روزگشت مجله گردشگری و سفر

جاهای دیدنی ماسال و آب و هوای آن (لیست 11 مکان تفریحی ماسال)

ماسال شهری در غرب استان گیلان است که در کنار کوه‌های تالش قرار دارد. ماسال نزدیک شهرهای صومعه‌سرا و فومن بوده از استان اردبیل نزدیک به خلخال است. مردم ماسال تالش زبان بوده و رسم و رسوم تالشی دارند. اکثر مردم ماسال علاوه بر داشتن شغل‌های دیگر به دامداری و کشاورزی نیز مشغول هستند. این شهر در کوهپایه قرار داشته و ییلاقات زیبایی مانند اولسبلنگاه و سوئه چاه دارند که بسیار مشهور هستند.

در چندین سال اخیر این شهر به یک شهر گردشگری تبدیل شده که سالانه صدها هزار مسافر به آن سفر می‌کنند. به همین دلیل در این مقاله قصد داریم تا به جاهای دیدنی ماسال بپردازیم.

آب و هوای ماسال

آب و هوای ماسال در پاییز و زمستان سرد است اما در هوای بهار و تابستان 18 درجه است. دره‌های این منطقه آب و هوای مرطوب و خنکی دارند اما کوه‌ها نیمه مرطوب و شاداب هستند. به طور کلی اگر می‌خواهید بدانید که چه زمانی برای سفر به این شهر مناسب است، باید بگوییم که بهترین زمان سفر به ماسال از اواسط بهار تا آخر تابستان است. چراکه در این دوران آب و هوای آن دلنشین و مطلوب محسوب می‌شود.

جاهای دیدنی ماسال

جاهای دیدنی ماسال و آب و هوای آن (لیست 11 مکان تفریحی ماسال)

بسیاری از گردشگران ماسال را با ییلاق اولسبلنگاه می‌شناسند. در حالی که این شهر علاوه بر این ییلاق، جاهای دیدنی زیاد دیگری دارد. ماسال شهری بسیار زیبا و خوش آب و هوا است که در این بخش به آن می‌پردازیم.

ییلاق سوئه چاله

ییلاق سوئه چاله

اولین جای دیدنی که می‌خواهیم آن را بررسی کنیم ییلاق چاله است. این ییلاق در جنوب شهرستن ماسال قرار دارد. ییلاق‌های ماسال هر کدام آنقدر زیبا و دلنشین هستند که انتخاب آن‌ها بسیار سخت است. ییلاق سوئه چاله بعد از اولسبلنگاه، معروف‌ترین جاذبه گردشگری ماسال محسوب می‌شود. این ییلاق در فاصله 1900 متری از سطح دریا واقع شده و آب و هوایی خداقل 13 درجه خنک‌تر از مکان‌های دیگر است. کوهستان مه آلود و پر از درخت‌های سبز بوده که باعث به وجود مدن هاله‌ای از نور می‌شوند.

مسیر دسترسی به این ییلاق کمی مشکل بوده و همیشه ساخت خانه در این مکان چالش برانگیز بوده است. ییلاق سوئه چاله یکی از زیباترین جاهای دیدنی گیلان محسوب می‌شود که اگر از بالا با تصویر ماهواره‌ای به آن نگاه کنید به زین اسب شباهت دارد. سوئه چاله یعنی جایی که در آن گیاه گلپر و خنجر می‌روید. مسیر دسترسی به این مکان پر پیچ و خم است که وسایل روشنایی ندارد. درنتیجه باید صبح زود بروید تا قبل از غروب بتوانید برگردید یا اینکه شب را در کلبه سپری کنید.

آدرس: استان گیلان، شهرستان ماسال، ۴ کیلومتری ییلاق اولسبلنگاه، ییلاق سوئه چاله

مطلب مشابه: جاهای دیدنی رشت؛ آب و هوا، جاذبه های طبیعی، مذهبی، مناطق شهری و پارک ها

ییلاق خشکه دریا

ییلاق خشکه دریا

این ییلاق جز جذاب‌ترین جاهای دیدنی ماسال محسوب می‌شود که در دره قرار گرفته است. این منطقه محل برخورد چند رود پر آب بوده و به همین دلیل طبیعتی شاداب و سرسبزی دارد. این ییلاق در ارتفاع 1500 متری از سطح دریا قرار گرفته و دمای آن حداقل 10 درجه پایین‌تر از جاهای دیگر است. تنها برای رفتن به خشکه دریا بعد از 2 ساعت رانندگی و حدود 4 کیلومتر پیاده روی به این ییلاق می‌رسید چرا که برخی از قسمت‌های آن امکان رسیدن با خودرو را ندارد.

خوشبختانه این موضوع باعث شده تا این مکان از دست افرادی که به دنبال ساخت و ساز در طبیعت هستند، در امان باشد. البته به جز عشایری که تابستان گرم خودشان را ییلاق خشکه دریا می‌گذارنند و آسیب زیادی به ییلاق نمی‌رسانند. هنگامی که به وسط دره برسید، رد چای یک دریاچه قدیمی را خشک شده است، مشاهده می‌کنید. اما به دلیل رودهای کنار این ییلاق موفق به سرپا نگه داشتن خود شده و به حیاط‌اش ادامه می‌دهد.

آدرس: استان گیلان، شهرستان ماسال، ییلاقات غربی ماسال، منطقه خشکه دریا

ییلاق شالما

ییلاق شالما

دور تا دور این ییلاق را کوه‌های شمالی در بر گرفته‌اند. در نتیجه اینجا نیز مانند ییلاق‌های دیگر و جاهای دیدنی ماسال ترکیبی از کوه و تپه و دره است. از دل این ییلاق 5 چشمه می‌جوشد و همین موضوع باعث شده تا مردم محلی نام آن را شالما بگذارند که معنای سرچشمه آب‌ها گذاشته‌اند. ییلاق شالما طبیعتی زیبا و آب و هوایی دلچسب دارد. همچنین یک بقعه برای زیارت در آن قرار دارد که متعلق به مهر علی و سید رضا علی است.

در شالما خانه‌ها با سقف شیروانی ساخته شده‌اند چراکه پاییز و زمستان‌های بسیار سردی دارد، در نتیجه شما باید با خودتان لباس گرم ببرید. با وجود اینکه این مکان تابستان‌های بسیار سردی ندارد اما هنگام شب، آب و هوای آن بسیار سرد شده و پوشیدن لباس گرم واجب است.

آدرس: استان گیلان، شهرستان ماسال، ۱۲ کیلومتری غرب ماسال، ییلاق شالما

ییلاق اولسبلنگاه

ییلاق اولسبلنگاه

این ییلاق گل سر سبد ییلاق‎‌ها و جاهای دیدنی ماسال محسوب می‌شود. ییلاق اولسبلنگاه در بین ارتفاعات کوه‌های تالش قرار داشته و حدود 1489 متر از سطح دریا فاصله دارد. به دلیل این ارتفاع، این ییلاق حداقل 10 درجه خنک‌تر از هوای تهران است. در این مکان شما می‌توانید حیواناتی همچون روباه را ببنید. بهار و تابستان برای بازدید از این ییلاق بهترین گزینه هستند چراکه زمستان و پاییز بسیار سرد است.

در میان دشت‌های سبز، گل‌های لاله صورتی و گل‌های وحشی زرد و نارنجی قرار دارند. این روستا برق ندارد و برق مورد نیاز آن ز طریق موتورهای برقی یا پنل‌های خورشیدی تامین می‎شود. روستای اولسبلنگاه حتی لوله کشی آب نیز ندشته و مردم اهالی آن از چشمه‌های اطراف استفاده می‌کنند. در نتیجه اگر می‌خواهید شب را در این مکان بمانید باید با خودتان چراغ قوه ببرید. این روستا دارای لبنیات و عسل است که برای سوغاتی بهترین گزینه هستند.

نام این مکان به دو روش دیگر مثل اولاسبلانکا و اولسبلانگاه نیز نوشته می‌شود که یک واژه تالشی است. این واژه از دو بخش اولس و بلنگاه تشکیل شده که اولس به معنای درخت ممرز و بلنگاه به معنای جای بلند است.

آدرس: استان گیلان، شهرستان ماسال، ۲۵ کیلومتری غرب ماسال، ییلاق اولسبلنگاه

مطلب مشابه: جاهای دیدنی ساری؛ 20 مکان گردشگری طبیعی شگفت انگیز در ساری

غار آویشو

غار آویشو

یکی دیگر از جاهای دیدنی این شهر غار آویشو است که در منطقه‌ای کوهستانی و در میان جنگل‌های شاندرمن قرار دارد. این غار دهانه‌ای بسیار بزرگ دارد که ارتفاع آن 19 متر و عرض آن 14 متر است. تا به امروز حدود 2 هزار متر از عمق غا توسط غارنوردان و کوه نوردان محلی کشف شده و لقب طولانی‌ترین غار ایران را از آن خود کرده است.

این غار در میان دره‌ای کم عمق قرار گرفته و از جمله غارهای آهکی ایران بوده که ارتفاع آن ۱۴۰۰ مار از سطح دریا است. پژوهش‌های زمین شناسی هم قدمت غار آویشو را حدود ۷۵ میلیون سال پیش اعلام کرده‌اند‌.

از این قار آثار زیادی پیدا شده است که بقایای پوسته اقیانوسی پالتو تنیس بر روی سنگ‌هایی در مجاورت غار قرار دارند، یکی از آن‌ها هستند‌. انتهای این غار جریان‌هایی از آب مشاهده می‌شود. غار آویشو همچنین دارای ۷ آبشار و صدها قندیل و ستون‌های آهکی عظیم هستند. این ستون‌ها خوردگی زیادی دارند که از جریان آب روی سنگ است که قرن‌ها قبل شکل گرفته و تا به امروز نمونه نادر از آن در هیچ غار دیگری یافت نشده است.

نام این غار به زبان تالشی بوده و به آن نام‌های دیگری همچون آبیشوی و آویشو یا آویشوی نیز داده‌اند که به معنی محل فرو رفتن آب است‌. طبق گفته‌های محلی این غار نام خود را از یک چشمه در نزدیکی آن گرفته است.

جالب است بدانید که برخی از محلیان بر این باورند که در این غار یک غول زندگی می‌کند که تا به حال کسی نتونسته آن را ببیند. شاید کمی عجیب برسد اما طبق تحقیقات موجود در این غار سه مومیایی وجود دارد که به دلیل تله‌های مختلفی که در زمان قدیم ساخته شده است، هنوز کسی موفق به کشف آن‌ها نشده است.

آدرس: استان گیلان، شهرستان ماسال، بخش شاندرمن، دهستان شاندرمن،‌ روستای سیاهمرد 

آبشار رامینه

آبشار رامینه

این آبشار یکی از زیباترین آبشارهای ماسال است که در قسمت بالایی جاده اصلی و در میان انبوه جنگلی قرار داشته و در فاصله ده دقیقه‌ای از جاده اصلی قرار گرفته است. این آبشار دیدنی در ارتفاع 629 متری از سطح دریا قرار دارد و ارتفاع آن به 10 متر نیز می‌رسد. آبشار رامینه پر خروش بودخ و شیبی تند دارد که جز آبشار منحصر به فرد این منطقه محسوب می‌شود.

رامینه در زبان پهلوی به معنای خوشی، آرامش، شادی و سرزندگی است که این آبشار نیز مانند نامش بسیار سرزنده و زیبا است. رو به روی این آبشار یک هتل قرار دارد که اگر می‌خواهید شب را در نزدیکی این آبشار بگذرانید می‌توانید در این اقامتگاه بمانید. مسیر رسیدن به این آبشار کمی سخت است چراکه دارای شیب زیادی بوده و سربالایی دارد، در نتیجه باید مسیر آن را به صورت پیاده بروید.

آدرس: استان گیلان، شهرستان ماسال

آبشار تولی نسا

آبشار تولی نسا

این آبشار بسیار طولانی بوده که از بالای صخره‌هایی به داخل حوضچه‌ای به صورت تکه تکه می‌ریزد. دو طرف صخره‌ها را خزه بسته که موجب زیباتر شدن چهره آبشار شده است. ارتفاع آبشار تولی نسا به 10 متر می‌رسد. در نتیجه هنگامی که آب به پایین می‌ریزد، با شدت بیشتری به حوضچه خورده و صدای گوش نوازی ایجاد می‌کند.

دیواره صخره‌ای و صدای این آبشار باعث شده تا آب یک راست به داخل حوضچه بریزد. جهت دسترسی به این آبشار باید از یک ماشین آفرود کمک بگیرید. اما در صورت نداشتن این خودرو نگران نباشید، زیرا جاده مال رویی در نزدیکی این آبشار وجود دارد که با دو ساعت پیاده روی می‌توانید به آبشار برسید. در صورت احتمال بارش برف و باران، از رفتن به این آبشار خودداری کنید، چرا زمین آن لغزنده و خطرناک می‌شود.

چراکه دو ساعت پیاده روی زمان زیادی است و امکان درد هنگام رفتن به مسیرتان در هنگام بارش برف و باران زمین خورده و آسیب ببینید. در فصول بارش برف و باران، آب با خاک ترکیب شده و ترکیب آن به کفش می‌چسبد که باعث زمین خوردن شما می‌شود. از جمله از کارهایی که می‌توانید در این مکان انجام دهید، کمپینگ و آب تنی هستند.

در صورتی که به چادر زدن در جنگل یا همان کمپینگ علاقه دارید و مجهز هستید، حتما در این مکان بمانید.

آدرس: استان گیلان، شهرستان ماسال

مطلب مشابه: جاهای دیدنی کلاردشت مازندران با عکس های خیره کننده از این مکان ها)

بام سبز ماسال

بام سبز ماسال

شما می‌توانید از بالای این بام منظره زیبای شهر را تماشا کرده و از تماشای طبیعت بکر آن لذت ببرید. این بام در 1 کیلومتری شهرستان ماسال قرار گرفته و جاده‌ای که به آن می‌رسد بسیار سرسبز و زیبا است. دو طرف مسیر آن درخت‌هایی با تنه باریک و شاخه‌هایی پر از برگ وجود دارند که باعث شده تا نسیم خنکی در این مکان ایجاد شود. یکی دیگر از زیبایی‌های این مکان کوه‌های مه گرفته تالش هستند که بسیار چشم نواز هستند.

آدرس: استان گیلان، ۱ کیلومتری جنوب غربی شهرستان ماسال

دشت آلنزه

دشت آلنزه

این دشت ترکیبی از چمنزار و جنگل است که در دل جنگل‌های گیلان قرار گرفته و مسیر دسترسی طولانی و خاکی‌ای دارد. این مسیر باعث شده تا دشت آلنزه بسیار دست نخورده و بکر باشد. چشمه‌های زیاد، درخت‌های افرا با طول عمر بیش از 200 سال، آب و هوای تازه و درخت‌های میوه مانند آلوچه و گلابی جنگلی، از دلایل معروفیت این مکان هستند.

آدرس: استان گیلان، شهرستان ماسال، شاندرمن

قلعه کول

قلعه کول

قدمت این قلعه به دوره ساسانیان باز می‌گردد که در روستای تاس کوه و روی تپه‌ای زیبا با ارتفاع 30 الی 35 متری قرار دارد. قدمت آن به سده‌های دوم و سوم هجری قمری مربوط شده و برای کسانی که به تاریخ علاقه دارند، می‌تواند جذاب باشد.

آدرس: استان گیلان، شهرستان ماسال، بخش مرکزی، دهستان ماسال، روستای قلعه کول (روستای تاس کوه)

منطقه باستانی اسب ریسه

منطقه باستانی اسب ریسه

جالب است بدانید که قدمت این مکان به هزار سال پیش از میلاد باز می‌گردد. در این منطقه باستانی اتاق‌هایی مسکونی قرار دارند و فضاهایی با معماری خاص و بقایای دیوار دفاعی در آن قابل مشاهده هستند. برای ساخت این مکان از گِل و سنگ‌های زاویه‌دار و رودخانه‌ای استفاده شده است. تنها گورستان منطقه گیلان با استودان‌هایی طاق باز و افقی در این منطقه قرار دارند که بقایای 28 استودان (گوردخمه) مربوط به دوره هخامنیشیان کشف شده است. همچنین طبق حفاری‌های انجام شده، قطعه‌هایی از کاسه، کوزه‌های سفالی، خمره و پارچه نیز در این مکان کشف شده‎اند.

آدرس: استان گیلان، شهرستان ماسال، بخش مرکزی، دهستان حومه، روستای اسبه ریسه

جمع‌بندی

در این مقاله درمورد جاهای دیدنی ماسال صحبت کردیم. ماسال در غرب استان گیلان قرار دارد که در کنار کوه‌های تالش واقع شده است. ماسال به شهرهای صومعه سرا و فومن نزدیک است که طبیعتی بکر و زیبا دارد. بیشتر جاهای دیدنی این شهر شامل ییلاق‌ها، دشت‌ها، بام و آبشارها می‌شود اما چندین جای دیدنی تاریخی در آن وجود دارد که کمتر کسی از آن‌ها با خبر است. زمستان و پاییز این شهر بسیار سخت و غیر قابل تحمل است در نتیجه اگر در این زمان به آن سفر کردید حتما با خود لباس گرم ببرید. اما هنگام تابستان و بهار آب و هوای آن خنک و دلنشین است. با این وجود شب‌های آن نیز بسیار سرد محسوب می‌شود.

شما دیگر چه جاهای دیدنی در ماسال می‌شناسید؟ نظرات خود را برای ما بنویسید.

مطالب دیگر گیلان ، ماسال