روزگشت مجله گردشگری و سفر

نگاهی به آبشار بیشه درود لرستان و اطلاعات درباره سفر به آن (تصاویر زیبا از آبشار)

نگاهی به آبشار بیشه درود لرستان و اطلاعات درباره سفر به آن (تصاویر زیبا از آبشار)

در این بخش نگاهی به آبشار بیشه انداخته ایم. آبشار بیشه یکی از زیباترین آبشارهای استان لرستان و حتی ایران است.

لرستان بسیار خوش آب و هوا و سرسبز است و در غرب کشور ایران قرار گرفته است. استان لرستان دارای جاذبه های تاریخی و طبیعی زیادی است که در هر شهری در این استان می توانید جاذبه های خاص گردشگری آن را مشاهده کنید و لذت ببرید.

استان لرستان دارای آبشارهای زیبا و تماشایی است و بیش از 50 آبشار کوچک و بزرگ در لرستان وجود دارد. آبشار آب سفید، نوژیان، چکان و وار از جمله این آبشارهای زیبا است. یکی از آبشاری معروف استان لرستان و درود، آبشار بیشه است که در 35 کیلومتری درود قرار گرفته است.

آبشار بیشه دقیقه کجاست؟

نگاهی به آبشار بیشه درود لرستان و اطلاعات درباره سفر به آن (تصاویر زیبا از آبشار)

آبشار بیشه یکی از زیباترین آبشارهای لرستان است که در منطقه کوهستانی و در دامنه رشته کوه زاگرس قرار دارد. این آبشار در شهرستان درود قرار دارد. درود از شمال با شهرستان سربند و از بخش شمال غربی با بروجرد، از شرق ازنا و از جنوب به خرم آباد منتهی می شود.

آبشار بیشه در ۳۰ کیلومتری جنوب شرقی دورود، در دهستان سپید دشت و در روستای به همین نام قرار دارد. فاصله‌ این آبشار تا شهر خرم‌آباد ۶۵ کیلومتر است. در شرق بیشه تپه‌های کلاه‌کوه و در شمال آن کوه «ازگن» وجود دارد. راه‌آهن تهران–خوزستان نیز از نزدیکی این مکان عبور می‌کند.

مسیر دسترسی

‎آبشار بیشه به‌دلیل قرارگیری در کنار ایستگاه راه‌آهن تهران- جنوب و دسترسی راحت، گردشگران زیادی را به سوی خود جذب می‌کند. حتی در گذشته نیز رسیدن به آبشار تنها با قطار ممکن بود.

از دو طریق می‌توانید به آبشار بیشه برسید:

  • مسیر اول: اگر تصمیم دارید با اتومبیل به بیشه بروید بهتر است که بدانید فاصله خرم آباد تا آبشار بیشه حدود ۶۵ کیلومتر فاصله است و از شهر دورود حدود ۳۰ کیلومتر را باید طی کنید. در مسیر دورود به بیشه در کنار رودخانه‌ سزار مناطق دیدنی، آبشارهای فصلی و دائمی و درختان سرسبز و زیبایی وجود دارد که از تماشای آن‌ها حتما لذت خواهید برد.
  • مسیر دوم: روش دیگر، راه ریلی قطار تهران- خوزستان و پیاده شدن در ایستگاه بیشه است. این مسیر ریلی به‌دلیل عبور از میان کوه‌های زاگرس یکی از زیباترین خطوط ریلی کشور است. از ایستگاه بیشه تا آبشار فاصله‌ی چندانی نیست و تابلو‌های راهنما شما را هدایت می‌کنند.

مطلب مشابه: نگاهی به آبشار آب سفید عروس آبشارهای ایران با تصاویر زیبا و از این مکان شگفت انگیز

روستای بیشه؛ زیبای سحرانگیز

نگاهی به آبشار بیشه درود لرستان و اطلاعات درباره سفر به آن (تصاویر زیبا از آبشار)

آبشار بیشه از مناطق گردشگری طبیعی در لرستان است که به‌عنوان چهل‌وهشتمین اثر ملی در اسفندماه ۱۳۸۷ در فهرست میراث طبیعی ایران به ثبت رسیده است. این آبشار از ترکیب چند آبشار کوچک تشکیل شده است که از میان کوه و درختان به‌سمت پایین سرریز می‌شود و در نهایت به رودخانه‌ دائمی و پرآب لرستان، یعنی سزار می‌ریزد. ارتفاع این آبشار تا نقطه‌ برخورد به زمین حدود ۴۸ متر و تا رسیدن به رودخانه ۱۰ متر است. عرض تاج آبشار نیز ۲۰ متر است.

این آبشار در نزدیکی جنگل‌های پهناور بلوط و روستای زیبای بیشه قرار دارد و گذر ریل قطار از میان این طبیعت بکر چشم‌انداز دل‌نوازی را ایجاد کرده است. آب‌وهوای خنک و با طراوات منطقه و سرسبزی درختان و کوه‌های تماشایی آن این مکان را جذاب و دیدنی کرده است. در بالای آبشار، رو‌به‌روی ایستگاه، چشمه‌های پرآب متعددی وجود دارد که از دل کوه می‌جوشند و زمزمه‌کنان از وسط ایستگاه قطار گذشته و آبشار بیشه را تشکیل می‌دهند.

نگاهی به آبشار بیشه درود لرستان و اطلاعات درباره سفر به آن (تصاویر زیبا از آبشار)

پس از بازدید از آبشار بیشه می‌توانید سری به روستای بیشه نیز بزنید. روستای بزرگ بیشه در مجاروت آبشار قرار دارد و اهالی روستا ارتباطی نسبتا نزدیک با اهالی شهرهای اطراف و مسافرانی دارند که برای بازدید از این آبشار به روستا سفر می‌کنند. این روستا میزبان یکی از زیباترین آبشارهای ایران است.

تفریح در آبشار بیشه

  • تماشای طبیعت: منظره زیبای آبشار و چشم‌انداز اطراف آن و صدای دل نواز آب، صحنه‌ای زیبا و چشم‌نواز از طبیعت را به وجود آورده و آدمی را محو تماشای خود می‌کند.
  • روستاگردی: در کنار دیدن این آبشار رویایی، گشت‌وگذار در روستای سرسبز بیشه را فراموش نکنید و لذت روستاگردی در این منطقه را تجربه کنید.
  • عکاسی: طبیعت زیبای بیشه و آبشار سحرانگیز آن بهترین مکان برای عکاسی و ثبت خاطرات دلنشین و فراموش‌نشدنی است.
  • پیک‌نیک: طبیعت زیبا و مسحورکننده‌ی منطقه‌ی بیشه لرستان مکانی مناسب برای سفرهای خانوادگی و لذت بردن از مناظر بکر در کنار دوستان و آشنایان است
  • امکانات رفاهی: پارکینگ، سرویس بهداشتی، سکوی استراحت مسافران، پلاژ، چادر اسکان، بازارچه محلی، تلفن، آب، برق، خانه بهداشت و پاسگاه انتظامی در نزدیکی آبشار وجود دارد.

توجه کنید آبشار بیشه و بستر رودخانه‌ سزار برای شنا کردن مناسب نیست؛ مراقب کودکان و فرزندانتان باشید.

مطلب مشابه: نگاهی به آبشار یاسوج و عکس های شگفت انگیز آن با مکان دقیق روی نقشه

نگاهی به آبشار بیشه درود لرستان و اطلاعات درباره سفر به آن (تصاویر زیبا از آبشار)

بهترین زمان سفر به آبشار بیشه کدام فصل است؟

بدون شک فصل بهار و طراوت و سرسبزی این فصل بهترین زمان برای رفتن به بیشه و دیدن این آبشار زیبا در دل طبیعت است. همچنین در فصل پاییز به‌دلیل رنگارنگی درختان، این مکان زیبایی خاصی دارد و محو تماشای مناظر چشم‌نواز آن خواهید شد. در زمستان نیز یخ زدن آبشار صحنه‌ای دل‌نواز را ایجاد می‌کند و دیدن آن در این زمان خالی از لطف نیست.

اقامتگاه در بیشه 

لذت بردن از زیبایی‌های بیشه را با شب مانی در کنار آبشار و چادر زدن تکمیل کنید. همچنین می‌توانید شب را در روستا یا در نزدیک‌ترین اقامتگاه‌های بوم گردی به این محل سپری کنید. در پایین ایستگاه قطار نیز اقامتگاه‌های چوبی برای اقامت مسافران وجود دارد.

نگاهی به آبشار بیشه درود لرستان و اطلاعات درباره سفر به آن (تصاویر زیبا از آبشار)

سایر دیدنی‌های دورود

دورود به‌دلیل داشتن طبیعت زیبا و دیدنی خود به پایتخت طبیعت ایران معروف است، پیشنهاد می‌دهیم بعد از دیدن آبشار بیشه از سایر مکان‌های دیدنی شهرستان دورود و جاذبه‌های گردشگری آن بازدید کنید. از دیگر آبشارهای این منطقه آبشار «دره اسپر» یا «ازنادر» و آبشار «آبگرم» است. تنگه‌ی «نی گا» و آبشار شگفت‌انگیز آن، دشت زیبای «لاله‌های واژگون»، دریاچه‌ی «گهر» در منطقه‌ی حفاظت شده اشترانکوه، منطقه‌ی سرسبز و مصفای «همت‌آباد» و سد خاکی رودخانه دورود از جاذبه‌های طبیعی و تماشایی این شهر است.

آبشار…

آبشار یخ می‌زند، با فریاد سنگ‌فروش، زیر رگ راه می‌رود، ستم چکش به سنگ، نفس تازه می‌کند استخوان، تا گیسوان آبی آبشار دوباره شانه شوند، با نوازش آفتاب، تا مسیر باز شود، به رودخانه زندگی، نفس تازه کند، زمان زیر سنگ…

مکان آبشار بیشه روی نقشه

می توانید مکان دقیق آبشار بیشه را از روی نقشه مشاهده کنید.