روزگشت مجله گردشگری و سفر

خوابیدن در هواپیما؛ 20 نکته برای خواب راحت و استراحت در سفر هوایی

یکی از بزرگترین مشکلاتی که هنگام سفر با هواپیما برای بیشتر مسافران پیش میاید، راحت نبودن هنگام خواب است. برخی از مسافران حتی قادر به خوابیدن در هواپیما نیستند. زیرا جلوی پایشان فضای کافی ندارند و مسافران از جلوی پایشان عبور می‌کنند و روی آن‌ها میوفتند. همچنین سر و صدای فیلم‌ها و بازی‌های ویدئویی و گریه کودکان مانع خوابیدن آن‌ها می‌شود. در نتیجه امروز در مقاله خوابیدن در هواپیما قصد داریم این موضوع را مورد بررسی قرار دهیم تا بتوانید به راحتی در هواپیما بخوابید. پس اگر می‌خواهید با این نکات به طور کامل آشنا شوید، تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

نحوه خوابیدن در هواپیما

خوابیدن در هواپیما؛ 20 نکته برای خواب راحت و استراحت در سفر هوایی

همانطور مه گفتیم، یکی از کارهای مشکل در هواپیما خوابیدن است که در این بخش درمورد نحوه آن صجبت می‌کنیم:

انتخاب درست صندلی

انتخاب درست صندلی

مکان صندلی یکی از مهم‌ترین عوامل مهم در خواب راحت در هواپیما محسوب می‌شود. در نتیجه در صورت امکان صندلی را کنار پنجره انتخاب کنید، چراکه باعث می‌شود به راحتی تکیه دهید. همچنین کنار پنجره خوابیدن شما را از رفت و آمدهای راهرو دور کرده و دیگر کسی برای سرویس بهداشتی یا هر کار دیگری از مقابل شما عبور نخواهد کرد. با این کار کنترل پرده‌های پنجره‌ها نیز در دست شما خواهد بود.

به طور کلی صندلی‌های ردیف خروج اضطراری، صندلی ردیف اول به علت فضای بیشتر برای پاها، برای خواب مناسب‌تر هستند. اما باید این موضوع را در نظر داشته باشید که برخی از صندلی‌های ردیف جلو خروج اضطراری به علت مسائل ایمنی قابلیت تنظیم جلو و عقب نداشته و برخی از این صندلی‌ها دسته صندلی آن‌ها قابلیت کنترل ندارد. در چنین شرایطی خصوصا زمانی که صندلی بقل دست شما خالی باشد، خوابیدن را برای شما سخت‌تر خواهد کرد.

همچنین این صندلی‌ها معمولا توسط خانواده‌ها رزرو می‌شوند و امکان دارد این خانواده کودکداشته باشند و سر و صدای آن‌ها شما را اذیت کند. صندلی‌های ردیف آخر نیز، خوابیدن را برای شما سخت می‌کنند. زیرا این صندلی‌ها قابلیت عقب و جلو نداشته و معمولا در کنار دستشویی نیز قرار دارند. همچنین در کنار این صندلی‌ها دستشویی و آشپزخانه نیز قرار دارد که ممکن است سر و صدای آن‌ها شما را اذیت کند. اما امکان اینکه صندلی بقل دست شما خالی باشد، زیاد است. در نتیجه با توجه به راحتی خود باید بین سر و صدا و فضای بیشتر یکی از آن‌ها را انتخاب کنید.

مطلب مشابه: نکات کاربردی در سفر با هواپیما (کارهای ساده برای راحت کردن سفر)

ساک‌های دستی خود را کم کنید

در صورتی که دو ساک دستی بزرگ و پر دارید، مجبور می‌شوید یکی از آن‌ها را زیر پای خود بگذارید که این موضوع فضای پای شما را کم خواهد کرد و در خوابیدن شما مشکل ایجاد می‌کند. در صورتی که بارهای کمتری دارید، می‌توانید یک ساک دستی برداشته و لوازم ضروری خود مانند کتاب، مجله، خوراکی یا آب را در بلای سر خود قرار داده و هنگام قرار ددن ساک دستی در قفسه بالای سر، آن‌ها را در بیاورید. یا می‌توانید از ساک دستی‌های جمع و جور اما با قسمت‌های مختلف استفاده کنید.

از کافئین دوری کنید

از کافئین دوری کنید

اگر پرواز شما هنگام روز است و نور پنجره مزاحمت ایجاد می‌کند، نوشیدن کافئین دار مانع خوابیدن شما می‌شود در نتیجه نباید نوشیدنی کافئین دار نظیر قهوه، کاپوچینو، لاته یا حتی چایی بنوشید. می‌توانید آب یا آبمیوه را جایگزین این نوشیدنی‌های کافئین دار کنید.

استفاده از پتو و بالش

استفاده از پتو و بالش

معمولا در هواپیماها تعداد زیادی بالش و پتو وجود ندارد. در نتیجه پیشنهاد می‌کنیم زود سوار هواپیما شده و از مهماندار بخواهید که به شما پتو و بالش بدهد.

داشتن بالش گردنی

بیشتر مسافران با بالش گردنی می‌خوابند که البته این بالش‌ها باید از لحاظ ارگونومیک به درستی طراحی شده باشند. بعضی از آن‌ها در قسمت جلو حجم زیادی داشته و گردن را اذیت می‌کنند اما در جلو حجم کافی ندارند و چانه را نگه نمی‌دارند. همین موضوع باعث می‌شود سر شما هنگام خواب پایین افتاده و از خواب بپرید که در نتیجه ممکن است بد خواب شوید و دیگر نتوانید به خواب بروید.

پاهای خود را آزاد کنید

در این موضوع اختلاف نظر وجود دارد و برخی از مسافران هنگام نشستن در هواپیما کفش‌های خود را در میاورند و برخی این کار را نمی‌کنند. اما در آوردن کفش‌هایتان باعث می‌شود تا خون در پاهایتان به جریان بیوفتد. برخی از ایرلاین‌ها جوراب‌هایی ارائه می‌دهند که پاهای شما را گرم نگه دشته و موجب گردش خون در پاهایتان شود.

استفاده از داروهای خواب آور

قبل از اینکه به سراغ این مورد برویم باید بگوییم که هیچگونه قرص خواب را با بدون تجویز پزشک مصرف نکرده و برای مصرف آن‌ها حتما با پزشک مشورت کنید. داروهایی که کمترین آسیب را به بدن شما می‌زنند شامل ملاتونین و درامامین هستند که معمولا در طول پرواز مصرف می‌شوند. درامامین بسیار قوی است، پس اگر پرواز کوتاهی دارید و می‌خواهید هوشیار باشید، این دارو را مصرف نکنید. در صورتی که پرواز طولانی مدتی دارید، این دارو برای شما مناسب است.

مطلب مشابه: صفر تا صد اقدامات قبل از پرواز طولانی (20 کار ضروری قبل از سفر هوایی)

از هدفون‌های حرفه‌ای استفاده کنید

از هدفون‌های حرفه‌ای استفاده کنید

این موضوع می‌تواند کاملا نسبی باشد. زیرا برخی از افراد با گوش دادن به موسیقی‎های ملایم هنگام پرواز به راحتی به خواب می‌روند و برخی از افراد با سکوت می‌خوابند. پس اگر جز افرادی هستید که با موسیقی ملایم به خواب می‎روید، می‌توانید هدفون‌های حرفه‌ای را خریداری کرده و ورود صداهای محیط بیرون جلوگیری کنید. این موضوع باعث می‌شود صدای موتور، کودکان و رفت و آمدها را نشنوید.

پشت صندلی‌ها را به عقب بکشید

شما به عنوان یک مسافر حق دارید صندلی خود را به عقب بکشید. اما هنگامی که این کار را انجام می‌دهید، باید حواستان باشد که نفر پشتی شما در چه وضعیتی قرار دارد و پاهای آن چگونه است. چراکه ممکن است هنگام عقب کشیدن صندلی آن را بیش از حد به عقب کشیده و پاهای مسافر پشتی آسیب بزنید.

از نور دوری کنید

یکی از مهم‌ترین عواملی که باعث نخوابیدن شما می‌شود، وجود نور است. نور فلش‌ فیلم‌ها، نورهای مطالعه، نورهای کابین و نور آفتاب جلوی خواب شما را می‌گیرند. برخی از ایرلاین‌ها به شما چشم بند ارائه داده و بهتر است یک چشم بند همراه خود داشته باشید.

به زمان بیدار شدن خود توجه کنید

بدترین بخش خواب، زمان بیدار شدن محسوب می‌شود که این موضوع در هواپیما شدیدتر است. هنگامی که در نور زیاد ناگهان بیدار می‌شوید، بدن شما خیلی سخت به حالت هشیاری باز می‌گردد. در صورتی که پرواز شما طولانی است، ساعت خود را 45 دقیقه قبل از فرود تنظیم کنید. در این زمان می‌توانید برای رفتن به سرویس بهداشتی، جمع کردن وسایل‌های خود و بستن بند کفشتان زمان کافی داشته باشید. حتی می‌توانید قبل از فرود قهوه بخورید تا بتوانید به راحتی از هواپیما پیاده شوید.

پوشیدن لباس راحت

یکی دیگر از نکاتی که باید به آن توجه کنید، پوشیدن لباس‌های راحت است. خصوصا اگر پرواز طولانی دارید. در چنین شرایطی اکسیژن بیشتری به سطح پوست شما رسیده و خواب بهتری را تجربه خواهد کرد. از طرفی پوشیدن لباس‌های تنگ در پروازهای طولانی آزار دهنده بوده و مانع خواب کافی می‌شوند.

حالت خوبی برای خوابیدن پیدا کنید

در صورتی که با قسمت بیزنس کلاس سوار هواپیما می‌شوید، می‌توانید به راحتی یک حالت خوب برای خوابیدن خود پیدا کنید. اما در قسمت اکونومی پیدا کردن یک حالت مناسب جهت خوابیدن کمی سخت خواهد بود. تنها کاری که باید انجام دهید این است که یک حالتی را پیدا کنید تا امکان فشار زیادی روی کمر شما وارد نشود. پس تا حد امکان صندلی را به عقب ببرید.

قبل از خواب به صفحه‌های نمایش وسایل الکترونیکی نگاه نکنید

نور صفحه نمایش لپ تاپ و تلفن‌های همراه مانع خوابیدن شما می‌شوند. برخی از افراد تصور می‌کنند که اگر قبل از خواب به صفحه لپ تاپ یا گوشی نگاه کنید، چشم‌هایتان خسته شده و می‌توانید به راحتی بخوابید. اما با این کار مغز شما بیدار مانده و به چشم‌هایتان نیز آسیب می‌رساند. در صورتی که چاره دیگری ندارید می‌توانید برنامه f. lux را دانلود کرده و با این برنامه از تولید نورهای آبی در صفحه نمایش موبایل یا لپ تاپ خود جلوگیری کنید تا به شما کمک کند خواب راحتی داشته باشید. اما بهترین گزینه ما به شما خواندن یک کتاب است.

یک پرواز بدون توقف رزرو کنید (یا مستقیم‌ترین پرواز)

پرواز مستقیم و پروازهای بدون توقف از لحاظ قیمت با هم تفاوتی ندارند. اما مزین اصلی پروازهای بدون توقف این است که مزیت اصلی آن‌ها این است که در پرواز مستقیم شما نیازی ندارد که وسط سفر پیاده شده و سفر هواپیمای دیگر شوید. بدین ترتیب می‌توانید خواب راحت و با کیفیت‌تری داشته باشید.

از جت لگ جلوگیری کنید

بی خوابی ناشی از مسافرت طولانی با هواپیما جت لگ نام دارد. شما می‌توانید الگوی خواب خود را با زمان محل مقصد خود هماهنگ کنید و آن را تغییر ندهید. با این کار کمی زودتر یا دیر تر به خواب می‌روید.

جمع‌بندی

در این مقاله درمورد خوابیدن در هواپیما صحبت کردیم. خوابیدن در هواپیما می‌توانید بسیار مشکل و سخت باشد. به همین دلیل در این مطلب به راه‌هایی که می‌توانید با آن در هواپیما راحت بخوابید صحبت کردیم. از جمله از کارهایی که می‌توانید انجام دهید، شامل خوردن قرص خواب، تنظیم کردن صندلی، برداشتن ساک دستی‌های کوچک، استفاده از چشم بند، انتخاب حالت درست خوابیدن، استفاده از بالش و پتو، مسدود کردن سر و صدا و نور، گوش دادن به موسیقی‌های ملایم و … هستند.

مطالب مشابه