روزگشت مجله گردشگری و سفر

جاهای دیدنی لاهیجان عروس سبز گیلان؛ 25 مکان تفریحی و گردشگری لاهیجان

جاهای دیدنی لاهیجان عروس سبز گیلان؛ 25 مکان تفریحی و گردشگری لاهیجان

لاهیجان یا همان عروس سبز گیلان به دلیل جاهای دیدنی بسیار خاص و متفاوتی که دارد؛ سالانه پذیرای بیش از میلیون ها مسافر از سراسر ایران می باشد.‌ جاهای دیدنی لاهیجان فرصت آشنایی بیشتر با طبیعت را برای هر مسافری فراهم می کنند. همچنین مناطق دیدنی این شهر بسیار جذاب و متنوع می باشند. برای افرادی که پس از گذراندن روزهای سخت کاری دنبال آرامش در دل طبیعت هستند؛ لاهیجان بهترین پیشنهاد به شمار می آید.

جاهای دیدنی لاهیجان محدود به چند مورد جزئی نیستند. برخی از جاهای دیدنی این شهر به ثبت ملی رسیده اند. همچنین دشت ها و طبیعت بکر لاهیجان فرصت استثنایی سفر در دل طبیعت را فراهم می کنند. جاهای دیدنی این شهر محدود به چند مورد خاص نیست و همچنین برخی از جاهای دیدنی تاریخی این شهر بیش از چندین قرن قدمت دارند.

پس از یک بار سفر به این شهر لذت واقعی سفر در دل طبیعت را احساس خواهید کرد. در مقایسه با سایر شهرهای شمالی ایران، لاهیجان طبیعت سرسبزتری دارد. همچنین این شهر در هر فصلی از سال آب و هوای مطلوب و خنکی دارد. با سفر به لاهیجان می‌ توانید لحظات خوشی را در کنار خانواده تجربه کنید.

نگاهی به شهر لاهیجان

جاهای دیدنی لاهیجان عروس سبز گیلان؛ 25 مکان تفریحی و گردشگری لاهیجان

لاهیجان در مقایسه با سایر شهرهای شمالی ایران آب و هوای بهتری دارد؛ به همین علت بیشتر برای سفر انتخاب می شود. همچنین این شهر به دلیل زیرساخت های بسیار مدرن شهری که دارد؛ بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

بسیاری از جنگل ها و دشت های این شهر کاملا بکر و دست نخورده می باشند. پوشش گیاهی شهر لاهیجان با هیچ منطقه مشابه دیگری قابل مقایسه نیست. همچنین این شهر اقامتگاه بسیاری از گونه های خاص جانوری این شهر می باشد. بر اساس جدیدترین داده های آماری به دست آمده؛ جاهای دیدنی شهر لاهیجان شامل موارد ذیل هستند. بازدید از هر یک این مکان ها می تواند حس ناب لذت و هیجان در دل سفر را دل مسافرین عزیز زنده کند. حتما در سفر به شهر لاهیجان بازدید از مکان های زیر را فراموش نکنید.

جاهای دیدنی لاهیجان + معرفی جاذبه های ناشناخته

اغلب جاهای دیدنی لاهیجان فرصت استثنایی سفر در آغوش طبیعت را برای مسافران فراهم می کنند. جاهای دیدنی و محبوب این شهر به تفکیک به سه دسته بندی: تاریخی، تفریحی و طبیعی تقسیم می شوند. با یک برنامه ریزی درست می توانید از تمامی مکان های دیدنی این شهر دیدن کنید.

جاهای دیدنی لاهیجان به قدری اعجاب انگیز و خاص هستند که توجه هر فردی را به خود جلب می کنند. بهترین زمان برای سفر به لاهیجان اوایل فصل بهار و اوایل فصل پاییز می باشد.

طبیعت شیطان کوه

طبیعت شیطان کوه

یکی از جاهای دیدنی لاهیجان و مکان های خاص و جذاب این شهر، شیطان کوه می باشد. طبیعت بکر و پوشش گیاهی فوق العاده این منطقه، موجب محبوبیت حداکثری آن شده است. در سال های نه چندان دور نام این منطقه شاه نشین بوده است.

در این منطقه درختان بسیار بلندی وجود دارند که سر به فلک کشیده اند. همچنین طبیعت شیطان کوه با هیچ منطقه دیگری در لاهیجان قابل مقایسه نیست. علت نام گذاری این منطقه بنا به گفته مردم محلی صداهای عجیب و غریبی است، که در طول روز به گوش می رسد.‌ همچنین اقامتگاه بسیاری از گونه های جانوری ناشناخته نیز این منطقه می باشد.

برخی از نایاب ترین گیاهان دارویی در منطقه شیطان کوه وجود دارند. از دیدگاه برخی از مسافران این منطقه شباهت بسیار زیادی به دالان بهشت دارد. همچنین بسیاری از درختان این منطقه بیش از ۱۰۰ سال قدمت دارند. برای یک پیک نیک متفاوت در کنار خانواده می توانید این منطقه را انتخاب کنید. طبیعت شیطان کوه به گونه ای است، که هر یک از قسمت های مختلف آب و هوای گوناگونی دارند. این منطقه در دل یک کوه بزرگ قرار دارد و صعود از این کوه برای مردمان عادی غیر عادی می باشد.

مطلب مشابه: جذاب ترین جاهای دیدنی گرگان؛ لیست 25 مکان گردشگری گرگان

بام سبز لاهیجان

بام سبز لاهیجان

یکی دیگر از جاهای دیدنی لاهیجان، بام سبز می باشد. بام سبز لاهیجان در دل منطقه شیطان کوه قرار دارد. همچنین این منطقه پوشش گیاهی به قدری خاص است، که توجه هر فردی را به خود جلب می کند. در اطراف منطقه بام سبز تفریحات مختلفی وجود دارد. همچنین با هزینه ای بسیار کم می توان از تفریحات اطراف بام سبز لذت برد.

در یکی از بخش های منطقه بام سبز می توان شهر لاهیجان را از ارتفاع چند صد متری نظاره کرد. همچنین این منطقه در روزهای تعطیل این منطقه بسیار شلوغ است. به صراحت می توان ادعا کرد، که منطقه بام سبز لاهیجان خوش آب و هوا ترین محدوده در این شهر می باشد. در قسمت های خاصی از این منطقه به راحتی می توان کمپ کرد. به طور کلی این محدوده برای اقامت شبانه به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

تله کابین لاهیجان

تله کابین لاهیجان

از دیگر جاهای دیدنی لاهیجان می توان به تله کابین اشاره کرد. این تله کابین در مسیر منطقه بام سبز قرار دارد. مسیری که تله کابین طی می کند کاملا سرسبز و خاص می باشد. تله کابین لاهیجان فرصت تجربه هیجان بیشتر در ارتفاع چند صد متری را فراهم می کند. همچنین پیش از هرگونه اقدامی باید بلیط تله کابین لاهیجان را تهیه کرد. با ماشین و یا به صورت پیاده پس از عبور از منطقه بام سبز می توان وارد محدوده تله کابین لاهیجان شد.

مسیر تله کابین کاملا مطابق با استانداردهای روز جهانی تولید شده است. همچنین تمامی نکات مربوط به ایمنی و استاندارد در طراحی و ساخت مسیر این تله کابین لحاظ شده است. همچنین قیمت بلیط تله کابین لاهیجان برای یک نفر کاملا ایده آل و اقتصادی می باشد‌. برای صرفه جویی در وقت می توان از یک روز قبل به صورت اینترنتی بلیط تله کابین را رزرو کرد.

تله کابین مسیر بین ۱۰ الی ۱۵ دقیقه را طی نموده و سپس دوباره به مبداء باز خواهد گشت. هر کابین فقط ۴ نفر ظرفیت دارد و همچنین در فصول سرد سال زیبایی این محدوده غیر قابل وصف می باشد.

استخر لاهیجان

استخر لاهیجان

اغلب جاهای دیدنی لاهیجان در اطراف شیطان کوه قرار دارند. یکی دیگر از جاهای دیدنی محبوب و پرطرفدار این شهر، استخر لاهیجان می باشد. این استخر به دستور شاه عباس صفوی ساخته شده است. همچنین بر اساس بررسی های صورت گرفته؛ سازه های ساختمانی اصلی اطراف استخر با گذشت زمان از بین رفته اند. روی این استخر یک پل سیمانی قرار دارد که بر اساس معماری اسلیمی طراحی و ساخته شده است.

یک مسیر با پل سیمانی در دل استخر لاهیجان وجود دارد که موجب دسترسی راحت و آسان به ساختمان اصلی می شود. ساختمان اصلی استخر لاهیجان مطابق با معماری اسلیمی طراحی و ساخته شده است. این سازه دو طبقه ای یکی از شاهکارهای بزرگ معماری در دوره صفوی به شمار می آید.

بر اساس تحقیقات جدید مورخان بسیاری از نوادگان پادشاه بزرگ صفوی برای گذراندن تعطیلات این استخر را انتخاب می کردند. همچنین در اطراف استخر ایوان هایی وجود دارند، که بر اساس طراحی نوین اسلامی ساخته شده اند.

مطلب مشابه: جاهای دیدنی ماسال و آب و هوای آن (لیست 11 مکان تفریحی ماسال)

پارک جنگلی میرصفا

پارک جنگلی میرصفا

اغلب مسافران برای پیکنیک و کمپ در دل طبیعت پارک جنگلی میرصفا را انتخاب می کنند. این پارک جنگلی که از زیباترین جاهای دیدنی لاهیجان به شمار می آید با درخت هایی بلند قامت تزئين شده است. همچنین قسمت اصلی این پارک مسیری جذاب برای پیاده روی دارد. در حاشیه پارک جنگلی میرصفا امکانات رفاهی و تفریحی مختلفی وجود دارد.

پس از بازدید می توان در کافه و رستوران های اطراف این پارک جنگلی یک وعده غذایی خوشمزه را میل کرد. پارک جنگلی میرصفا در نزدیکی شهر لاهیجان قرار دارد. این مجموعه توریستی یکی از گزینه های بسیار مناسب برای طبیعت گردی در لاهیجان می باشد. همچنین این منطقه در فصل زمستان نیز به دلیل بارش برف زیبایی بدون حد و مرزی را به دست می آورد.

تالاب سوستان

تالاب سوستان

یکی از تالاب های مشهور و جاهای دیدنی لاهیجان، تالاب سوستان می باشد. تالاب سوستان با گل های نیلوفری پوشیده شده است. همچنین این تالاب در دهستان نیل قرار دارد، که فاصله بسیار زیادی با شهر لاهیجان ندارد. این تالاب به عنوان یک زیست بومی طبیعی به ثبت رسیده است. همچنین برخی از پرندگان مهاجر در اوایل فصل بهار به این منطقه کوچ می کنند.

اطراف این تالاب نیز یک پوشش گیاهی خاص و متفاوت دارد. در حاشیه تالاب سوستان می توان کمپ کرد. همچنین عکاسی در اطراف این تالاب خالی از لطف نخواهد بود. این منطقه زیستگاه بسیاری از پرندگان و آبزیان نادر می باشد. تالاب سوستان در هر فصلی از سال از زیبایی خاص و منحصر به فردی برخوردار می باشد.

در اوایل اردیبهشت ماه شکوفه های نیلوفر شروع به رشد می کنند. پس از رشد نیلوفرهای آبی تالاب زیبایی دوچندانی را به دست می آورد. به طوری که با هیچ تالاب دیگری در شهرهای شمالی ایران قابل مقایسه نیست.

تالاب بین المللی امیرکلایه

تالاب بین المللی امیرکلایه

از زیباترین جاهای دیدنی لاهیجان که به نگین این شهر مشهور است تالاب امیرکلایه می باشد. این تالاب به عنوان یک منطقه توریستی در شهر لاهیجان شناخته می شود. همچنین آب این تالاب کاملا شیرین است و عمق آب در بخش های مختلف بیش از ۲ متر است. مساحت کلی تالاب امیرکلایه بر اساس شواهد موجود بیش از ۱۰۰ هکتار می باشد‌.

یکی از تفریحات سالم اطراف این تالاب قایق سواری است. با پرداخت هزینه ای بسیار کم می توان از قایق سواری بر روی این تالاب نهایت لذت را برد. همچنین در اطراف تالاب کافه و رستوران های قدیمی وجود دارند. این منطقه یک زیست بوم طبیعی برای گونه های جانوری مختلف می باشد. هنگام بازدید از تالاب امیرکلایه بسیاری از گونه های جانوری را نیز خواهید دید. این تالاب در نزدیکی شهر لاهیجان قرار دارد و برای بازدید از نیاز فقط باید چند کیلومتر از شهر دور شد‌.

مطلب مشابه: جاهای دیدنی رشت؛ آب و هوا، جاذبه های طبیعی، مذهبی، مناطق شهری و پارک ها

موزه تاریخ چای

موزه تاریخ چای

درصد قابل توجهی از چای ایرانی مورد نیاز کشور توسط شهر لاهیجان تامین می شود. برای افراد علاقه مند به تاریخ موزه تاریخ چای بهترین گزینه است. این موزه مقبره کاشف السلطنه یا همان محمد میرزا قاجار قوانلو می باشد. وی به عنوان یک فرد تاثیرگذار در تاریخ ایران شناخته می شود. کاشف السلطنه به عنوان اولین شخصیت مهم سیاسی تجارت چای در ایران را آغاز کرد. در این موزه تمامی نمونه های چایی که در ایران کشت می شوند؛ به نمایش گذاشته شده اند.

در هنگام بازدید از موزه تاریخ چای ایران می توان اطلاعات بسیار مهمی را در این زمینه کسب نمود. بر اساس شواهد تاریخی موجود پدر چای ایرانی، کاشف السلطنه می باشد. در سایه تلاش های ایشان چای ایرانی توانست محبوبیت کم نظیری را به دست بیاورد.

مسجد چهار پادشاهان لاهیجان

مسجد چهار پادشاهان لاهیجان

برای افرادی که علاقه مند به بازدید از مکان های تاریخی هستند مسجد چهار پادشاهان لاهیجان بهترین پیشنهاد به شمار می آید. این مسجد یکی از مشهورترین جاهای دیدنی لاهیجان است که سالانه پذیرای توریست های خارجی نیز می باشد. بررسی های تاریخی مختلفی در این منطقه انجام شده است. بر اساس مدارک و شواهد جدید این مسجد در دوران تیموری و صفوی طراحی و ساخته شده است.

این مسجد یکی ای عبادتگاه های بزرگ ایرانی در زمان وقت بوده است. هر یک از بخش های مختلف مسجد طراحی خاصی دارند. همچنین مسجد چهار پادشاهان ذوق و هنر ایرانیان در طراحی و معماری را به تصویر کشیده است. این مسجد در نزدیکی خیابان کاشف قرار دارد و مقبره جمعی از افراد تاثیرگذار در تاریخ نیز در مسجد چهار پادشاهان لاهیجان می باشد. بسیاری از کشته شدگان جنگ رشت در سال ۷۹۱ هجری شمسی در این مسجد دفن شده اند.

معماری قسمت های داخلی این مسجد به سبک تلفیقی و کاملا متفاوتی می باشد. به طوری که در هیچ کجای دنیا مشابه این مسجد را نمی توان پیدا کرد. بازدید از این مسجد به صورت رایگان می باشد. همچنین برای علاقه مندان به سبک عکاسی تاریخی مسجد چهار پادشاهان لاهیجان بهترین پیشنهاد به شمار می آید.

مطلب مشابه: جاهای دیدنی ساری؛ 20 مکان گردشگری طبیعی شگفت انگیز در ساری

پل خشتی لاهیجان

پل خشتی لاهیجان

پس از گذر از کوچه های تاریخی شهر لاهیجان پل خشتی را حتما مشاهده خواهید کرد. این پل خشتی در محله ای تاریخی به نام پرده سر واقع شده است. این پل با گذشت بیش از ده قرن هنوز زیبا و جذاب می باشد.همچنین در دوران حکومت آل کیا در گیلان طراحی و ساخته شده است. طراحی پل بر اساس شرایط موجود در زمان وقت بسیار منحصر به فرد می باشد.

بر اساس بررسی های صورت گرفته این پل در اواخر قرن ۸ هجری شمسی ساخته شده است. این پل بیش از ۵۰ متر طول و حدود ۴.۲ متر عرض دارد. هیچ گونه اطلاعات دقیقی از سازنده این پل تاریخی در دست نیست. یکی از اقدامات موثر حکومت قاجاری، مرمت پل خشتی بود. این پل در اواخر دوران قاجار با نهایت دقت به بهترین شکل ممکن مرمت شد.

برای ساخت پل خشتی لاهیجان از برخی متریال خاص استفاده شده است؛ به همین علت رنگ اصلی پل قرمز و نارنجی می باشد. با گذشت زمان بخش های نارنجی رنگ زرد و کدر شده اند.

مسجد تاریخی اکبریه

مسجد تاریخی اکبریه

یکی دیگر از جاهای دیدنی لاهیجان که در دل محله پرده سر قرار دارد؛ مسجد اکبریه می باشد. این مسجد به بلندای تاریخ قدمت دارد. همچنین بنای اصلی این مسجد در زمان فتحعلی شاه ساخته شده است. مسجد تاریخی اکبریه در زمان وقت، یکی از حوزه های علمیه بزرگ ایران به شمار می آمد. این مسجد شامل دو بخش جدید و قدیمی می باشد.

بخش قدیمی در دوران فتحعلی شاه و بخش جدید در زمان ناصرالدین شاه طراحی و ساخته شده است. به طور کلی طراحی این بنای اسلامی با هیچ مسجد دیگری قابل مقایسه نمی باشد. مسجد تاریخی اکبریه هنر معماری ایرانی را به شکلی متفاوت به تصویر کشیده است. بازدید برای عموم مردم و حتی در روزهای تعطیل مجاز می باشد. این مسجد تاریخی دارای دو بخش مجزا است و همچنین در داخل مسجد چند مقبره وجود دارد.

حمام گلشن

حمام گلشن

بسیاری از بناهای تاریخی و جاهای دیدنی لاهیجان در خیابان وحدت قرار دارند. حمام گلشن نیز در این محدوده واقع شده است. متاسفانه در دوره های تاریخی مختلف به دلیل مرمت نادرست آسیب هاي گسترده ای به این بنا وارد شده است. هم اکنون بخش داخلی و خارجی حمام گلشن در حال مرمت و بازسازی می باشد.

بر اساس کتیبه های موجود در قسمت های مختلف سازه این حمام در دوران قاجار طراحی شده است. این حمام بیش از ۱۸۰۰ متر مساحت دارد و همچنین دارای دو ورودی جداگانه می باشد. به گفته مردم محلی ورودی بزرگ جهت استفاده عموم مردم بوده است‌. ورودی دوم که در قسمت پشت سازه واقع شده؛ مخصوص افراد مهم سیاسی و تجاری بوده است. برخی از قسمت های این حمام به دلیل رطوبت بیشتر دچار آسیب شده اند. همچنین آب مورد نیاز حمام گلشن از آب انبار عمومی تامین می شود.

بقعه شیخ زاهد گیلانی

بقعه شیخ زاهد گیلانی

در دامنه کوه های گیلان به سمت لنگرود روستای کوچکی به نام شیخانه ور قرار دارد. این روستا که از زیباترین جاهای دیدنی لاهیجان به شمار می آید محل اقامت شیخ زاهد گیلانی بوده است. این شیخ بزرگ از عارفان بزرگ ایرانی در دوران صفوی می باشد.

این آرامگاه در سال ۷۱۱ هجری شمسی احداث شده است. بقعه شیخ زاهد گیلانی به دستور شیخ حیدر ساخته شده و ساخت قسمت اصلی این آرامگاه بیش از دو قرن زمان برد. این آرامگاه به شکل یک ۸ ضلعی منتظم ساخته شده است. همچنین در قسمت مرکزی آرامگاه مقبره شیخ زاهد قرار دارد. این مقبره بر فراز دامنه های سرسبز گیلان واقع شده است.

بازار سنتی لاهیجان

بازار سنتی لاهیجان

برای خرید و ثبت تجربه بی نظیر در در تاریخ می توان بازار سنتی این شهر را انتخاب کرد. در فهرست جاهای دیدنی لاهیجان، بازار سنتی این شهر نیز قرار دارد. بازار سنتی شهر لاهیجان به بخش های مختلفی تقسیم می شود. در هر راسته مغازه های مختلفی وجود دارد، که قدمت برخی از مغازه ها بیش از صد سال می باشد. برای خرید انواع سوغاتی شهر لاهیجان و صنایع دستی می توان این بازار را انتخاب کرد.

همچنین برای خرید خوراکی های خوشمزه نیز این بازار بهترین گزینه به شمار می آید. بازار سنتی لاهیجان در قلب این شهر قرار دارد و همچنین هر سوغاتی و خوراکی را با قیمت بسیار مناسبی می توان خریداری کرد. بازار سنتی لاهیجان فرصت سفر در دل تاریخ را برای مسافران فراهم می کند. بسیاری از بخش های اصلی این بازار سنتی در سایه مرمت اصولی همانند روز اول جذاب و زیبا می باشد.

زیپ لاین بام سبز لاهیجان

زیپ لاین بام سبز لاهیجان

از تفریحات سالم اطراف بام سبز لاهیجان می توان به زیپ لاین اشاره کرد. زیپ لاین این منطقه ناخواسته هر فردی را وارد قلب طبیعت می کند. در سایه زیپ لاین می توان از ارتفاع مشخص جاذبه های دیدنی این شهر را مشاهده کرد. زیپ لاین از فراز شیطان کوه تا بام سبز عبور می کند.

همچنین برای تهیه بلیط زیپ لاین نیازی به پرداخت هزینه های مازاد نیست. همچنین در طول مسیر زیپ لاین می توان از آب و هوای خوش این منطقه نهایت لذت را برد. مسیر حرکت زیپ لاین کاملا ایمن و استاندارد می باشد؛ به همین علت با خیالی آسوده می توان در طول مسیر از تفریح و شادی نهایت لذت را برد.

منطقه شیخانبر

منطقه شیخانبر

از دیگر جاهای دیدنی لاهیجان منطقه شیخانبر می باشد و همچنین این محدوده به عنوان قطب جاذبه تاریخی و طبیعی به شمار می آید. طبیعت بکر منطقه شیخانبر برای دوستداران طبیعت بسیار جذاب خواهد بود. همچنین در ابتدای ورود سبزه زارهای این منطقه انرژی مثبت طبیعت را به هر فردی منتقل می کند. هر قسمت از این منطقه پرطرفدار پوشش گیاهی مخصوص به خود را دارد. جنگل ها و دامنه های کوهی منطقه شیخانبر به عنوان بهشت روی زمین شناخته می شود. همچنین این منطقه محل اقامت جد مادری شیخ زاهد می باشد. آرامگاه شیخ زاهد بر فراز یکی از کوه های این منطقه قرار دارد. همچنین مسیر آرامگاه شیخ زاهد نیز بسیار جذاب و هیجان انگیز می باشد. در طول مسیر از تماشیا طبیعت و گونه های مختلف جانوری می توان نهایت لذت را برد. منطقه شیخانبر یکی از مقاصد محبوب پادشاهان دوران صفوی بوده است.

با کمی گشت و گذار در این منطقه می توان اقامتگاه های شکار پادشاهان صفوی را نیز مشاهده کرد. در برخی از قسمت های این منطقه زیست بوم طبیعی گونه های خاص جانوری می باشد. در اطراف این منطقه سنگ های بزرگ و کوچکی نیز قرار دارند. هدف از قرار دادن این سنگ ها ایجاد شرایط پایدار برای نبرد بوده است. در دوران صفوی با ایجاد دیواری ای از سنگ پادشاهان توانستند؛ شرایط موجود را به نفع خود تغییر دهند.

جمع بندی

جاهای دیدنی لاهیجان فرصت ثبت خاطرات خوش در کنار خانواده را فراهم کرده اند. جاهای دیدنی این شهر در مقایسه با دیگر شهرهای شمالی ایران به مراتب بیشتر است. همچنین برخی از جاهای دیدنی این شهر مورد توجه توریست های خارجی نیز قرار گرفته اند. برای سفر در دل طبیعت می توان این شهر را انتخاب کرد. لاهیجان یک شهر رویایی است، که پوشش گیاهی بسیار متفاوت و منحصر به فردی دارد. بسیاری از آثار تاریخی محبوب و پرطرفدار ایران نیز در این شهر واقع شده اند. همچنین با هر میزان بودجه ای می توان در بهترین اقامتگاه های این شهر تجربه ای متفاوت از یک سفر داخلی را در کنار عزیزان ثبت کرد.

مطالب دیگر گیلان ، لاهیجان