روزگشت مجله گردشگری و سفر

جذاب ترین جاهای دیدنی گرگان؛ لیست 25 مکان گردشگری گرگان

جذاب ترین جاهای دیدنی گرگان؛ لیست 25 مکان گردشگری گرگان

گرگان به عنوان یکی از شهرهای شمالی ایران سالانه پذیرای حجم قابل توجهی از مسافران و توریست های خارجی می باشد. جاهای دیدنی گرگان محدود به چند مورد جزئی نیست. این شهر جاذبه های گردشگری مختلفی دارد و هر یک از جاذبه های دیدنی این شهر بسیار جذاب و منحصر به فرد هستند. جاهای دیدنی گرگان به سه دسته تفریحی، تاریخی و طبیعی تقسیم می شوند.

در سفر به گرگان بازدید از جاهای دیدنی این شهر به شدت توصیه می شود. برخی از مناطق و جاذبه های دیدنی این شهر به لحاظ زیبایی غیر قابل وصف هستند. همچنین زیرساخت های کلی این شهر به گونه ای است، که تجربه ای متفاوت از راحتی و آرامش را می تواند برای مسافران به ارمغان بیاورد. برای بازدید بسیاری از جاهای دیدنی گرگان نیازی به پرداخت هزینه های مازاد نیست.

این شهر در راستای جذب توریست و مسافر ایرانی با ظرفیت حداکثری برای بازدید از جاهای دیدنی هزینه ای دریافت نمی کند. اغلب جاهای دیدنی این شهر فاصله زیادی با مرکز استان ندارند. قطعا سفر به این شهر تجربه ای مملوء از حس لذت و شادی را می تواند برای هر فردی رقم بزند.

جاهای دیدنی گرگان در فصل های مختلف سال

جذاب ترین جاهای دیدنی گرگان؛ لیست 25 مکان گردشگری گرگان

گرگان به دلیل آب و هوای بسیار مطلوبی که دارد بهترین گزینه برای سفر به شمار می آید. همچنین ابعاد جدیدی از یک سفر راحت و آسان را می توان در گرگان تجربه کرد. جاهای دیدنی گرگان فرصت تجربه ای متفاوت از لذت را در کنار خانواده به ارمغان می آورند.

هر یک از جاهای دیدنی این شهر در فصول مختلف سال بسیار جذاب و منحصر به فرد هستند. همچنین هزینه های سفر به گرگان در مقایسه با سایر شهرهای شمالی ایران به مراتب ارزان تر می باشد. اقلیم و فرهنگ این شهر بسیار خاص و منحصر به فرد است. همچنین در سایه فرهنگ غنی این شهر به لحاظ ساختاری با پیشرفت گسترده ای در حوزه های گوناگون مواجه شده است.

اغلب جاهای دیدنی طبیعی در شهر گرگان توسط مسافران برای بازدید انتخاب می شوند. هر یک از جاذبه های طبیعی این شهر در فصول مختلف سال جامه ای متفاوت از زیبایی به تن می کنند. همچنین جاذبه های تاریخی متعددی نیز در این شهر وجود دارد. با در نظر گرفتن یک برنامه ریزی دقیق و حرفه ای می توان در سفر به شهر گرگان از تمامی جاهای دیدنی به ترتیب بازدید کرد. جاهای دیدنی این شهر حس نابی از لذت و آرامش را می توانند در دل هر مسافری به وجود بیاورند. برخی از جاهای دیدنی این شهر شامل موارد ذیل هستند. هر یک از مکان های ذیل سالانه پذیرای میلیون ها مسافر از اقصی نقاط ایران می باشند.

منطقه جنگلی ناهارخوران

منطقه جنگلی ناهارخوران

به جرات می توان گفت منطقه جنگلی ناهار خوران یکی از جذاب ترین جاهای دیدنی گرگان به شمار می آید. یکی از علل اصلی محبوبیت این منطقه جاذبه طبیعی بسیار منحصر به فرد آن می باشد. در این منطقه جنگلی بیش از صدها هزار درخت با قدمت چندین ساله قرار دارند. بسیاری از درختان این منطقه سر به فلک کشیده اند. همچنین پوشش گیاهی و گونه های جانوری این منطقه با هیچ جای مکان دیگری قابل قیاس نیست.

منطقه جنگلی ناهارخوران از دوران ژوراسیک پدید آمده است. همچنین بسیاری از گونه های نادر جانوری در این منطقه زندگی می کنند. این جنگل در هر فصلی از سال از زیبایی فوق العاده چشمگیری برخوردار می باشد. این جنگل در فصل بهار همانند قطعه ای از بهشت روی زمین می باشد.

این منطقه جنگلی برای کمپینگ و همچنین پیک نیک در دل طبیعت بهترین گزینه به شمار می آید. برای افرادی که قصد بازدید از جاذبه های طبیعی و خاص این شهر را دارند؛ منطقه جنگلی ناهارخوران بهترین گزینه به شمار می آید. این منطقه خاص نگینی ارزشمند در قسمت شمالی ایران می باشد. همچنین برای بازدید از این جنگل فقط باید با وسیله نقلیه شخصی چند کیلومتر از شهر دور شد.

مطلب مشابه: نگاهی به جاده چالوس و مسیر دسترسی به آن (20 مکان دیدنی در این جاده)

روستای زیارت

روستای زیارت

روستا زیارت به عنوان یکی از جذاب ترین جاهای دیدنی گرگان، در دل طبیعت قرار دارد و به نوعی با بازدید از این روستای زیارت می توان بعد جدیدی از آرامش را تجربه نمود. مردم این روستا کاملا خونگرم و با فرهنگ هستند‌. همچنین در روستای زیارت اقامتگاه های بسیار خاص و متفاوتی قرار وجود دارد. در این روستا یک امامزاده بسیار محبوب و پرطرفدار دفن شده است.

چشمه آب گرم این روستا در هر فصلی از سال در حال جوشش می باشد. روستای زیارت میان دو کوه واقع شده است. بر اساس بررسی های صورت گرفته؛ قدمت این روستا بیش از هزار سال تخمین زده شده است. همچنین در اطراف روستا جاذبه های طبیعی بسیار زیادی وجود دارد.

برای افرادی که قصد بازدید از یک مکان زیارتی و سیاحتی را دارند؛ این روستا به شدت توصیه می شود. در بافت قدیمی این روستا می توان ساعت ها عکاسی کرد. همچنین مردم محلی لباس های خود را اجاره می دهند.با پوشیدن چنین لباس هایی می توان حس متفاوتی را تجربه کرد.

کاخ آقا محمد خان قاجار

کاخ آقا محمد خان قاجار

بسیاری از مسافران بازدید از مکان های تاریخی را در اولویت نخست خود قرار می دهند. یکی از جاهای دیدنی گرگان و البته تاریخی این شهر، کاخ آقا محمد خان قاجار می باشد. این کاخ در طول تاریخ بسیار مورد توجه قرار گرفته است. همچنین این کاخ بر فراز یک کوه واقع شده است. پس از آقا محمد خان قاجار بسیاری از نوادگان قجری در این کاخ سکونت داشته اند. بر اساس شواهد تاریخی به جای مانده قدمت این مجموعه بیش از ۲۰۰ سال می باشد. این مجموعه در سال ۱۱۶۵ طراحی و ساخته شده است.

همچنین کاخ آقا محمد خان قاجار یکی از معدود بناهایی می باشد، که از دوران قاجار به جای مانده است‌. اغلب بناهای قجری در دوران ظهور پهلوی تخریب شدند. همچنین معماری و طراحی این کاخ بسیار متفاوت و منحصر به فرد می باشد. کاخ آقا محمد خان قاجار ترکیبی از هنر اسلیمی و هنر اروپایی است. این کاخ در سایه مرمت هایی که در سال گذشته انجام گرفته است؛ همانند روز اول پایدار و زیبا می باشد. این کاخ در دو بخش مجزا احداث شده و بخش دوم محل اختصاصی اقامت آقا محمد خان قاجار بوده است. همچنین در روزهای تعطیل نیز می توان از این باغ تاریخی دیدن نمود.

جنگل النگدره

جنگل النگدره

بسیاری از مسافران ایرانی برای اقامت در دل آغوش طبیعت در شهر گرگان جنگل النگدره را انتخاب می کنند. این جنگل یکی دیگر از زیباترین جاهای دیدنی گرگان است که فرصت یک اقامت اختصاصی و ناب در دل طبیعت را برای هر فردی به ارمغان می آورد. همچنین برای اقامت در طبیعت بهترین گزینه به شمار می آید. امنیت این جنگل بسیار بالا است و نیز پوشش گیاهی این منطقه با سایر جنگل های گرگان قابل قیاس نیست.

این جنگل در فصل پاییز دنیای زرد و نارنجی می شود، که از جذابیت بسیار خاصی برخوردار است. جنگل النگدره مملوء از درخت های بلوط، صنوبر و حتی سرو می باشد. همچنین برای افراد علاقه مند به عکاسی در دل طبیعت این جنگل بهترین گزینه به شمار می آید. در جنگل النگدره بیش از هزاران گونه جانوری زندگی می کنند. همچنین این جنگل در انتهای خیابان سروش واقع شده است. این جنگل فاصله بسیار زیادی با شهر ندارد؛ به همین علت به راحتی می توان به جنگل النگدره دسترسی پیدا کرد.

مطلب مشابه: نگاهی به جاده چالوس و مسیر دسترسی به آن (20 مکان دیدنی در این جاده)

مسجد جامع گرگان

مسجد جامع گرگان

در شهر گرگان یکی از جلوه های بی نظیر اسلام را در قلب تاریخ می توان مشاهده کرد. مسجد جامع گرگان یادگاری بزرگ از دوران سلوجی می باشد. این مسجد در طول تاریخ پایداری خود را حفظ کرده است. برخلاف تمامی مسجدهای باقی مانده از دوران سلجوقی، این بنا دچار تخریب گسترده ای نشده است. همچنین در قسمت های مرکزی و اصلی مسجد، هنر معماران دوران سلجوقی را به راحتی می توان مشاهده کرد.

مسجد جامع گرگان به دلیل سبک معماری متفاوت توجه گردشگران خارجی را نیز به خود جلب کرده است. در این مسجد مقبره های مختلفی وجود دارد، که اطلاعات کافی از آن ها در اختیار نیست. در قسمت های مختلف مسجد به خط کوفی کتیبه هایی نوشته شده است. این کتیبه ها هنوز در حال بررسی دقیق هستند. بسیاری از این کتیبه ها در واقع فرهنگ و هنر ایران در دوران سلجوقی را به تصویر می کشد. این مسجد در بازار نعلبندان واقع شده است و همچنین در اطراف مسجد نیز رستوران های تاریخی مختلفی وجود دارد.

مدرسه عمادیه

مدرسه عمادیه

اگر بخواهیم یک مکان دیدنی منحصر به فرد را به عنوان یکی دیگر از جاهای دیدنی گرگان معرفی کنیم نباید از مدرسه عمادیه چشم پوشی نماییم. بافت این مسجد به گونه ای است، که توجه هر بیننده را به خود جلب می کند. شواهد تاریخی مختلف نشان داده است، که این مسجد متعلق به دوره تیموریان و اوایل دوره صفویه می باشد. این مدرسه معماری بسیار خاصی دارد و در هر یک از ایوان های مختلف این مدرسه کلاس های خاصی برگزار می شوند. این مجموعه در دوره صفوی به عنوان قطب فرهنگی و آموزشی ایران بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

همچنین در این مدرسه آثار ارزشمندی از دوران صفوی نیز نگهداری می شود. آخرین نسخه از کتاب های تدریس شده در دوران صفوی نیز در این مجموعه به شیوه ای متفاوت نگهداری می شوند‌. این مسجد در اواخر دوران قاجار از یک مدرسه معمولی به حوزه علمیه تبدیل شد. بسیاری از علمای دینی دوران قاجار از این حوزه علمیه دانش آموخته شده اند. همچنین مدرسه عمادیه بعد متفاوتی از تاریخ و آموز را به تصویر کشیده است. بازدید از این مدرسه در روزهای تعطیل نیز امکان پذیر می باشد. برای افرادی که علاقه مند به عکاسی در دل تاریخ و فرهنگ ایرانی هستند؛ مدرسه عمادیه به شدت توصیه می شود.

مطلب مشابه: جاهای دیدنی آستارا و آب و هوای آن (11 مکان گردشگری از گردنه حیران تا بازار ساحلی)

دریاچه توشن

دریاچه توشن

در نزدیکی النگدره دریاچه ای وجود دارد، که بسیار مورد توجه مسافران قرار گرفته است. دریاچه توشن در دل طبیعت قرار دارد و همچنین در اطراف این دریاچه می توان از ماهیگیری لذت برد. اطراف این دریاچه به قدری زیبا است، که شباهت بسیار زیادی با یک کارت پستال دارد. دریاچه تشون انتخاب عکاسان حرفه ای برای عکاسی می باشد. همچنین این دریاچه آب و هوای بسیار خاص و متفاوتی دارد. در اطراف دریاچه توشن قایق های بسیار کوچکی وجود دارد، که کرایه داده می شوند.

بسیاری از افرادی که دوستدار طبیعت هستند؛ در اطراف این دریاچه چادر می زنند. بهترین زمان برای بازدید از این دریاچه اواخر اردیبهشت تا اوایل تیر می باشد. همچنین دریاچه توشن جزء پربازدیدترین مناطق دیدنی شهر گرگان به شمار می آید. اطراف دریاچه نیز جنگل های النگدره می باشد. به نوعی در صورت بازدید از این دریاچه می توان با یک تیر چند نشان زد. دریاچه توشن در فصول گرم سال نیز آب و هوای بسیار مطلوبی دارد‌. قطعا پس از بار بازدید از این دریاچه برای بار دوم نیز انتخاب شما دریاچه توشن خواهد بود.

کوه تاورنراب

کوه تاورنراب

برخلاف دیگر شهرهای شمالی ایران در اطراف گرگان رشته کوه های مختلفی دارد. کوه تاورنراب به عنوان خاص ترین جاهای دیدنی گرگان، ضربان قلب هر بیننده ای را می تواند تندتر کند. همچنین این رشته کوه برای کوهنوردی بهترین گزینه به شمار می آید.

کوه تاورنراب در حدود فاصله ۱۰ کیلومتری از شهر قرار دارد. این رشته کوه ارتفاع بسیار زیادی ندارد و به راحتی می توان به قله آن صعود کرد. در کوه تاورنراب گونه های مختلف جانوری اعم از آهو، گراز و حتی خوک زندگی می کنند. بسیاری از داروهای گیاهی کمیاب در این کوه رشد می کنند. کوه تاورنراب با درختان بلند قامت پوشیده شده است. همچنین در قسمت های مختلف این رشته می توان استراحت کرد.

منطقه سردانسر

منطقه سردانسر

در شهر گرگان مناطق جنگلی مختلفی وجود دارند که هر کدام بسیار جذاب و زیبا هستند. منطقه سردانسر به عنوان یکی دیگر از زیباترین جاهای دیدنی گرگان، در مقایسه با سایر مناطق جنگلی گرگان کاملا بکر و سرسبز می باشد. این منطقه دشت های فراخ و بسیار زیبایی دارد، که هر یک از جذابیت منحصر به فردی برخوردار هستند. منطقه سردانسر حالت کوهپایه ای دارد و همچنین این منطقه بسیار جذاب و منحصر به فرد است.

مطلب مشابه: جاهای دیدنی رشت؛ آب و هوا، جاذبه های طبیعی، مذهبی، مناطق شهری و پارک ها

بازار نعلبندان

بازار نعلبندان

در مرکز این شهر بازار نعلبندان قرار دارد و این منطقه تاریخی بسیار مورد توجه قرار گرفته است. بازار نعلبندان حال و هوای بسیار خاصی دارد و همچنین در این بازار مغازه های مختلف و متعددی نیز قرار دارند. در این بازار تاریخی بسیاری از صنایع دستی این شهر به فروش می رسد. برای خرید انواع ظروف مسی و همچنین لباس های ترکمنی می توان این بازار را انتخاب کرد. بازار نعلبندان برای خانم های خوش سلیقه بسیار توصیه می شود.

در قلب این بازار مغازه های مختلفی وجود دارد، که هر یک مشغول فروش کالایی خاص هستند. بازار نعلبندان برای خرید سوغاتی نیز بهترین ایده است. برخلاف سایر فروشگاه های موجود در سطح شهر، بازار نعلبندان فرصت خرید سوغاتی با کمترین هزینه را فراهم می کند. در این بازار رستوران های قدیمی وجود دارند که غذاهای بسیار لذیذ و خوشمزه ای را سرو می کنند.

جنگل توسکستان

جنگل توسکستان

برخلاف سایر جاهای دیدنی گرگان این جنگل به هیچ وجه هوای شرجی ندارد. این جنگل با درخت های بلوط و صنوبر پوشیده شده است. همچنین در این منطقه در فصل تابستان نیز آب و هوای بسیار مطلوبی دارد. به دلیل آب و هوای بسیار خوب این منطقه برای یک سفر تابستانی در دل طبیعت می توان جنگل توسکستان را انتخاب کرد. این جنگل در حوالی ۴۰ کیلومتری گرگان قرار دارد.

این جنگل برای فصل بهار و تابستان بهترین گزینه جهت بازدید به شمار می آید. این جنگل در فصل زمستان نیز آب و هوای بسیار متفاوتی دارد. در قسمت های مختلف این جنگل، دریاچه های طبیعی و بسیار کوچکی نیز واقع شده است. بسیاری از گونه های جانوری مختص منطقه گرگان در این منطقه نگهداری می شوند.

مطلب مشابه: جاهای دیدنی ساری؛ 20 مکان گردشگری طبیعی شگفت انگیز در ساری

خانه تقوی ها

خانه تقوی ها

در اغلب شهرهای ایران مکان های تاریخی محدودتری وجود دارند. گرگان از این قاعده مستثنی است؛ زیرا این شهر تاریخی در دهه های مختلف مورد توجه قرار گرفته است. خانه تقوی ها طراحی بسیار متفاوتی دارد و همچنین بخش های مختلف این خانه جذاب و زیبا می باشد. این خانه در دوران قاجار احداث شده است. صاحب این خانه یکی از بزرگ مردان ایرانی در دوران قاجار بوده است.

همچنین خانه تقوی ها شباهت بسیار زیادی به عمارت کلاه فرنگی ها دارد. این بنا در وسط یک باغ بسیار زیبا و پر از درخت های بلوط و میوه قرار دارد. خانه در قسمت مرکزی احداث شده است. همچنین قدم زدن در این فرصت جستجو در دل تاریخ را می تواند برای هر فردی رقم بزند. بسیاری از لوازم این خانه به موزه مرکزی شهر گرگان منتقل شده است. اشیاء اصلی این خانه محفوظ باقی مانده است. بخش های مختلف این خانه معماری گوناگونی دارند که قسمت اصلی آن از زیبایی بیشتری برخوردار می باشد. قسمت انتهایی این خانه محل اقامت نوادگان در داخل منزل است.

کاخ موزه گرگان

کاخ موزه گرگان

گرگان در طول تاریخ بارها به دلیل آب و هوای بسیار خاص و شرایط اقلیمی متفاوت مورد توجه قرار گرفته است. یکی از بزرگ ترین کاخ های دوران پهلوی در شهر گرگان قرار دارد. در واقع کاخ موزه به عنوان یکی از بناهای تاریخی و البته جاهای دیدنی گرگان به شمار می آید. هم اکنون این کاخ موزه اصلی شهر می باشد و آثار تاریخی متعدد در این موزه به نمایش گذاشته می شوند. اشیاء موجود در این موزه مربوط به دوران قبل از میلاد مسیح هستند.

همچنین بسیاری از آثار دوران قاجار و پهلوی نیز در این موزه نگهداری می شوند. بر اساس جدیدترین بررسی های صورت گرفته؛ بیش از صدها هزار آثار قدیمی در این شهر نگهداری می شوند. در کاخ موزه گرگان اشیاء مختلفی از دوران پیش از اسلام نیز وجود دارد. این موزه در چندین طبقه مجزا احداث شده است. در هر طبقه اشیاء مختلفی وجود دارد، که بازدید از هر یک خالی از لطف نخواهد بود.

دیوار دفاعی گرگان

دیوار دفاعی گرگان

بعد از دیوار چین بلندترین دیوار دفاعی ایران در گرگان قرار دارد. این دیوار دفاعی به لحاظ ارتفاع فقط با دیوار بلند چین تفاوت دارد. این دیوار دفاعی در سال های گذشته بسیار تخریب شده است. علت اصلی این مسئله شرایط جوی متفاوت در این منطقه می باشد. دیوار دفاعی گرگان به ثبت ملی رسیده و همچنین در طول تاریخ با نام هایی مانند سد اسکندر و سد پیروز نیز معرفی شده است.

این دیوار دفاعی در دوران ساسانیان طراحی و ساخته شده است. قدمت این دیوار بر اساس جدیدترین بررسی های صورت گرفته بیش از ۲۰۰۰ سال تخمین زده شده است. این دیوار دفاعی در شمال شرقی گلستان قرار دارد؛ به همین علت برای بازدید از این مکان نیاز به وسیله نقلیه است.

جنگل قرق

جنگل قرق

هدف از بازدید به شهر شمالی نظیر گرگان مشاهده جنگل های این منطقه می باشد. جنگل قرق نیز از مکان های بکر و دیدنی این منطقه به شمار می آید. بسیاری از گونه های جانوری خاص در جنگل تحت شرایط خاص نگهداری می شوند. پوشش گیاهی این جنگل کاملا سرسبز و متفاوت می باشد. همچنین در جنگل قرق حیوانات مختلفی را می توان مشاهده کرد. جنگل قرق رفت و آمد گوزن ها است و همچنین نژاد خاصی از آهوها نیز در جنگل سکونت دارند.

جنگل قرق در فاصله ۲۵ کیلومتری شهر گرگان قرار دارد. همچنین به لحاظ آب و هوایی نیز جهت بازدید در هر فصلی از سال به شدت توصیه می شود. بازدید از جنگل قرق کاملا رایگان می باشد و بدون پرداخت هزینه ای می توان از این جنگل دیدن کرد. این جنگل مساحتی بالغ بر ۴۰ کیلومتر دارد. برای اقامت شبانه در دل طبیعت نیز جنگل قرق را می توان در اولویت نخست قرار داد.

گرگان رود

گرگان رود

رودها و رودخانه های مختلفی در شهر گرگان وجود دارند که هر یک جذابیت بسیار متفاوتی دارد. یکی از طویل ترین رودخانه های زیبا این شهر که در فهرست زیباترین جاهای دیدنی گرگان نیز قرار دارد گرگان رود می باشد. در اواسط این رودخانه یک پل کوچک وجود دارد، که از دوران صفوی به جای مانده است. همچنین در اطراف گرگان رود دشت گل وجود دارد که برای عکاسی بهترین لوکیشن به شمار می آید.

گرگان رود حدود ۲۰۰ کیلومتر طول دارد و در حاشیه این رود می توان تجربه ای متفاوت از طبیعت گردی را تجربه نمود. این رودخانه محل چرای دام های محلی می باشد. اغلب دام های محلی اطراف جهت چرا به گرگان رود انتقال داده می شوند.

آبشار لوه

آبشار لوه

این آبشار بسیار زیبا و منحصر به فرد است؛ به همین علت در لیست زیباترین جاهای دیدنی گرگان قرار دارد. این آبشار در انتهای یکی از مسیرهای خاکی شهر گرگان قرار دارد. آبشار لوه در هر فصلی از سال بسیار جذاب و زیبا است‌. همچنین اطراف آبشار مملوء از سنگ و ها صخره هایی پلکانی شکل می باشد. این آبشار در جنگل چهل گیسو قرار دارد و به همین علت در طول مسیر می توان از جذابیت بی بدیل جنگل نهایت لذت را برد. در مقایسه با سایر آبشارهای گرگان، لوه ارتفاع بیشتری دارد.

سخن پایانی

جاهای دیدنی گرگان به قدری منحصر به فرد و خاص هستند که همیشه مورد توجه مسافران قرار گرفته اند. جاهای دیدنی این شهر به سه دسته تفریحی، تاریخی و گردشگری تقسیم می شوند. هر یک از مناطق دیدنی این شهر فرصت گذراندن اوقات فراغت به بهترین شکل ممکن در کنار خانواده را فراهم کرده اند.

این شهر بیشتر جاذبه های طبیعی دارد؛ زیرا پوشش گیاهی قسمت های مختلف آن بسیار سرسبز می باشد. در اطراف این شهر رودخانه ها و دریاچه های مختلفی نیز وجود دارد. آثار تاریخی متعددی نیز در این شهر وجود دارد، که بازدید از هر یک خالی از لطف نخواهد بود.