روزگشت مجله گردشگری و سفر

جاهای دیدنی ساری؛ 20 مکان گردشگری طبیعی شگفت انگیز در ساری

جاهای دیدنی ساری؛ 20 مکان گردشگری طبیعی شگفت انگیز در ساری

شهر ساری به عنوان مرکز استان مازندران به لحاظ گردشگری در ایران از جایگاه بسیار ویژه و ممتازی برخوردار می باشد. سالانه این شهر، پذیرای مسافران ایرانی از اقصی نقاط کشور است. همچنین ساری جزء شهرهای قدیمی ایران و با قدمت بیشتر از ۵۰۰۰ سال می باشد. این شهر به دلیل فرهنگ غنی که دارد؛ انتخاب اغلب مسافران برای گذراندن اوقات فراغت می باشد.

نگاهی گذرا به جاهای دیدنی شهر ساری

نگاهی گذرا به جاهای دیدنی شهر ساری

جاهای دیدنی ساری محدود به چند مکان خاص نمی شوند. در تنوع در جاذبه های دیدنی ساری به قدری بالا است که هر یک از نظر مسافران و حتی گردشگران خارجی جذابیت خاصی دارند. برای بازدید از بسیاری از مناطق دیدنی این شهر نیازی به تهیه بلیط و پرداخت هزینه مازاد نیست. تنها با تخصیص یک بودجه ریالی اقتصادی می توانید سفر کم خرجی به این شهر داشته باشید. ساری آب و هوای بسیار مطلوب و متعادلی دارد؛ به همین علت سفر به این شهر در هر فصلی از سال به شدت توصیه می شود.

در مقایسه با سایر شهرهای شمالی ایران، ساری جاهای دیدنی بیشتری دارد. جاهای دیدنی ساری به دسته بندی متنوعی تقسیم می شوند. هر یک از مراکز دیدنی این شهر ساعات ها می تواند مسافران را مجذوب به خود کند‌. با انتخاب این شهر برای شروع یک مسافران تفریحی خاطره ای تکرار نشدنی را در کنار عزیزانتان تجربه خواهید کرد.

شرایط آب و هوایی شهر ساری

شرایط آب و هوایی شهر ساری

ساری به دلیل نزدیکی به کوه و دریا آب و هوای بسیار معتدلی دارد‌. به طوری که حتی در فصل تابستان نیز هوای این شهر بیش از گرم نیست. در فصل پاییز و زمستان نیز زیبایی این شهر شمالی دوچندان می شود. سالانه این شهر پذیرای بیش از میلیون مسافر ایرانی از سراسر جهان است. برخلاف تمامی باورهای رایج برای سفر به این شهر نیازی به تخصیص بودجه ریالی گزاف و مازاد نیست. با هر میزان بودجه ای می توانید تجربه ای متفاوت و سرشار از شور و شعف را در کنار عزیزانتان تجربه کنید. به دلیل حجم بسیار زیاد مسافران ایرانی و حتی گردشگران این شهر مراکز اقامتی بسیار زیادی نیز دارد.

جاهای دیدنی ساری برای گردشگران

جاهای دیدنی ساری برای گردشگران

جاهای دیدنی ساری محدود به چند مورد جزئی نیست. هر یک از مکان های دیدنی این شهر بسیار بی نظیر و متفاوت هستند. جاذبه های دیدنی این شهر شمالی به سه دسته بندی تفریحی، گردشگری و همچنین تاریخی تقسیم می شوند. هر فردی بر اساس نیاز و خواسته خود می تواند از مناطق دیدنی این شهر دیدن فرمایید. همچنین زیرساخت های موجود در ساری کاملا گردشگری است.

برخلاف سایر شهرهای شمالی در هر یک از فصل های سال می توان به شکلی متفاوت یک سفر متفاوت را تجربه کرد. این شهر بیشینه تاریخی بسیار غنی داشته؛ به همین علت آثار تاریخی متعددی در این شهر وجود دارد. از محبوب ترین و پرطرفدارترین جاهای دیدنی ساری می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

چشمه های باداب سورت

چشمه های باداب سورت

یکی از جاهای دیدنی ساری چشمه های باداب سورت می باشد. این منطقه برای تفریح و سرگرمی و همچنین پیکنیک بهترین گزینه به شمار می آید. در این منطقه بیش از ده ها چشمه آب معدنی قرار دارد. مزه و رنگ آب های این چشمه بسیار متفاوت است. علت اصلی این مسئله بر اساس بررسی های کارشناسی صورت گرفته؛ برخی از مواد معدنی خاص موجود در آب می باشد.

اطراف چشمه های باداب سورت نیز بسیار جذاب و دیدنی هستند. آن دسته از مسافرانی که قصد کمپینگ در اطراف یک چشم طبیعی را دارند؛ چشمه های باداب سورت را فراموش نکنند. این جاذبه دیدنی طبیعی در فاصله بسیار زیادی از شهر قرار ندارد. بازدید از این آبشار برای عموم مردم آزاد است‌.

همچنین برخی از عکاسان حرفه ای برای ثبت لحظات ناب این منطقه را انتخاب می کنند‌‌. این چشمه ها به طور طبیعی از زیبایی بسیار خاص و فوق العاده ای برخوردار هستند.‌ پس از یک مراجعه به این چشمه انتخاب همیشگی هر مسافری در سفرهای بعدی ساری، منطقه باداب سورت خواهد بود.

مطلب مشابه: مکان های دیدنی نمک آبرود و لیست جاهای گردشگری با عکس

پارک جنگلی سی سنگان

پارک جنگلی سی سنگان

هدف از مسافرت به شهرهای شمالی بازدید از جاهای دیدنی طبیعی می باشد. یکی از محبوب ترین جاهای دیدنی ساری، پارک جنگلی سی سنگان است. این پارک جنگلی پذیرای بیشترین میزان از سراسر ایران می باشد. همچنین این پارک سرسبز در سال ۱۳۴۴ طراحی و ساخته شده است. امکانات رفاهی و تفریحی موجود در این پارک بسیار زیاد است‌‌.

همچنین به دلیل استقبال بیش از حد توسط مسافران بخش های مختلفی به این پارک در سال های گذشته اضافه شده است. پارک جنگلی سی سنگان برای یک کمپینگ در دل طبیعت بهترین گزینه می باشد. این مجموعه تفریحی و گردشگری در ۲۷ کیلومتری جاده نوشهر به نور قرار دارد.

این جنگل مملوء از درخت های سرسبز و استوار است. برای ثبت تجربه ای متفاوت می توان نظاره گر طلوع خورشید در جنگل های سی سنگان شد. این پارک جنگلی گونه های گیاهی و جانوری بسیار مختلفی دارد. همچنین هر یک از گونه های مختلف تحت شرایط خاصی نگهداری می شوند.

دشت دریاسر

دشت دریاسر

دشت دریاسر به عنوان یک قطعه از بهشت روی زمین شناخته می شود. زیبایی کلس دشت دریاسر بدون حد و مرز می باشد. همچنین بهترین زمان برای بازدید از این دشت، فصل بهار است. در فصل بهار زیبایی و جذابیت این دت غیر قابل وصل می باشد.

از دیدگاه کارشناسان سرسبزترین نقطه روی زمین دشت دریاسر است. در سال های گذشته بیش از میلیون ها مسافر از این دشت دیدن کرده اند. همچنین دشت دریاسر پوشش گیاهی بسیار خاص و متفاوتی دارد. در سایه این پوشش گیاهی خاص میزان سرسبزی و جذابیت این ناحیه غیر قابل وصف است. در فصل اردیبهشت سرتاسر این دشت با گل های بابونه پوشیده می شود.

برای افرادی که علاقه مند به عکاسی از طبیعی هستند؛ دشت دریاسر گزینه ای مناسب به شمار می آید. همچنین پس از یک مراجعه به زیبایی واقعی این دشت می توان پی برد. دشت دریاسر در جاده دوهزار واقع شده است و به راحتی قابل دسترسی می باشد.

آبشار شاهاندشت

آبشار شاهاندشت

یکی دیگر از جاهای دیدنی ساری آبشار شاهاندشت می باشد. بر اساس جدیدترین بررسی های صورت گرفته بلندترین آبشار شهر ساری نیز شاهاندشت است. بازدید از این آبشار قطعا خالی از لطف نخواهد بود. این منطقه در اردیبهشت ماه از بیشترین میزان از زیبایی برخوردار است. همچنین برخی از مسافران عکاسی در کنار آبشار را به عنوان تفریح انتخاب می کنند.

اطراف شاهاندشت برای پیکنیک در دل طبیعت بهترین گزینه به شمار می آید. همچنین این آبشار در فصل زمستان نیز از زیبایی غیر قابل وصفی برخوردار است.‌ این آبشار در مسیر جاده هراز قرار دارد و همچنین سراسر منطقه برای بازدید کاملا ایمن می باشد.

هیچ خطری مسافران را در اطراف شاهاندشت تهدید نخواهد کرد. ابعاد جدیدی از شادی و سرگرمی را مسافران می توانند در این منطقه گردشگری و تفریحی تجربه کنند.

تالاب حمید آباد

تالاب حمید آباد

در شهر ساری تالاب های مختلفی وجود دارند که هر یک از میزان زیبایی غیر قابل وصفی برخوردار هستند. یکی از بزرگ ترین تالاب های این شهر حمید آباد می باشد. همواره در این تالاب صدای پرندگان به گوش می رسد. همچنین به دلیل وجود گل های نیلوفرهای زیبایی این تالاب غیر قابل وصف است.

تالاب حمید آباد به عنوان نگینی در شهر ساری شناخته می شود. متاسفانه در سال های گذشته به این تالاب طبیعی بسیار کم توجهی شده است. تالاب حمید آباد در مسیر جاده فرح آباد قرار دارد. به راحتی با چندین دقیقه پیاده روی می توان به این منطقه طبیعی دسترسی پیدا کرد.

مطلب مشابه: جاهای دیدنی کلاردشت مازندران با عکس های خیره کننده از این مکان ها

مجموعه تاریخی عباس آباد

مجموعه تاریخی عباس آباد

یکی از بهترین جاذبه های تاریخی شهر ساری، مجموعه عباس آباد می باشد. این مجموعه تاریخی در اواخر دوران صفوی ساخته شده است‌. همچنین این مجموعه در واقع یک باغ تفریحی برای نوادگان شاه در دوران صفوی بوده است. بازدید از این باغ تاریخی قطعا علاقه مندان به هنر اسلامی را شگفت زده خواهد کرد.

اطراف این محدود کاملا سرسبز و دیدنی است و همچنین قسمت داخلی ساختمان مزین به طرح های اسلیمی جذاب و زیبا می باشد. این مجموعه تاریخی در سال های ۱۰۲۰ و ۱۰۲۱ ساخته شده است. متعاقبا به دلیل شرایط آب و هوایی موجود در این منطقه، قسمتی از سازه به طور کامل تخریب شده است.

هم اکنون قسمت های داخلی این مکان تاریخی در حال مرمت و بازسازی می باشد. ساختمان اصلی مجموعه عباس آباد دارای سه کانال مجزا برای ذخیره آب می باشد‌‌. به نوعی این مرکز تاریخی نوعی آب انبار طبیعی در شهر ساری می باشد، که بیش از ۲۰۰ سال قدمت دارد.

پارک جنگلی فین چالوس

این پارک جنگلی در هر فصلی از سال بسیار جذاب و دیدنی می باشد. اغلب مسافران در فصول سرد سال برای تفریح و سرگرمی این پارک را انتخاب می کنند. همچنین این پارک جنگلی فوق العاده جذاب و دیدنی امکانات رفاهی بسیار متعددی دارد.

همچنین امکانات موجود در این پارک محدود به چند مورد خاص نیست. این مجموعه مجهز به رستوران های مختلف است، که هر یک از زیبایی غیر قابل وصفی برخوردار هستند. پارک جنگلی فین چالوس ابعاد جدیدی از شادی را می تواند در سفر برای مسافران به ارمغان بیاورد.

این مجموعه مجهز به آلاچیق های مختلف در اندازه های گوناگون است. همچنین کافه و رستوران های موجود در این منطقه با قیمت بسیار غذا و نوشیدنی سرو می کنند. در کنار تفریحی سرگرمی می توان برای خوردن یک غذای خوشمزه نیز این پارک را انتخاب کرد‌. این پارک جنگلی در محدوده ۷ الی ۸ کیلومتری جاده چالوس به مرزن آباد قرار دارد. درختان این پارک جنگلی در فصل زمستان نیز با برف پوشیده می شوند؛ به همین علت برای تفریح و سرگرمی در کنار خانواده این پارک جنگلی را فراموش نکنید.

دریاچه چورت

دریاچه چورت

هدف از معرفی جاهای دیدنی شهر ساری، ارائه یک برنامه ریزی دقیق و حرفه ای برای مسافران جهت بازدید از مناطق مختلف می باشد. برای افرادی که علاقه مند به بازدید از مناطق دریایی هستند؛ دریاچه چورت به شدت توصیه می شود. سواحل این دریاچه برای کمپینگ و همچنین عکاسی گزینه ای ایده آل به شمار می آیند. دریاچه چورت دو نیم هکتار مساحت دارد و همچنین در اطراف دریاچه می توان از تفریحات آبی استفاده کرد.

محبوب ترین تفریح آبی اطراف دریاچه چورت، قایق سواری می باشد. مردم محلی اطراف دریاچه مشغول پخت و سرو غذاهای خیابانی مختلف هستند‌‌. همچنین تعدادی کافه و رستوران قدیمی نیز در اطراف این دریاچه وجود دارد. قدمت برخی از رستوران های موجود در این منطقه بیش از چندین دهه می باشد. دریاچه چورت در اطراف روستای چورت قرار دارد، که فاصله بسیار زیادی با شهر ساری ندارد.

مطلب مشابه: جاذبه های گردشگری و سیاحتی بندر زیبای انزلیپ

مرداب هسل

مرداب هسل

برای افرادی که علاقه مند به بازدید از یک مکان جدید و متفاوت هستند؛ مرداب هسل توصیه می شود. سطح این مرداب پوشیده شده از جلبک های خاص می باشد. همچنین مرداب هسل به عنوان یکی از جاذبه های طبیعی این شهر به شمار می آید. در مرداب هسل در هر فصلی از سال رنگ آب تغییر پیدا می کند. علت این تغییر تراکم جلبک های موجود در زیر آب می باشد‌‌.

آب این مرداب مدام به رنگ های مختلف صورتی، قرمز و حتی سبز تغییر پیدا می کند. مرداب هسل فرصت یک تفریح سالم در دل طبیعت و در کنار خانواده را برای مسافران عزیز فراهم می کند. این مرداب در فصل پاییز نارنجی رنگ می شود و حتی در این فصل عکاسان حرفه ای جهت عکاسی مرداب هسل را انتخاب می کنند.

پناهگاه حیات وحش دشت ناز

پناهگاه حیات وحش دشت ناز

تنوع گونه های جانوری در شهر ساری بسیار زیاد است؛ علت این مسئله آب و هوای بسیار متفاوت و جذاب است منطقه می باشد. پناهگاه حیات وحش دشت ناز یک مکان امن و مطمئن برای نگهداری از حیوانات در دل طبیعت می باشد. در این مجموعه بسیاری از گونه های در حال انقراض حیوانات تحت مراقبت های خاص قرار دارند. همچنین این پناهگاه بیش از ۵۵ هکتار مساحت دارد.

تنوع پوشش گیاهی این منطقه نیز بسیار زیاد است. همچنین برای نگهداری از حیوانات از قفس های فیزیکی استفاده نمی شود. تمامی گونه های جانوری به صورت آزادانه در این پناهگاه نگهداری می شوند. همچنین فقط بازدید کنندگان این پناهگاه از فرصت استثنایی بازدید این حیوانات بهره مند خواهند شد. پناهگاه حیات وحش دشت ناز در ۲۹ کیلومتری شمال شرقی ساری قرار دارد.

دریاچه الندان

دریاچه الندان

تعداد دریاچه های طبیعی موجود در شهر ساری بسیار زیاد است. یکی دیگر از دریاچه های طبیعی و کاملا جذاب این شهر الندان می باشد. آب این دریاچه به صورت طبیعی از طریق بارش های سالانه تامین می شود. بر اساس جدیدترین بررسی های کارشناسی صورت گرفته؛ آب هیج رودخانه و رودی به این دریاچه سرریز نمی شود.‌ در اطراف دریاچه الندان نیز امکانات تفریحی مختلف و متعددی وجود دارد.

همچنین در اطراف این دریاچه تفریحات آبی مختلفی نیز برای مسافران در نظر گرفته شده است. مساحت این دریاچه ۱۷ هکتار می باشد، که این عدد در فصل های پاییز و زمستان افزایش پیدا می کند. آب این دریاچه به هیچ عنوان از حد مجاز کاهش پیدا نکرده است. یکی از علل اصلی محبوبیت این دریاچه آب بسیار زلال و محدوده بسیار جذاب آن می باشد. این دریاچه در منطقه جنگلی الندان واقع شده است.

سد سلیمان تنگه

سد سلیمان تنگه

از دیگر جاذبه های دیدنی در این شهر می توان به سد سلیمان تنگه یا سد رجایی اشاره کرد. این سد در ۴۵ کیلومتری شهر ساری قرار دارد. همچنین ارتفاع آب در این سد بیش از ۱۳۸ متر می باشد و اغلب برای تماشای این سد مسافران فصل بهار را انتخاب می کنتد. سد سلیمان تنگه به راحتی قابل دسترسی می باشد و همچنین بازدید از آن فقط در ساعات مشخص مجاز می باشد‌.

اغلب مسافران به دلیل ماهیگیری و همچنین قایق سواری به این سد مراجعه می کنند. همچنین اطراف سد سلیمان تنگه کاملا سرسبز و جذاب می باشد. پس از ماهیگیری و قایق سواری برای یک استراحت کوتاه مدت نیز می توان این منطقه را انتخاب کرد.

همچنین غواصی و شنا تحت شرایط خاصی در این سد مجاز می باشد فقط در قسمت های کم عمق این سد می توان شنا کرد. همچنین پیش از شنا باید از قوانین مربوط مطلع شد. در غیر این صورت از فرصت استثنایی شنا در این منطقه نمی توان بهره مند شد.

سد سلیمان تنگه

سد سلیمان تنگه

یکی دیگر از پارک های جذاب و دیدنی شهر ساری، پارک ملل می باشد. سالانه این پارک بیشترین میزان از مسافر از سراسر دنیا را جذب می کند. همچنین این پارک مساحتی بالغ بر ۳۰۰۰۰ متر مربع دارد. برای ایجاد جذابیت بیشتر در این پارک یک دریاچه مصنوعی نیز احداث شده است. این دریاچه مصنوعی زیبایی غیر قابل وصفی را در پارک ملل به وجود آورده است. این پارک در قسمت مرکزی شهر ساری قرار دارد؛ به همین علت برای بازدید از این مجموعه نیازی به خروج از شهر نیست. این پارک تاکنون پذیرای بیش از ۱۰ میلیون مسافر ایرانی و خارجی بوده است.

میدان ساعت ساری

میدان ساعت ساری

یکی از جاذبه های دیدنی این شهر و حتی نماد معروف ساری میدان ساعت می باشد.‌ هر مسافری به محض ورود به این شهر با میدان ساعت ساری مواجه می شود. همچنین این میدان فرصت عکاسی در دل شهر با تم سنتی را برای مسافران فراهم کرده است. در این میدان یک ساعت بزرگ برجی شکل قرار دارد، که بسیار جذاب و در عین حال مدرن می باشد. این میدان به عنوان نماد شهر ساری بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

عمارت فاضلی

عمارت فاضلی

از مکان های تاریخی شهر ساری می توان به عمارت فاضلی اشاره کرد. این عمارت چوبی متعلق به خاندان فاضلی در دوران قاجار می باشد. شاهکار هنر معماری ایرانی و اسلامی را می توان در این عمارت مشاهده کرد. همچنین برای ایجاد زیبایی حداکثری برای طراحی داخلی از چوب و آجرهای خاص استفاده شده است.

این بنا تحت شرایطی خاصی نگهداری شده است؛ به همین علت هیچ گونه آسیبی به بنا در سال های گذشته وارد نشده است. عمارت فاضلی در یکی از خیابان های اصلی این شهر قرار دارد. از طریق اپلیکیشن های آنلاین به راحتی می توان مسیر اصلی عمارت فاضلی را شناسایی کرد.

موزه کلبادی

موزه کلبادی

برای افرادی که علاقه مند به بازدید از آثار تاریخی هستند؛ موزه گزینه ای مناسب به شمار می آید. یکی از موزه های محبوب و پرطرفدار این شهر، کلبادی می باشد. در این موزه اغلب آثار تاریخی به جای مانده از دوران قاجار نگهداری می شود. یکی از علل اصلی این مسئله علاقه بسیار زیاد شاهان قاجار و نوادگان قجری به شهر ساری می باشد. همچنین این موزه در چندین طبقه احداث شده است.

در هر بخش از این موزه آثار متعددی نگهداری می شوند. بسیاری از آثار موجود در این موزه به صورت رسمی ثبت شده اند. موزه کلبادی در روزهای تعطیل نیز آماده خدمت رسانی به مراجعه کنندگان عزیز می باشد. به صورت حضوری و حتی اینترنتی می توان بلیط این موزه را تهیه کرد. برخلاف تمامی باورهای رایج هزینه بلیط این موزه بسیار مناسب و ارزان قیمت می باشد. به نوعی برای خرید بلیط نیازی به پرداخت هزینه های جانبی نیست.

پارک شهید زارع

پارک شهید زارع

اغلب مسافران برای اقامت در شهر ساری کمپینگ در دل طبیعت را ترجیح می دهند. این شهر پارک های بسیار زیادی دارد، که در هر یک می توان برای چند روز تحت شرایط ایمن و با امکانات رفاهی اولیه اقامت داشت. یکی از پارک های جذاب و پرطرفدار این شهر، مجموعه شهید زارع می باشد‌.

این پارک مجهز به امکانات اولیه متعدد نظیر: بوفه مواد غذایی، سرویس بهداشتی و آلاچیق می باشد. همچنین سرتاسر این پارک با انواع درخت های تنوما پوشیده شده است. این پارک دارای بخش های مجزایی برای تفریح و سرگرمی کودکان می باشد. بسیاری از وسیله های استاندارد ورزشی نیز در این پارک وجود دارد.

به لحاظ امنیت پارک شهید زارع در جایگاه بسیار ویژه ای قرار دارد. اقامت و تفریح در روزهای گرم تابستان در این پارک به هیچ عنوان توصیه نمی شود. به نوعی آب و هوای شرجی در این روزها برای آزار دهنده خواهد بود‌. همچنین این پارک در لیست محبوب ترین پارک های این شهر قرار دارد.

جمع بندی

یکی از محبوب ترین شهرهای شمالی ایران، ساری می باشد. قدمت تاریخی این شهر بر اساس شواهد و گمانه زنی های صورت گرفته، بیش از ۵۰۰۰ سال تخمین زده شده است. همچنین جاهای دیدنی شهر ساری محدود به چندین مورد خاص نیست. بسیاری از جاهای دیدنی ساری در قالب جاذبه های طبیعی هستند. جنگل های سرسبز و همچنین دریاچه های این شهر فرصت کمپینگ در دل طبیعت را برای مسافران فراهم می کنند. جاذبه های تاریخی این شهر متعلق به دوران قاجار هستند.

همچنین برای کاهش هزینه های اقامت در این شهر می توان پارک های اطراف شهر را انتخاب کرد. این شهر پذیرای مسافران ایرانی و خارجی در هر فصلی از سال می باشد. به طور کلی برای سفر به این شهر نیازی به پرداخت هزینه های مازاد و گزاف نیست‌. با کمترین میزان از بودجه نیز می توان بهترین برنامه برای یک سفر تفریحی به شهر ساری را انتخاب کرد.