روزگشت مجله گردشگری و سفر

جاذبه های توریستی شهر کاشان

جاذبه های توریستی کاشان
شهر کاشان که در استان اصفهان قرار دارد یکی از شهرهای توریستی و گردشگری کشورمان ایران است که از نظر تاریخی و باستانی شهری بسیار غنی و کهن می باشد. در شهر کاشان آثار باستانی و تاریخی بسیار وجود دارد از جمله: آبشار نیاسر، شهر زیرمینی نوش آباد، روستای ابیانه، غار نیاسر، دریاچه نمک آران و بیدگل و تپه های سیلک وجود دارد که می تواند منطقه و مقصد مناسبی برای مسافرت های نوروزی باشد.

به گزارش فرهنگ نیوز: با آغاز سال نو و شروع تعطیلات نوروزی بسیاری از مردم برای استراحت و رهایی از دغدغه های سال کاری خود و همچنین دید بازدید های نوروزی اقدام به مسافرت می کنند و علی رغم اینکه هفته اول فروردین به علت تعطیلات رسمی کشور مناطق و شهرهای توریستی بسیار شلوغ می باشد، هفته دوم فروردین زمان بسیار مناسبی برای گشت و گذار در این مناطق می باشد.
به همین منظور برای آشنایی شما با شهرهای گردشکری کشور و همچنین سهولت انتخاب مقصد برای ایام نوروز، سعی در معرفی چند شهر گردشگری و معرفی مکان های آن می کنیم.

یکی از شهرهای توریستی و گردشگری کشور، شهر کاشان واقع در استان اصفهان می باشد که از نظر تاریخی وباستانی شهر بسیار غنی و کهن است. در شهر کاشان آثار باستانی و تاریخی بسیاری  از جمله: آبشار نیاسر، شهر زیرمینی نوش آباد، روستای ابیانه، غار نیاسر، دریاچه نمک آران و بیدگل و تپه های سیلک وجود دارد که می تواند منطقه و مقصد مناسبی برای مسافرت های نوروزی باشد. البته برای مشاهده تمام مناطق و مکان های توریستی این شهر حداقل به دو روز زمان و با قطار از نزدیکترین مسافت تا دورترین مسافت هزینه ای مابین 74.000 تا 283.500 ریال احتیاج دارد.

اکنون به معرفی مختصری از مناطق توریستی معروف و مشهور این شهر می پردازیم.

جاذبه های گردشگری کاشان

شهر زیرزمینی نوش آباد

شهر زیرزمینی نوش آباد تونلیست که توسط دست و با فضا های معماری فراوان حفر شده است. این شهر در عمق ۳ متری زمین قرار گرفته است. این شهر زیرزمینی حدود دو سال پیش هنگامی که یکی از اهالی نوش آباد در حال کندن زمین بود؛ کشف شد و در نخستین فصل از کاوش های باستان شناسی مشخص شد که شهر زیرزمینی نوش آباد در دوره های اسلامی مورد استفاده قرار می گرفته است و احتمالا پناهگاه مردم نوش آباد بوده است.

شهر زیر زمینی نوش آباد، شهری سه طبقه است که طبقه اول آن در عمق ۳ متری و طبقه سوم آن در عمق ۱۶ متری از سطح زمین ساخته شده است. ارتفاع هر طبقه حدود ۱۸۰ سانتی متر است. باستان شناسان با توجه به محدود بودن کاوش های خود در این شهر زیرزمینی هنوز وسعت دقیق این شهر را نمی دانند اما با توجه به دالان های تو در توی این شهر و فضا های مختلف تصور می شود این شهر دارای چندین هزار متر وسعت باشد.

شهر نوش ‌آباد در۸ کیلومتری شهر کاشان جای گرفته است این شهر از جمله شهر های مهم تاریخی است که آثار بسیار زیادی را از جمله قلعه ‌ها و مساجد در خود جای داده اما تاکنون مورد توجه چندانی قرار نگرفته ‌اند.

جاذبه های شهر کاشان

تپه های سیلک

محوطه تاریخی سیلک در حدود ۴ کیلومتری جنوب غربی کاشان واقع گردیده که از دو تپه و دو گورستان تشکیل شده است. امروز بر روی بقایای گورستان الف، با قدمتی ۳۵۰۰ ساله که در حدود دویست متری تپه جنوبی است، بلوار بیست و چهار متری امیر کبیر کشیده شده و گورستان ب نیز با آثاری با قدمت ۳۰۰۰ ساله تبدیل به باغ انار شده است.

ناحیه سیلک ( فتح یا و سکون لام در رایج ترین تلفظ ) به عنوان یکی از قدیمی ترین مراکز سکنای بشر ما قبل تاریخ در ایران شناخته شده است. تا پیش از آغاز کاوش های علمی، کسی به ارزش باستانی و اهمیت تاریخی آن پی نبرده بود.

جاذبه های شهر کاشان

روستای ابیانه

در ۴۰ کیلومتری شمال غربی نطنز از شهر کاشان در دامنه کوه کرکس روستایی بس کهن واقع است به نام ابیانه، این روستا را به اعتبار آثار و بنا های تاریخی پرتنوعش باید از زمره استثنایی ‏ترین روستاهای ایران به شمار آورد. شکوه معماری بومی و سرشار از زیبایی این روستا، آن را در شمار نمونه‏ های کم نظیر دیدنی ‏های جهان درآورده است. ابیانه نقطه ‏ای خوش منظره و خوش آب و هوا و دارای موقعیت طبیعی مساعدی است.

در این روستا خانه‏ ها تماماً بر روی دامنه پرشیبی در شمال رودخانه برزرود بنا شده است به صورتی که پشت بام مسطح خانه‏ های پایین دست ، حیاط خانه‏ های بالا دست را به وجود آورده است و هیچ دیواری هم آنها را محصور نمی ‏سازد. در نتیجه، ابیانه در وهله اول روستایی چند طبقه به نظر می ‏آید که در بعضی موارد تا چهار طبقه آن را می‏ توان مشاهده کرد.

زن های ابیانه معمولاً چارقد های سفید رنگی بر سر دارند. قدیم ‏ترین اثر تاریخی ابیانه آتشکده ‏ای است که مانند دیگر بناهای روستا در سراشیبی قرار گرفته است. مهم ‏ترین بنا و اثر تاریخی این روستا یک باب مسجد جامع و قدیم ‏ترین اثر تاریخی این مسجد منبر چوبی منبت ‏کاری آن است که در سال ۴۶۶ هجری قمری ساخته شده است.
روستای ابیانه دارای دو زیارتگاه است : یکی مرقد شاهزاده عیسی و شاهزاده یحیی در جنوب روستا که به گفته اهالی فرزندان امام موسی کاظم (ع) بوده‏اند ؛ و زیارتگاه دیگر ابیانه قدمگاه نامیده می ‏شود.

جاذبه های شهر کاشان

دریاچه نمک آران و بیدگل

دریاچه نمک آران در فاصله ۳۵ کیلومتری شمال شرقی شهرستان آران و بیدگل واقع است. این دریاچه از غرب به کوه های سفیدآب و سیاه کوه و منطقه پارک ملی کویر ، از شمال و غرب به کویر مسیله و از جنوب به کویر مرنجاب و بند ریگ محدود استوسعت این دریاچه در حدود ۶۴۷ کیلومتر مربع می باشد. شکل این دریاچه شبیه به یک مثلث است.
زمین این دریاچه پوشیده از رسوبات نمک است که بر اثر انباشته شدن سیلاب ها و آب های سطحی در طول قرن ها پدید آمده است . عمق نمک این دریاچه بین ۵ تا ۵۴ متر متغیر است که توسط لایه های خاک رس از یکدیگر جدا شده اند.

با هر بار بارش و تبخیر آب در این دریاچه، نمک های موجود کرت بندی های زیبایی به شکل پلی گن تشکیل می دهند که دیدن مناظر آن خالی از لطف نیست.

جاذبه های شهر کاشان

آبشار نیاسر

آبشار نیاسر از چشمه تالار ( اسکندریه ) سرچشمه می گیرد به گونه ای که دو سوم آب چشمه به سمت آبشار و از آنجا به دشت های نیاسر و یک سوم آن به محله نو میرود. آب جاری شده از آبشار به بعضی از مزرعه های اطراف از جمله مزرعه خاتون، دولت آباد، سیف آباد و یرقون نیز می رسد. البته پیشتر که آب بیشتر بوده به سمت مزرعه سورآباد هم می رفته است. ولی به علت کم شدن آب چشمه دسترسی آب به این مزرعه منتفی می باشد.

در محیط اطراف آبشار درختانی از جمله بید شیرین، بید تلخ، نارون یا پشه، عرعر، ون یازبان گنجشک، توت بی دونه، توت شمرونی، انجیر و مو رشد کرده اند. چند درخت کهن و قطور ( توت و بید ) هم در پای آبشار وجود داشته که به علت خطر وارد کردن آسیاب های احتمالی به حمام و آسیاب حدود ۷ الی ۸ سال پیش آنها را قطع کرده اند.

از گیاهان دارویی این محل نیز می توان موارد زیر را نام برد:
پر سیاوش: برای سینه درد و سردرد
علف شوره: برای کمر درد و سردرد
خیار بوته مار ( هندونه مار ): برای پا درد

جاذبه های شهر کاشان

حمام و باغ فین کاشان

باغ فین در ۹ کیلومتری مرکز شهر کاشان، در انتهای خیابان امیرکبیر فعلی و روستای فین کوچک قدیم و در مجاورت چشمه سلیمانیه قرار دارد. وسعت باغ بالغ بر ۲۳هزار متر مربع و شامل یک حیاط مرکزی است که با دیوار، بارو و برجهای استوانه شکل محصور شده است.

وجود عناصر پویایی چون آب و درخت در کنار ابنیه که عناصر ثابت معماری هستند، هویتی زنده به این اثر فرهنگی و تاریخی بخشیده است. باغ فین یکی از مهمترین نمونه باغهای ایرانی است که همچنان پابرجاست. این باغ به خوبی روش ایجاد منظر فرهنگی را معرفی می کند.

مهمترین گیاهان باغ، شامل ۵۷۹ اصله درخت سرو و ۱۱ اصله درخت چنار است. با توجه به قدمت این درختان، به نظر می رسد که درخت سایه گستر و همیشه سبز سرو در طراحی باغ نقش کالبدی داشته و کاشت معدود درختان خزان دار چنار موجود در باغ، فقط به منظور افزایش کیفیت بصری صورت گرفته باشد. اغلب درختان بین ۱۰۰ تا ۴۷۰ سال سن دارند.
حمام سلطنتی، موزه ملی، خلوت کریمخانی و اتاق شاه نشین ابنیه ای هستند که پس از صفویه به باغ افزوده شدند. این مجموعه، در کنار میدان نقش جهان و کاخ چهلستون، بیشترین بازدید کننده و گردشگر استان اصفهان را به سوی خود جلب می نماید. به دنبال تشکیل پرونده ثبت جهانی این اثر، در سال ۱۳۸۹ یونسکو دستور اعمال تغییراتی در سنگفرش و پیاده روهای باغ صادر نمود که این تغییرات انجام شده است.

حمام فین در باغ فین قرار دارد و به خاطرقتل میرزا تقی خان امیرکبیر در ۲۰ دی ۱۲۳۰خورشیدی مشهور است.
درقسمت جنوبی باغ فین دو حمام وجود دارد که به حمام کوچک و بزرگ معروف است. حمام کوچک از آثار دوره صفویه و همراه با بنای اولیه باغ فین ساخته شده است. حمام بزرگ در دوران قاجار به دستور فتحعلی شاه ساخته شد.

جاذبه های شهر کاشان

خانه تاریخی بروجردیها

این خانه در محله سلطان امیراحمد کاشان درخیابان علوی واقع است.این خانه توسط بازرگانی به نام حاج سید حسن نطنزی در دوره قاجاریه ساخته شده است.چون صاحب خانه مال التجاره از بروجرد وارد می کرده، لذا به بروجردی مشهور شده و خانه او هم به خانه بروجردی موسوم گردیده است.

جاذبه های شهر کاشان

خانه تاریخی آل یاسین

این خانه درخیابان امام خمینی کاشان واقع و متعلق به مرحوم حاج سید محمد تقی پشت مشهدی است که در زمان محمد شاه قاجار ساخته شده است ودر نهایت به صورت موروثی در اختیار آقا نظام الدین مجتهد کاشانی(آل یاسین) قرار می گیرد.این خانه در سنوات اخیر توسط شهرداری کاشان مرمت شده است.

جاذبه های شهر کاشان

امامزاده های کاشان

1-مشهد ارد هال ۲-بقعه ابو لولو  3-شاهزاده قاسم  ۴- شاهزاده ابراهیم  5 زیارت پنجه شاه 6- بقعه ابی دردا 7- شاهزاده یونس ۸- شـاهزاده هادی 9-زیارت مرضیه خاتون ۱۰- خواجه تاج الدین

سوغات کاشان

گلاب و عرقیات گیاهی ، ظروف سفالی ، باقلوا و حلوا ارده کاشان ، انار کاشان (فصل پاییز) ، قالی‌ ، زیلو و گلیم ، گیوه

منبع: سایت گردشگری و ایرانگردی

 

مطالب مشابه