قرار دهند. در نهایت پس از بررسی آب و هوا در صورتی که شرایط مطلوب باشد؛ می توان کمپینگ را آغاز کرد. همچنین در صورتی که هرگونه اخطار یا بارشی در اپلیکیشن های هواشناسی برای منطقه مد نظر ثبت شده است؛ کمپینگ را باید به روزهای آتی موکول کرد.

در غیر این صورت در دوران کمپینگ با خطرات جدی می توان مواجه شد. همچنین در طول مسیر باید قطب نما به همراه داشت. جهش وزش باد باید به دقت مورد بررسی قرار بگیرد. در صورتی که جهت وزش باد مستقیم در جهت شمال بود؛ باز هم کمپینگ و طبیعت گردی را به روز بعد باید موکول کرد.

مطلب مشابه: سفر با دوچرخه؛ انواع دوچرخه مناسب، تجهیزات مورد نیاز و لباس مناسب

به همراه داشتن جعبه کمک های اولیه

از دیگر نکات کمپینگ در طبیعت به همراه داشتن جعبه کمک های اولیه می باشد. در طول اقامت مشکلات مختلفی می تواند بروز پیدا کند. در همین راستا باید جعبه کمک های اولیه را به همراه داشت. در داخل این جعبه باید چند گاز استریل، باند، قرص های مسکن و همچنین تعدادی چسب زخم قرار داد.

افرادی که درگیر بیماری خاصی هستند؛ باید در داخل این جعبه داروی خود را قرار دهند. همچنین جعبه را باید در داخل چادر قرار داد. در صورتی که هرگونه وضعیت اضطراری به وجود آمد؛ باید از جعبه کمک های اولیه استفاده کرد. همچنین از روز قبل باید محتویات این جعبه را بررسی کرده و کم و کسری های موجود را برطرف کرد.

به نوعی چارچوب سلامت در کمپینگ را می توان به کمک جعبه کمک های اولیه به وجود آورد. در صورت نیاز هرگونه آیتم پزشکی ضروری دیگری را نیز می توان به جعبه کمک های اولیه اضافه کرد.‌ تحت چنین شرایطی در صورت بروز هرگونه حادثه ای نیز می توان بهترین عملکرد را نشان داد.

بررسی احتمال وجود حیوانات وحشی

نکات کمپینگ در طبیعت (10 مورد مهم برای کمپینگ در طبیعت)

منطقه ای که برای کمپینگ انتخاب می شود؛ باید از جهات مختلف مورد بررسی قرار دارد.‌ از کمپینگ در دل جنگل های دوردست باید خودداری کرد. به نوعی از نکات کمپینگ در طبیعت می توان به انتخاب یک محل امن و به دور از خطر اشاره کرد. اغلب حیوانات وحشی در جنگل های بکر و دوردست زندگی می کنند. کمپینگ در چنین مناطقی می تواند خطرات جانی به همراه داشته باشد.

همچنین پیش از کمپینگ و چادر زدن باید منطقه را از نظر وجود حیوانات وحشی مورد بررسی قرار دارد. از چادر زدن در مناطقی که هیچ فرد یا گروهی دیگری وجود ندارد؛ باید خودداری کرد. در اغلب محیط هایی که هیچ فرد یا گروهی کمپ نکرده است؛ خطر وجود حیوانات وحشی به مراتب بیشتر می باشد.

حتما پیش از چادر زدن باید خطر وجود حیوانات وحشی را مورد بررسی قرار داد. در نهایت پس از بررسی نهایی اگر خطری وجود نداشت؛ می توان کمپینگ و طبیعت گردی را آغاز کرد. در صورت وجود هرگونه خطری باید محل دیگری را برای کمپ انتخاب کرد.

برپا کردن آتش مطابق با اصول کمپینگ

نکات کمپینگ در طبیعت (10 مورد مهم برای کمپینگ در طبیعت)

در برخی از مناطق خاص هیچ فردی اجازه برپا کردن آتش ندارد. چنین مناطقی به دلیل پوشش گیاهی بسیار خاص و متفاوتی که دارند؛ محیط مناسبی برای برپا کردن آتش به شمار نمی آیند. همچنین برای ایجاد آتش به هیچ عنوان نباید درخت های اطراف راش شکست. استفاده از چوب های خشک و همچنین روشن کردن آتش در مکان هایی که باد در حال وزش است؛ باید بروز خطرات بزرگی خواهد شد. با روشن کردن در چنین شرایطی خطر بروز آتش سوزی را تا حد قابل توجهی افزایش می دهد.

همچنین باید محلی عاری از پوشش گیاهی را برای روشن کردن آتش انتخاب کرد. همچنین برپا کردن آتش در محل اقامت حیوانات بسیار خطرناک است.‌ تحت چنین شرایطی حیوانات جذب آتش شما خواهند شد. همچنین در طول شب نیز باید آتش را روشن نگه داشت.

تحت چنین شرایطی در روزهای سرد سال نیز طبیعت گردی سرشار از شادی و لذت خواهد بود. همچنین پیش از ترک محل از خاموش شدن آتش مطمئن شوید. اگر آتش خاموش نشود؛ شانس بروز آتش سوزی تا حد قابل توجهی افزایش پیدا می کند.

مراقبت از کودکان

در حین طبیعت گردی باید از کودکان به خوبی مراقبت کرد. حضور کودکان در کمپ های طبیعت غیر ضروری می باشد. به نوعی از نکات کمپینگ در طبیعت می توان به مراقبت از کودکان اشاره کرد. کودکان پس از قرار گرفتن در یک محیط جدید حس کنجکاوی را تجربه می کنند.‌ به همین دلیل اقدام به طبیعت گردی خواهند کرد. اغلب کودکان کنجکاو که به دل اکتشاف رازهای جدید در طبیعت هستند گم می شوند.

همچنین پیش از کمپ خطرات احتمالی را باید به کودک یادآوری کرد. برای جلوگیری از بروز هرگونه خطری باید به طور کامل مراقب کودکان بود. در جنگل های دوردست و بکر باید به همراه کودکان کمپ نکرد. خطراتی که در طول مسیر وجود دارد می تواند خطرات جانی نیز برای کودکان داشته باشد. تا حد امکان در چنین پیکنیک های باید کودکان شرکت کنند. حتما غذا، اسباب بازی، لباس گرم و آب به مقدار کافی برای کودکان خود در سبد قرار دهید.

نخوردن میوه های جنگلی

بسیاری از میوه های جنگلی که وجود دارند؛ مناسب خوردن نیستند. از دیگر نکات کمپینگ در طبیعت می توان به عدم خوردن میوه های سمی جنگلی اشاره کرد. این میوه ها و همچنین قارچ ها حاوی برخی از مواد آلوده و سمی هستند. بسیاری از قارچ ها و میوه های سمی منجر به مرگ می شوند. از خوردن میوه های جنگلی تا حد امکان باید خودداری کرد. سالانه تعداد بسیار زیادی از افراد به دلیل عدم توجه به این مسئله جان خود را از دست می دهند.

همچنین این نکته مهم را باید به کودکان نیز یادآوری کرد. این میوه ها و قارچ ها آلوده به انگل ها و میکروب های مرگ باری هستند. در اغلب موارد این میوه ها باعث بروز بیماری های گوارشی مختلف و متعددی می شوند. حتی خوردن یک میوه و قارچ سمی نیز خطرناک می باشد. برخلاف تمامی باورهای رایج حتی شستن چنین میوه هایی سمی بودن آن ها را از بین نخواهد برد.

استفاده از زیرانداز عایق

پیش از هرگونه اقدامی باید یک زیرانداز عایق در ابعاد مناسب و استاندارد تهیه کرد. زیرانداز عایق به هیچ عنوان رطوبت را جذب نمی کند. به نوعی در سایه زیرانداز عایق می توان شرایط مطلوب و استانداردی را برای کمپ ایجاد کرد. همچنین در زمان بارش برف و باران استفاده از چنین زیراندازهایی به شدت توصیه می شود.

عدم توجه به این نکته می تواند فرایند کمپ در طبیعت را بسیار سخت و دشوار کند. زیرانداز عایق باعث حفظ گرما و رطوبت می شود. همچنین بهترین راه مقابله با حشرات موذی به درون چادر استفاده از زیرانداز عایق می باشد. همچنین زیرانداز عایق دولایه بهترین گزینه برای داخل چادر است.

استفاده از کرم ضد آفتاب

در طول کمپینگ مدام در معرض نور مستقیم آفتاب قرار خواهید گرفت. اشعه های مضر نور خورشید می تواند آسیب های جبران ناپذیری را به پوست وارد کند. همچنین قرار گرفتن در معرض نور خورشید به صورت مداوم می تواند خطر سرطان پوست را کاهش دهد.

برای جلوگیری از سوختگی و برنزه شدن می توان از کرم ضد آفتاب استفاده کرد‌. این کرم همانند یک سد دفاعی از پوست در برابر اشعه های مضر محافظت خواهد کرد. در صورتی که در شرایط عادی تمامی اشعه های مضر جذب پوست شده و باعث ایجاد لک می شوند.

کلام آخر

تمامی نکات کمپینگ در طبیعت باید به دقت رعایت شوند. در صورت عدم رعایت نکات اساسی و مهم خطرات جدی برای فرد به وجود خواهد آمد. افرادی که سال ها تجربه کمپ در طبیعت را دارند؛ رعایت چنین نکاتی را در اولویت نخست خود قرار می دهند. برای ایجاد موج جدیدی از راحتی و آسایش باید به تمامی موارد مهم توجه داشت.

افرادی که رعایت این نکات در اولویت نخست خود قرار می دهند؛ در دل طبیعت به بهترین شکل ممکن می توانند کمپ کنند. بسیاری از این دستورالعمل های اجرایی ضروری هستند. در صورت عدم توجه به این نکات مهم با چالش های مختلفی در کمپ و طبیعت گردی مواجه خواهید شد.

مطالب مشابه