روزگشت مجله گردشگری و سفر

آشنایی با جاهای دیدنی کردستان | راهنمای کردستان گردی و 25 مکان گردشگری آن

آشنایی با جاهای دیدنی کردستان | راهنمای کردستان گردی و 25 مکان گردشگری آن

یکی از استان های غربی ایران که سالانه پذیرای بیش از میلیون ها مسافر می باشد؛ استان کردستان است. این استان به دلیل ظرفیت های بسیار متفاوت و خاصی که دارد؛ بیشتر مورد توجه قرار گرفته است. جاهای دیدنی کردستان به دسته بندی متنوعی تقسیم می شوند. همچنین در این استان روستاهای تاریخی و قدیمی نیز وجود دارد. با بازدید از هر یک از جاهای دیدنی کردستان در دل تاریخ و طبیعت قدم برخواهید داشت. همچنین این استان به دلیل شرایط فرهنگی بسیار متفاوتی که دارد انتخاب اول هر مسافر ایرانی برای سفر داخلی می باشد.

در صورت مسافرت زمینی به این استان از طبیعت بکر کردستان نهایت لذت را خواهید برد. جاهای دیدنی کردستان بسیار متنوع و متفاوت هستند‌‌. این استان به دلیل موقعیت بسیار ممتازی که دارد؛ در روزهای تعطیل پذیرای بیشترین میزان از مسافر در مقایسه با استان های همجوار می باشد. برخی از جاهای دیدنی کردستان به ثبت ملی رسیده اند. بازدید از این شهر در هر فصلی از سال خالی از لطف نخواهد بود. همچنین با یک برنامه ریزی دقیق می توان تمامی جاهای دیدنی کردستان را بازدید کرد.

جاهای دیدنی کردستان کدامند؟

جاهای دیدنی کردستان

شرایط اقلیمی و فرهنگی در استان کردستان در مقایسه با سایر استان های همجوار متفاوت می باشد. مردم این استان بسیار خونگرم، با فرهنگ و مهمان نواز هستند. پس از یک بار سفر به این استان به جاذبه های گردشگری و توریستی اعجاب انگیز آن هر مسافری پی خواهد کرد. جاهای دیدنی کردستان به تفکیک شامل: تفریحی، طبیعی، تاریخی و گردشگری می شوند. هر مسافری بر اساس برنامه ریزی سفر خود می تواند از جاهای دیدنی این شهر بازدید کند.

همچنین این استان در هر فصلی از سال از شرایط آب و هوایی مطلوبی برخوردار می باشد. برای یک سفر تابستانه به دل طبیعت می توان این استان را انتخاب کرد. همچنین کردستان به دلیل بارندگی های متعددی که در فصل بهار دارد. در اوایل اردیبهشت همانند تکه ای از بهشت روی زمین می شود. جاهای دیدنی این شهر فرصت استثنایی و طلایی ثبت لحظات خوش در کنار خانواده را برای هر مسافری رقم می زنند.

در سایه زیرساخت های بسیار خاصی که در این شهر وجود دارند کردستان یکی از مقاصد گردشگری ایده آل به شمار می آید. جاهای دیدنی کردستان که بیشترین میزان از محبوبیت را به دست آورده اند؛ شامل موارد زیر هستند. در سفر به استان کردستان باید بازدید از مکان های زیر را به هیچ عنوان از دست نداد.

دریاچه زریوار

دریاچه زریوار

یکی از جاهای دیدنی کردستان دریاچه زریوار می باشد. این دریاچه طبیعی به عنوان نگینی ارزشمند در این شهر شناخته می شود. همچنین در اطراف دریاچه می توان از فرصت کمپینگ در دل طبیعت استفاده کرد. در برخی از روزهای سال در اطراف دریاچه نمایشگاه های مختلفی برگزار می شود. همچنین دریاچه زریوار به عنوان نماد استان کردستان شناخته شده است‌.

آب مورد نیاز این دریاچه از ذوب شدن برف های روی کوه ها تامین می شود. دریاچه زریوار در ۳ کیلومتری شهر مریوان قرار دارد. پیش از ورود به دریاچه با یک پارک تفریحی مواجه خواهید شد. برای یک اقامت کوتاه مدت می توان این پارک را انتخاب کرد‌. همچنین بسیاری از امکانات رفاهی مورد نیاز در اطراف این دریاچه موجود است. در شرایط جوی پایدار می توان از قایق سواری در داخل دریاچه نهایت لذت را برد. بسیاری از همایش های ملی و فرهنگی این استان در اطراف دریاچه زریوار برگزار می شود. این دریاچه یک زیست بوم طبیعی به شمار می آید. هم اکنون بسیاری از گونه های خاص پرندگان در اطراف این دریاچه زندگی می کنند. همچنین در فصل کوچک نیز پرندگان زیادی دریاچه زریوار را انتخاب می کنند.

مطلب مشابه: جاهای دیدنی شهرکرد؛ نگاهی به 30 مکان تاریخی و طبیعی شهرکرد

منطقه جنگلی اورامان

منطقه جنگلی اورامان

در سفر به استان کردستان بازدید از جنگل های اورامان را به هیچ عنوان نباید از دست داد. این منطقه جنگلی در دل کوه قرار دارد. همچنین در اطراف منطقه جنگلی اورامان روستاهای مسکونی متعددی وجود دارند. این منطقه شاید دالان بهشت روی زمین می باشد. جاده منتهی به منطقه اورامان به گونه ای است، که فرصت بازدید از طبیعت بکر از فاصله چند صد متری را برای مسافران فراهم می کند. این منطقه جنگلی کاملا بکر و دست نخورده می باشد.

بسیاری از دشت های وسیعی که در اطراف جنگل اورامان دارند محل اقامت حیوانات خاص هستند. منطقه جنگلی اورامان برای پیک نیک بهترین گزینه به شمار می آید. همچنین برای آشنایی بیشتر با فرهنگ و رسوم مردم این منطقه می توان از روستای اطراف جنگل اورامان دیدن کرد. بهترین زمان برای بازدید از این منطقه اوایل اردیبهشت می باشد.

فصل پاییز و زمستان زمان مناسبی برای بازدید از این جنگل نیستند. در فصول سرد سال به دلیل بارش سنگین برف در این منطقه، امکان عبور از مسیر اصلی وجود ندارد. اورامان در شهرستان سروآباد و در نزدیکی شهر مریوان قرار دارد.‌ طبیعت بکر منطقه اورامان هر فردی را سرمست خواهد کرد.

پارک جنگلی آبیدر

پارک جنگلی آبیدر

برای بازدید از یک طبیعت بکر و دست نخورده می توان پارک آبیدر را نیز انتخاب کرد. این پارک در دامنه کوه های آبیدر قرار دارد و همچنین برخی از درختان منطقه سر به فلک کشیده اند. جذابیت و زیبایی این منطقه در فصول سرد سال دوچندان می باشد. برف همانند تور عروس زیبایی خاصی را به این منطقه می بخشد. پارک آبیدر زیستگاه طبیعی بسیاری از حیوانات خاص منطقه کردستان می باشد.

همچنین در اطراف این پارک برخی از امکانات رفاهی اولیه وجود دارد. بنا به گفته های مردم محلی آب چشم های پارک آبیدر خواص درمانی دارند. در واقع این آب مملوء از ویتامین ها و مواد معدنی مختلف می باشد. در اطراف پارک چشمه های خروشان و طبیعی نیز وجود دارند.

همچنین این پارک در ارتفاع چند صد متری از سطح زمین قرار دارد. از بلندای این پارک می توان شهر سنندج را تماشا کرد. این پارک در روزهای تعطیل پذیرای حجم قابل توجهی از مسافران می باشد. همچنین برای عکاسی در طبیعت این منطقه به شدت توصیه می شود.

کوه چهل چشمه

کوه چهل چشمه

به طور کلی بسیاری از جاذبه های طبیعی استان کردستان بر روی کوه قرار دارند. کوه چهل چشمه، یکی از جاهای دیدنی محبوب و پرطرفدار کردستان می باشد‌. در اطراف این کوه به صراحت می توان ادعا کرد، که بیش از صدها چشمه طبیعی وجود دارد. آب مورد نیاز برای جاری شدن چشمه ها از طریق ذوب شدن برف های منطقه تامین می شود. بسیاری ای کوهنوردان برای کوهنوردی قله های کوه چهل چشمه را انتخاب می کنند.

این منطقه در فصل بهار و تابستان کاملا سرسبز می باشد. همچنین در اوایل اردیبهشت گل های لاله شروع به رشد می کنند. بزرگ ترین دشت گل لاله استان کردستان در کوه چهل چشمه قرار دارد. همچنین بهترین مسیر برای رسیدن به کوه چهل چشمه، جاده مریوان می باشد. در اطراف کوه چهل چشمه یک رستوران بسیار قدیمی نیز وجود دارد. این رستوران بسیاری از غذاهای محلی کردستان را با قیمت بسیار مناسبی سرو می کند.

مطلب مشابه: مناطق دیدنی شهر یزد و مکان های گردشگری زیبا با عکس

جاده هجیج

جاده هجیج

از دیگر جاهای دیدنی کردستان که بسیار خاص و متفاوت است؛ جاده هجیج می باشد. مسیر این جاده به قدری جذاب و هیجان انگیز است، که توجه هر بیننده ای را به خود جلب می کند. به صراحت می توان ادعا کرد که پرپیچ و خم ترین جاده ایران، هجیج می باشد. همچنین بیش از ۹۰ درصد پیچ های این جاده زاویه ۴۵ درجه ای دارند. این جاده مسیر اصلی دسترسی به اورامان می باشد.

پس از ۴۵ دقیقه مسیر جاده هجیج به پایان می رسد و در نهایت وارد منطقه اورامان خواهید شد. در طول مسیر از ارتفاع ۳۰۰ متری روستاهای اطراف را می توان مشاهده کرد. همچنین جاده هجیج مسیر کاملا کوهستانی دارد و همچنین در فصول سرد سال بازدید از جاده هجیج انتخاب مناسبی نیست. در فصل زمستان و حتی پاییز به دلیل بارش برف این جاده از شرایط مناسب برخوردار نمی باشد.

کوه آربابا

کوه آربابا

از دیگر جاهای دیدنی کردستان می توان به کوه آربابا اشاره کرد. این کوه در نزدیکی شهرستان بانه قرار دارد. پس از خرید در شهر بانه می توان برای سپری کردن اوقات خوش در دامان طبیعت کوه آربابا را انتخاب کرد. این کوه بیش از ۲۲۲۰ متر ارتفاع دارد و همچنین یکی از تفرجگاه های اصلی شهرستان بانه به شمار می آید. در طول مسیر کافه و رستوران های مختلفی وجود دارد.

همچنین بسیاری از امکانات رفاهی مورد نیاز اولیه در طول مسیر وجود دارد. کوه آربابا فرصت بازدید از شهر بانه از فاصله چند هزار متری را فراهم کرده است. این کوه از معروف ترین پارک های جنگلی کردستان می باشد. در روزهای تعطیل برای سپری کردن اوقات فراغت مردم این منطقه کوه آربابا را انتخاب می کنند. برای کوهنوردان حرفه ای صعود از قله اصلی این کوه خالی از لطف نخواهد بود.

غار کرفتو

غار کرفتو

برای افرادی که علاقه مند به بازدید از مکان های دیدنی خاص و متفاوت هستند؛ غار کرفتو بهترین پیشنهاد  به شمار می آید. این غار در فاصله ۷ کیلومتری از دیواندره قرار دارد. برای رسیدن به این غار باید بیش از ۱۸۰ پله سنگی و خشتی بالا رفت. همچنین از شهرستان سقز حدود ۱۸۰ کیلومتر فاصله دارد. این غار حدود ۱۰۰ متر از سطح زمین ارتفاع داشته و همچنین نمای پلکانی این غار بسیار اعجاب انگیز می باشد.

در اطراف و دیواره های این غار کتیبه های مختلفی وجود دارد. بر اساس شواهد تاریخی موجود غار کرفتو در دوره سلوکیان از جایگاه بسیار ویژه ای نیز برخوردار بوده است. قسمت داخلی غار کاملا بزرگ و یکپارچه می باشد. به نوعی این غار محل زندگی اقوام خاصی در دوره سلوکیان بوده است. به دلیل شرایط محیطی متفاوت این غار در فصول گرم سال، آب و هوای خنکی دارد. همچنین در فصول سرد سال قسمت داخلی غار کاملا گرم می باشد. بسیاری از دست نوشته های داخل غار حتی به دوران قبل از سلوکیان مربوط می شود. این غار به عنوان اولین پناهگاه باستانی در شهر کردستان معرفی شده است.

مطلب مشابه: جاهای دیدنی کلاردشت مازندران با عکس های خیره کننده از این مکان ها

منطقه حفاظت شده عبدالرزاق

منطقه حفاظت شده عبدالرزاق

یکی از جاهای دیدنی کردستان که سالانه پذیرای بیش از صدها هزار نفر مسافر است؛ منطقه حفاظت شده عبدالرزاق می باشد. این منطقه برای دوستداران و علاقه مندان به حیات وحش به شدت توصیه می شود. بسیاری از گونه های جانوری خاص و در حال انقراض تحت شرایط خاصی نگهداری می شوند. همچنین این منطقه ۴۳ هزار هکتار مساحت دارد. به نوعی یک زیست بوم نیمه باز برای حیوانات در حال انقراض به شمار می آید.

بر اساس جدیدترین آمار اعلامی حدود ۸۰ نوع پرنده و ۱۷ نوع پستاندار در این منطقه حفاظت شده نگهداری می شوند. منطقه حفاظت شده عبدالرزاق زیستگاه طبیعی حیوانات خاصی اعم از قوچ طلایی و گونه های خاصی از عقاب می باشد. افرادی که از این منطقه حفاظت شده بازدید می کنند؛ در طول مسیر حیوانات و پرندگان این منطقه را مشاهده خواهند کرد. این منطقه حفاظت شده به دلیل شرایط آب و هوایی خاصی که دارد؛ بهترین مکان برای محافظت از حیوانات در حال انقراض می باشد.

آبشار گویله

آبشار گویله

یکی از طویل تری آبشارهای استان کردستان گویله می باشد. این آبشار در لیست جاهای دیدنی محبوب و پرطرفدار این استان قرار دارد. این آبشار در جاده مریوان به سقز قرار دارد. میزان آب آبشار در فصل بهار به دلیل ذوب شدن برف ها افزایش پیدا می کند.

همچنین آبشار گویله منطقه ای خوش آب و هوا برای کمپ و پیک نیک می باشد. مسیر صعود به این آبشار بسیار متفاوت و منحصر به فرد است. همچنین در طول مسیر آبشار گویله با شگفتی های طبیعت به راحتی می توان آشنا شد. این آبشار عرضی بالغ بر ۴ متر دارد و طول آن بیش از ۳۵ متر تخمین زده شده است.

دشت بیلو

دشت بیلو

درصد قابل توجهی از جاهای دیدنی و بکر استان کردستان در شهرستان مریوان قرار دارد. از دیگر جاهای دیدنی شهر مریوان می توان به دشت بیلو اشاره کرد. این دشت سرسبز بدون اغراق کامله بکر است. دشت بیلو به دلیل پوشش گیاهی بسیار سبز و پرتراکم شهرت جهانی پیدا کرده است.

این دشت در فاصله ۱۵ کیلومتری از شهر مریوان قرار دارد.  دشت بیلو محل اقامت بسیاری از گونه های پرندگان و حیوانات پستاندار می باشد. همچنین در قسمت های مختلف دشت بیلو رودخانه های مختلف و متعددی نیز قرار دارد.

جنگل های بانه

جنگل های بانه

برخلاف تمامی باورهای رایج طبیعت بکر و زیبای شهر بانه با سایر شهرهای استان کردستان قابل مقایسه نیست. جنگل های شهر بانه بسیار سرسبز و مملوء از درخت های سر به فلک کشیده هستند. بسیاری از گونه های مختلف سنجاب در منطقه بانه زندگی می کنند.

همچنین این جنگل ها جزء تفرجگاه های اصلی مردم این منطقه به شمار می آیند. جنگل های بانه در روزهای تعطیل پذیرای بیشترین میزان از مسافر از اقصی نقاط ایران هستند. در مسیر منتهی به جنگل های بانه بیش از ده ها کافه و رستوران مختلف وجود دارد.

کوه آوالان

کوه آوالان

به دلیل شرایط اقلیمی متفاوت اغلب کوه های استان کردستان سرسبز هستند. کوه آقایان در ۳۵ کیلومتری شهر سنندج قرار دارد و همچنین این کوه برای صعود به شدت توصیه می شود. اغلب کوهنوردان به دنبال تجربه چالش های جدید در مسیر کوهنوردی هستند.

بسیاری از چالش های کوهنوردی در منطقه آوالان برای هر کوهنوردی جذاب خواهد بود. کوه آوالان در فصل بهار بسیار دیدنی تر است؛ زیرا ترکیب برف روی قله و دشت سرسبز در قسمت کوهپایه بسیار جذاب می باشد. این کوه فرصت بی نظیر طبیعت گردی در دل کوه را برای مسافران فراهم می کند.

مسجد جامع سنندج

مسجد جامع سنندج

جاهای دیدنی کردستان محدود به جاذبه های طبیعی نمی شود. یکی از آثار تاریخی محبوب در این شهر مسجد جامع سنندج می باشد. این مسجد جامع در سال ۱۲۲۴ طراحی و ساخته شده است. در قسمت داخلی مسجد بیش از ۲۴ ستون در ارتفاع مشخص قرار دارد. همچنین این مسجد طراحی بسیار متفاوت و کاملا اعجاب انگیزی دارد. طراحی قسمت داخلی این مسجد، هنر معماران خوش ذوق ایرانی می باشد.

صحن مرکزی این مسجد بسیار زیبا و منحصر به فرد می باشد. بر اساس شواهد تاریخی موجود ساخت این مسجد بیش از ۳ سال زمان برده است. همچنین بعد از گذشت بیش از ۱۰۰ سال بسیاری از قسمت های مختلف مسجد هنوز سالم و دست نخورده می باشد. در سال جدید قسمت های اصلی مسجد مرمت و بازسازی شده است.

حمام خان سنندج

حمام خان سنندج

از دیگر جاهای دیدنی کردستان می توان به حمام خان سنندج اشاره کرد. حمام خان سنندج  در دوره های مختلف تاریخی از جایگاه بسیار ویژه ای برخوردار بوده است. این حمام در سال ۱۲۲۰ برای گروهی از افراد خاص طراحی و ساخته شده است.

حمام خان سنندج طراحی داخلی متفاوت و جذابی دارد. همچنین این حمام دارای بخش های مختلف اعم از خزینه و آب انبار می باشد. برای طراحی داخلی این حمام از طرح های اسلیمی استفاده شده است. جذابیت طرح های اسلیمی اجرا شده در این مکان، غیر قابل وصف می باشد.

عمارت خسرو آباد

عمارت خسرو آباد

یکی از مجموعه های تاریخی زیبا و جذاب در استان کردستان، عمارت خسرو آباد می باشد. این عمارت یکی از آثار تاریخی بسیار مهم بوده، که به ثبت ملی رسیده است. همچنین این عمارت سالانه پذیرای بیش از صدها هزار نفر گردشگری خارجی نیز می باشد.

این عمارت در بیش از چندین طبقه مجزا احداث شده است. بر اساس کتیبه های موجود در داخل عمارت این مجموعه در سال ۱۲۲۳ هجری قمری ساخته شده است. همچنین طراحی داخلی و خارجی عمارت با بسیاری از بناهای مشابه قابل مقایسه نیست. این مجموعه به عنوان محل حکومت والیان اردلان شناخته می شود.

مقبره هاجر خاتون

مقبره هاجر خاتون

در سفر به استان کردستان بازدید از مکان های مذهبی را نیز باید در اولویت نخست قرار دارد. یکی از مکان های مذهبی این استان مقبره هاجر خاتون می باشد. این مقبره در دل یکی از محله های قدیمی شهر سنندج قرار دارد. همچنین به دلیل ویژگی های بسیار متفاوتی که دارد به ثبت ملی رسیده است. بر اساس جدیدترین بررسی های صورت گرفته؛ هاجر خاتون یکی از شخصیت های مهم مذهبی زن می باشد. مقبره هاجر خاتون در قسمت اصلی این عمارت قرار دارد.

همچنین هاجر خاتون خواهر امام رضا هستند. ایشان در طی سفرشان به ایران دچار یک مریضی شدید می شوند و در نهایت در شهر سنندج دفن می شوند. این مقبره از جایگاه بسیار ویژه ای برخوردار است. معمولا بسیاری از مراسمات مذهبی زنانه در این مقبره برگزار می شود. حال و هوای مقبره هاجر خاتون بسیار متفاوت می باشد. بازدید از این مقبره کاملا رایگان می باشد. همچنین در روزهای تعطیل نیز می توان از این مقبره بازدید نمود.

مسجد دو مناره سقز

مسجد دو مناره سقز

اغلب بناهای تاریخی استان کردستان در شهرستان های هموار قرار دارند. از دیگر مکان های تاریخی مهم این شهر می توان به مسجد دو مناره سقز اشاره کرد. این مسجد دارای دو مناره طویل در قسمت اصلی می باشد. همچنین این بنای تاریخی مذهبی در دل یکی از محل های قدیمی شهر سقز قرار دارد. برای ساخت این مسجد از برخی از آجرهای خاص استفاده شده است.

هم اکنون این مسجد به عنوان قطب تاریخی و مذهبی شهر سقز شناخته می شود. برای بازدید از این مسجد نیازی به تهیه بلیط نیست. همچنین فرصت عکاسی در دل تاریخ را نباید از دست داد. این مسجد نیز جزء آثار تاریخی می باشد، که به ثبت ملی رسیده است. بنا به گفته های مردم محلی مناره سمت راست برای اقامه اذان صبح و ظهر می باشد. همچنین از مناره سمت چپ اذان مغرب پخش می شود.

بازار قدیمی سنندج

بازار قدیمی سنندج

برای افرادی که علاقه مند به بازارهای تو در تو و قدیمی هستند؛ بازار سنندج گزینه ای ایده آل به شمار می آید. این بازار دارای دو ورودی مجزا می باشد و همچنین در قلب شهر سنندج قرار دارد. بازار سنندج بیش از صدها مغازه مختلف دارد.

این بازار قدیمی برای خرید لباس محلی، سوغاتی و حتی مواد غذایی محلی بهترین گزینه به شمار می آید. بر اساس شواهد و مدارک قدمت این بازار بیش از ۱۰۰ سال تخمین زده شده است. بسیاری از ادویه های محلی کردستان در این بازار به فروش می رسند. همچنین در یک راسته مجزا طلاهای محلی جهت فروش عرضه می شوند. در داخل این بازار رستوران های قدیمی نیز وجود دارد. هر یک از این رستوران ها غذاهای قدیمی کردستان را سرو می کنند.

سخن پایانی

استان کردستان به عنوان الماسی ارزشمند در ایران شناخته می شود. جاهای دیدنی کردستان به قدری متنوع و جذاب هستند، که بازدید از هر یک می تواند تجربه ای متفاوت را رقم بزند. جاهای دیدنی کردستان بیشتر شامل مناطق طبیعی و بکر می شوند. این استان به دلیل شرایط اقلیمی متفاوت در دوره های تاریخی مختلف مورد توجه قرار گرفته است. بسیاری از مساجد و بناهای تاریخی مهم کشور در این شهر قرار دارد.

مطالب مشابه