روزگشت مجله گردشگری و سفر

مکانهایی ناشناخته از شهر زیبای ایلام

مکانهایی ناشناخته از شهر زیبای ایلام
شهر زیبای ایلام شهری که متحمل جنگ تحمیلی شده و بسیاری از افراد ایلام را با نام جنگ تحمیلی به خاطر می آورند. دریغ از آنکه چه مکانهای دیدنی و ناشناخته ای در دل این شهر زیبا نهفته است. با هم با جاذبه های گردشگری شهر ایلام آشنا می شویم.

تنگه رازیانه

اگر از علاقه مندان ماجراجویی میان رودخانه و طبیعت هستید، تنگه «رازیانه» می تواند تجربه جالبی باشد. زمانی که از ایلام به سمت دره شهر می روید پس از طی حدود 50 کیلومتر در سمت راست جاده، دره ای عمق خودنمایی می کند که عرض کمی دارد. تنگه رازیانه جایی است که باید تن به آب زد و میان دیواره های سنگی بلندش راه رفت. منطقه ای که میان دشت سبز و بکری قرار گرفته و در دوردست، کوه ها احاطه اش کرده اند.
مکانهایی ناشناخته از شهر زیبای ایلام
جایی که تفریح گاه مردم شهر ایلام نیز هست. محل های مختلفی برای دسترسی به تنگه وجود دارد و برای رسیدن به عمق تنگه باید از سنگ های صعب العبوری پایین رفت. به همین دلیل توصیه می شود که همراه خود وسایلاضافی نبرید. اگرچه با گشتن در اطراف تنگه می توان راه های ساده تری برای رسیدن به کف آن پیدا کرد اما قدم گذاشتن میان تنگه نیازمند آشنایی به اصول طبیعت گردی و آشنایی با مسیر آن است.
طبیعت بکر اطراف خود جاذبه دیگری برای دوست داران کمپ کردن در طبیعت است. تنگه رازیانه پدیده زمین شناسی ای ات که در سال 1388 در فهرست آثار طبیعی ثبت شد. این تنگه در فاصله حدود 60 کیلومتری جنوب شهر ایلام قرار دارد و برای رسیدن به آن باید از ایلام به سمت دره شهر بروید.

غار زینگان

«زینگان» یکی دیگر از عجایب طبیعی ایلام است. اگرچه این عارضه طبیعی بیشتر شبیه تنگه است اما آن را غار زینگان نامیده اند و به غار بهشت نیز معروف است. مسیر دسترسی به آن از جاده اصلی ناهموار است و فقط با ماشین های شاسی بلند یا تراکتور می شود به ورودی غار رسید. در تمام مسیر، آب جریان دارد و خنکی این محوطه برگرفته از آن است.
مکانهایی ناشناخته از شهر زیبای ایلام
تا انتهای این تنگه می شود به راحتی رفت و از فضای عجیب و بکر آن لذت برد. همچنین انتهای زینگان آبشار زیبایی قرار دارد. برای رسیدن به زینگان باید به سمت صالح آباد بروید. پس از طی حدود 52 کیلومتر در نزدیکی امامزاده علی صالح، تابلوهای راهنما مسیر این غار را نشان می دهند.

دریاچه دوقلو

یکی دیگر از جاذبه های طبیعی ایلام، دریاچه دوقلو است. دوقلوهای آبی ایلام به دلیل رنگ خاص شان معروف شده اند. این دو دریاچه که به وسیله چشمه ای در عمبق زمین ایجاد شده اند با کانالی طبیعی به عرض هشت متر و عمق چهار متر به طول 70 متر به هم مرتبط هستند. آب این دریاچه ها زلال است به طوری که می توان تا عمق 30 متری آن را که شبیه آکواریوم پر از ماهی است، دید. دریاچه دوقلوی «سیاه گاو» آبدانان شامل دو دریاچه یا چشمه بالادست و پایین دست است که با عمقی بیش از 20 متر به وسیله یک کانال رودخانه ای 10 متری به هم متصل شده است.
مکانهایی ناشناخته از شهر زیبای ایلام
رگه های رنگ به رنگ دریاچه نیز حاصل تغییر دماست. دریاچه بزرگ عمق زیادی دارد با این حال برخی شناگران در آن تن به آب می زنند. دریاچه دوقلو تا شهر آبدانان 34 کیلومتر و تا ایلام حدود 290 کیلومتر فاصله دارد.

دره شهر

تاریخ ایلام با شهر تاریخی سیمره گره خورده است. شهری عجیب که بقایای بناهای سنگی آن هنوز قابل تشخیص است و می توان آنها را دید. اگرچه به دلیل ساخت سد سیمره و احتمال غرق شدن آثار باستانی، در سال های اخیر برخی از این بقایا به وسیله باستان شناسان از زیر خاک بیرون آورده شده اما تنها کافی است به این محوطه پا بگذارید تا متوجه عظمت و گستردگی این شهر تاریخی شوید.
مکانهایی ناشناخته از شهر زیبای ایلام
تاریخ این شهر به دوره ساسانی بر می گردد و آثار زیادی از آن به دست آمده است. در کنار این محوطه تاریخی، موزه ای نیز قرار دارد که می توان بخشی از تاریخ سیمره و ایلام را در آن دید. همچنین این محوطه تاریخی در پهنه ای سبز و بی نظیر قرار گرفته و کوه های اطراف آن جاذبه ای برای طبیعت گردهاست. دره شهر تا شهر ایلام حدود 242 کیلومتر فاصله دارد

پل تاریخی گاومیشان

تماشای این پل تماشای قدرت مهندسی و معماری در تاریخ ایران است. پل گاومیشان قدمتی ساسانی دارد و هنوز از دور ابهتش چشم بازدیدکنندگان را می گیرد. گاومیشان روی رودخانه سیمره بنا شده و هنوز از بالادست این رودخانه می توان عظمتش را نظاره کرد.
مکانهایی ناشناخته از شهر زیبای ایلام
گفته می شود که طاق اصلی پل در زلزله دهه 30 از بین رفته اما باقیمانده آن هنوز نشانه ای از مهندسی خاص دوره ساسانی دارد. پل گاومیشان در 20 کیلومتری جنوب دره شهر قرار دارد.

قلعه شیخ مکان و پوراشرف

نزدیک دره شهر، محوطه تاریخی دیگری وجود دارد که تلفیق تاریخ و طبیعت است. روستای «شیخ مکان» نزدیک دره شهر قرار گرفته و انتهای روستا شکافی میان کوه قرار دارد که با ورود به آن می توان به دژ ساسانی رسید.
مکانهایی ناشناخته از شهر زیبای ایلام
این دژ که به قلعه شیخ نیز معروف است زیر سنگی بزرگ قرار گرفته و برای روستای پایین دست کاربری نظامی و نقش حفاظتی داشته است. همچنین قلعه «پوراشرف» در این روستاست که یکی از آثار تاریخی این منطقه به شمار می رود. از بالای قلعه پوراشرف در یک سو کوه روستا را در بر گرفته و در سوی دیگر تا افق دشت سبز دل انگیزی قرار دارد. روستای شیخ مکان در 6 کیلومتری جنوب شرقی دره شهر قرار گرفته است.

خوردنی ها

نان های محلی همیشه و همه جا مشتری های خود را دارند. ایلام نیز از این قاعده مستثنی نیست. در ایلام اما کباب بین خوراکی ها حرف اول را می زند. همه از مزه متفاوت کباب های این منطقه می گویند و دلیل ان تنها پرورش دام در شرایط طبیعی و زمین های بکر است. برای همین گوشت کباب ایلام مزه متفاوتی دارد. کبابی های نزدیک شهر ایلام نیز به همین دلیل شناخته شده اند. «جگروز» اما شهرت بیشتری دارد.
مکانهایی ناشناخته از شهر زیبای ایلام
جگروز یکی از غذاهای استان ایلام است که برای درست کردنش جگر تازه را خرد می کنند و به سیخ می کشند و سپس پیه نازکی را که اطراف شکمبه گوسفند قرار دارد بدون اینکه خرد شود به صورت لایه ای نازک و توری روی سیخ ها می کشند و با حرارت ملایم زغال کباب می کنند.

خریدنی ها

گلیم معروف ترین صنایع دستی ایلام است. سفالگری، قالیبافی، معرق، قلم زنی و غیره نیز ز رشته های شناخته شده صنایع دستی در ایلام است اما گلیم این منطقه شهرت بسیاری دارد و هنوز بسیاری از محلی ها در تزیینات خانه ها از آن استفاده می کنند.
مکانهایی ناشناخته از شهر زیبای ایلام

مسیر

فاصله تهران تا شهر ایلام نزدیک 700 کیلومتر است و طی آن با سرعت مطمئن هشت ساعت و 30 دقیقه طول می کشد. هرچند پیشنهاد این است اگر با خودروی شخصی به این سفر می روید، تماشای جاذبه های مسیر از جمله جاذبه های همدان و کرمانشاه را از دست ندهید. قیمت بلیت اتوبوس به ایلام از تهران به صورت وی آی پی 59 هزار تومان است، همچنین بلیت هواپیما برای هر مسیر نیز در حدود 250 هزار تومان هزینه دارد.سرپناه

ایلام با کمبود هتل مواجه است. در شهر ایلام که مرکز استان است، فقط دو هتل وجود دارد. هتل «دالاهو» دو ستاره با قیمت های بین 80 تا 140 هزار تومان در هر شب در مرکز شهر قرار گرفته است. هتل «زاگرس» سه ستاره اما برفراز کوهی مشرف به شهر واقع شده است. اتاق های این هتل با قیمت 150 هزار تومان برای اتاق های دو تخته شروع می شود و به 295 هزار تومان روی اتاق شش تخت می رسد.
مکانهایی ناشناخته از شهر زیبای ایلام
اگر به سمت جنوب استان می روید در آبدانان اقامتگاه های بوم گردی برای اقامت ساخته شده است. مهم ترین امکان اقامت در استان ایلام، کمپ زدن در محوطه های بکر و طبیعت دیدنی آن است. اما برای کمپ زدن همیشه خطرات منطقه را در نظر بگیرید و پیش از برپا کردن کمپ، محلی ها را مطلع کنید و از آنها کمک بگیرید.

جاذبه های گردشگری شهر زیبای ایلام

مطالب مشابه