روزگشت مجله گردشگری و سفر

راهنمای سفر به پایتخت اوکراین شهر کیف

راهنمای سفر به پایتخت اوکراین، کیف

کیف، پایتخت کشور اوکراین است. در این شهر تعداد کمی از افراد هستند که به انگلیسی صحبت می کنند به همین دلیل است که سفر به این شهر راحت نیست و رفت و آمد در این شهر شما را با مشکل مواجه خواهد کرد. با آنکه کشور اوکراین گردشگران زیادی را ندارد اما کشوری منحصر به فرد در اروپا است و سفری چالش انگیز و جذاب می تواند برای شما به همراه بیاورد.

در این راهنمای سفر با نکاتی مهم در مورد این شهر، جاذبه‌های گردشگری آن و هزینه‌های سفر به کیف آشنا می‌شویم.

اطلاعات ضروری برای سفر به اوکراین

اختلاف ساعت با تهران

کیف در منطقه‌ی زمانی UTC/GMT +3 واقع شده و یک ساعت و نیم از تهران عقب‌تر است.

زبان رسمی

اوکراینی

واحد پول

گریونا= ۱۲۴۴ ریال

نوع برق شهری

۲۲۰ ولت و ۵۰ هرتز

کد کشور

+۳۸۰

شماره‌های اضطراری

آتش نشانی ۱۰۱

پلیس ۱۰۲

آمبولانس ۱۰۳

شماره اضطراری عمومی ۱۱۲

جهت رانندگی

راست

فرودگاه‌های بین‌المللی

فرودگاه کیف ژولیانی

وضعیت آب‌ و‌ هوا

کیف آب و هوای قاره‌ای مرطوب دارد. گرم‌ترین ماه سال در این شهر ماه‌های ژوئن، جولای و آگوست است. در این ماه‌ها دمای هوا بین ۱۳/۸ تا ۲۴/۸ درجه است. سردترین ماه‌های سال دسامبر، ژانویه و فوریه است. دمای هوا در این ماه‌ها بین منفی ۴/۶ تا منفی ۱/۱ درجه است.

بهترین زمان برای سفر

کیف آب و هوای قاره‌ای مرطوب دارد که با تابستان‌های گرم و مرطوب و زمستان‌های سرد همراه است. بارش باران در تمام طول سال توزیع می‌شود اما بیشتر بین ماه‌های آوریل و جولای و ماه نوامبر اتفاق می‌افتد. از ابتدای نوامبر و تمام ماه مارس برف می‌بارد. به طور میانگین، ژانویه سردترین ماه سال است و بیشترین میزان بارش برف در این ماه اتفاق می‌افتد. گرم‌ترین ماه سال هم ماه جولای است. بیشترین بارندگی در ماه ژوئن اتفاق می‌افتد.

فصل شلوغ گردشگری در کیف، جولای و آگوست است؛ زمانی که گردشگران از سراسر دنیا به این شهر سفر می‌کنند. از ماه مه تا سپتامبر بهترین زمان برای سفر به کیف است. البته در نظر داشته باشید که در فصل زمستان هم فعالیت‌های تفریحی و ورزش‌های زمستانی زیادی برای گردشگران وجود دارد. در نتیجه اگر فصل سرد سال را دوست دارید و برای ورزش‌های زمستانی مشتاق هستید، فکر بدی نیست که در فصل خلوت گردشگری کیف یعنی از اکتبر تا آوریل به این شهر سفر کنید.

اگر از علاقه‌مندان به شرکت در جشنواره‌های مختلف باشید در کیف فرصت‌های زیادی برای لذت بردن از فستیوال‌ها دارید. از ماه مه تا اکتبر و ماه فوریه ماه برگزاری فستیوال‌های مختلف در شهر است. اگر در ماه مه و جولای به این شهر سفر کنید، فستیوال‌های مختلفی از جمله رقص محلی، تئاتر، اپرا، کنسرت پیانو، روز دوچرخه‌سواری و فستیوال بین‌المللی موسیقی اوکراین برگزار می‌شود.

هزینه‌های سفر

هزینه‌ی اماکن اقامتی

میانگین هزینه‌ی خوابگاه در هاستل‌های اوکراین بین ۱۶۰ تا ۲۱۰ گریونای اوکراین (۲۰ تا ۲۶ هزار تومان) است. اتاق‌های خصوصی در هاستل‌ها شبی ۵۰۰ گریونا (۶۲ هزار تومان) هزینه دارند. بیشتر هاستل‌ها ملحفه، حوله و وای فای رایگان دارند. برای اقامت در هتل‌های دوستاره باید شبی ۲۰۰ گریونا (۲۵ هزار تومان) بپردازید. البته این هزینه بسته به مکان هتل ممکن است بیشتر شود. با استفاده از سرویس Airbnb می‌توانید اتاق‌های اشتراکی برای کرایه کردن پیدا کنید. هزینه‌‌ی این اتاق‌های اشتراکی از شبی ۲۶۵ گریونا (۳۳ هزار تومان) شروع می‌شود و هزینه‌ی یک آپارتمان کامل در حدود ۵۲۵ گریونا (۶۶ هزار تومان) است.

هزینه‌ی غذا

غذا در اوکراین ارزان است. یک غذای کامل محلی را با ۸۵ گریونا (۱۰ هزار تومان) می‌توانید نوش جان کنید. غذاهای میان رده در یک رستورانشیک همراه با نوشیدنی ۳۱۵ گریونا (۴۰ هزار تومان) هزینه دارند. در فست فودهایی مثل مک دونالد می‌توانید با ۱۰۵ گریونا (۱۳۳ هزار تومان) غذا بخورید. اگر تصمیم دارید خودتان آشپزی کنید، بابت خرید مواد غذایی مورد نیاز برای یک هفته باید ۵۵۰ گریونا (۶۸ هزار تومان) بپردازید. این مواد شامل پاستا، سبزیجات، مرغ و سایر اقلام ضروری غذایی است.

هزینه‌ی حمل و نقل عمومی

سفر با قطار در اوکراین گرچه زمان‌بر است اما هزینه‌ی کمی دارد و قابل اطمینان است. با استفاده از قطارهای شبانه هم می‌توانید این سفرها طولانی را بهتر تحمل کنید و هم در هزینه‌ی اقامتگاه صرفه‌جویی کنید. اتوبوس‌های بین شهری هم برای فواصل کوتاه انتخاب خوبی هستند. البته از قطار گران‌تر هستند. مثلا سقر با قطار از کیف به Lviv، پنج ساعت طول می‌کشد و ۱۸۰ گریونا (۲۲ هزار تومان) هزینه دارد اما با اتوبوس هم از نظر قیمت و هم از نظر زمان سفر، دوبرار سفر با قطار است.

برای خرید بلیط همه‌ی وسایل حمل و نقل عمومی باید پاسپورت خود را نشان دهید. بلیط‌های تک سفره‌ی اتوبوس‌ها و متروی شهری ۲ گریونا (۲۵۰ تومان) است.

هزینه‌ی فعالیت‌های تفریحی

فعالیت‌های تفریحی هم مثل غذا در اوکراین بسیار ارزان تمام می‌شوند. بیتشتر این فعالیت‌ها بین ۱۰۵ تا ۲۱۵ گریونا (۱۳ هزار تا ۲۹ هزار تومان) هزینه دارند.

میانگین هزینه‌ی روزانه‌ی پیشنهادی: ۹۱۵ گریونا (۱۱۵ هزار تومان)

البته این هزینه در شرایطی است که در هاستل اقامت کنید، کمتر در رستوران غذا بخورید و بیشتر وعده‌های غذایی را خودتان بپزید و از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنید. در غیر این صورت هزینه‌ی سفر شما بسته به اقامتگاهی که انتخاب می‌کنید و تعداد دفعاتی که به رستوران می‌روید افزایش می‌یابد.

صرفه‌جویی در هزینه‌ها

در نواحی اطراف کیف سفر کنید

این کشور جاذبه‌های زیادی دارد و هرچه از کیف فاصله بگیرید، هزینه‌ی سفر شما کاهش می‌یابد. می‌توانید در نزدیکی کیف اقامت کنید و برای سفرهای کوتاه به شهر برنامه‌ بریزید.

غذای محلی بخورید

با خوردن غذاهای محلی در رستوران‌های کوچک محلی می‌توانید هزینه‌ی سفرتان را به مقدار قابل توجهی کاهش دهید. یک وعده غذای محلی در کیف ۸۵ گریونا قیمت دارد. غذاهای غیراوکراینی معمولا در رستوران‌های لوکس سرو می‌شوند و بسیار گران‌تر هستند.

از سرویس کوچ سرفینگ استفاده کنید

با استفاده از این روش، علاوه بر اینکه در هزینه‌های سفر صرفه‌جویی می‌کنید با اهالی شهر دوست می‌شوید و یک راهنمای محلی شما را برای ادامه‌ی سفرتان راهنمایی می‌کند.

قطارهای شبانه رزو کنید

در اوکراین با رزرو کردن این قطارها می‌توانید سفری ارزان ولی زمان‌بر داشته باشید و هم یک شب در هزینه‌ی اقامت خود صرفه‌جویی کنید.

از سرویس‌های اشتراک خودرو استفاده کنید

سرویس‌های اشتراک خودرو روشی برای حمل و نقل در شهر و ارزان‌تر از تاکسی هستند. در شهرهای مختلف اوکراین از جمله کیف می‌توانید از اوبر استفاده کنید و در هزینه‌های سفرتان صرفه‌جویی کنید.

جاذبه‌های گردشگری

پیاده گردی در کوه‌های کارپات (Carpathian)

یکی از محبوب‌ترین مقصدهای گردشگران در سفر به کیف، کوه‌های کارپات است. در این منطقه‌ی کوهستانی، مجموعه‌ی بی‌نظیری از جنگل‌ها، مراتع و دهکده‌های کوچک و بزرگ جذاب وجود دارد. در بهترین مسیرهای پیاده‌روی کوهستانی می‌توانید از مناظر طبیعی لذت ببرید و در دریاچه‌ها شنا کنید.

گشت و گذار در کیف

کیف، پایتخت اوکراین، شهری پرجنب و جوش و شلوغ است که نزدیک به سه میلیون نفر جمعیت دارد. هنر و معماری این شهر بسیار دیدنی و شگفت‌آور است. ترکیبی از خیابان‌های سنگ‌فرش، بناهای تاریخی به سبک باروک و ساختمان‌های قدیمی دوران شوروی را در کیف خواهید دید. شهر زیبایی که مقصدی عالی برای دوستداران تئاتر و اپرا است. در گوشه و کنار شهر، سنت و مدرنیته را در کنار هم خواهید دید. تضاد جالبی که بسیار دیدنی و جالب توجه است.

صومعه‌ی St. Cyrill

راهنمای سفر به پایتخت اوکراین، کیف

این صومعه یکی از جاذبه‌های گردشگری است که کمتر مورد توجه توریست‌ها قرار دارد و معمولا از دیدن آن صرف نظر می‌کنند. قدمت این صومعه‌ی کوچک به قرن دوازدهم برمی‌گردد. نقاشی‌های دیواری این صومعه در اواخر دهه‌ی ۱۹۷۰۰ مرمت شده‌اند و گوشه‌ای از شکل و شمایل اصلی بنا در سال ۱۱۸۷ را نشان می‌دهند. نقاشی‌های Mikhail Vrubel شما را به دنیای دیگری می برد. دور بودن این صومعه از دیگر جاذبه‌های گردشگری کیف، این فرصت را برای گردشگران فراهم می‌کند تا در آرامش کامل و به دور از هیاهوی مسافران دیگر، از این بنای تاریخی زیبا دیدن کنند.

این صومعه در خیابان Olena Teliha قرار دارد و ساعت کار آن از ده صبح تا پنج و نیم بعدازظهر و پنجشنبه‌ها از ۱۰ صبح تا ۴ و نیم بعدازظهر است. این صومعه جمعه‌ها تعطیل است.

گشت و گذار در پارک‌های سرسبز کیف

کیف بدون شک یکی از سرسبزترین پایتخت‌های اروپایی است. در این شهر ده‌ها پارک سرسبز و بزرگ وجود دارد که فرصتی فوق‌العاده برای قدم زدن و لذت بردن از فضای سبز است. این پارک‌ها نه تنها در کنار رود باشکوه دنیپر (Dnieper River) قرار دارند بلکه در آنها ساختمان‌های قدیمی و آثار تاریخی هم وجود دارد. از میان این جاذبه‌های معماری می‌توان به کاخ Mariyinsky ، ساختمان آکادمی تئاتر عروسکی و پل عشاق اشاره کرد. این پل یکی از پاتوق‌های جوانان و تازه عروس و دامادها است.

خیابان Khreshchatyk را به سمت میدان اروپایی (European Square) ادامه دهید. از آنجا یک تپه‌ی کوچک را بالا بروید تا به ساختمان تئاتر عروسکی و کرانه‌های رود دنیپر برسید.

موزه‌ی ملی چرنوبیل

راهنمای سفر به پایتخت اوکراین، کیف

فاجعه‌ای که در نیروگاه هسته‌ای چرنوبیل اتفاق افتاد، بدترین رویداد هسته‌ای دنیا بود. پریپیات (Pripyat) نزدیک‌ترین شهر به راکتور، که فقط سه کیلومتر با آن فاصله داست، قبل از فاجعه دارای جمعیت ۴۹ هزار نفری بود. بیشتر آنها خانواده‌های کارکنان نیروگاه هسته‌ای بودند. اکنون کسی در این شهر زندگی نمی‌کند و متروکه شده است. شهر چرنوبیل در ۴ کیلومتری جنوب راکتور قرار داشت. سطح بالای تشعشعات اتمی باعث شد که بیش از ۱۰۰ هزار نفر از چرنوبیل و مناطق اطراف آن تخلیه شوند. این حادثه‌ی تلخ که در سال ۱۹۸۶ به وقع پیوست در تاریخ این ملت ثبت شد و تا مدت‌ها نتایج و عواقب آن اهالی اوکراین را آزار می‌داد. اگر نتوانستید به شهر چرنوبیل سفر کنید، در موزه‌ی ملی چرنوبیل در کیف می‌توانید در مورد این فاجعه بیشتر یاد بگیرید.

این موزه گرچه بسیار کوچک است و هزینه‌ی ورودی اندکی دارد، برای گردشگران بسیار دیدنی و جالب خواهد بود و در سفر به کیف، بازدید از آن را نباید از دست بدهید.

با استفاده از مترو می‌توانید خود را به این موزه برسانید. برای این کار در ایستگاه میدان Kontratova پیاده شوید و به سمت مسیر Khoryv پیاده‌روی کنید. ساعت کار این موزه از دوشنبه تا جمعه از ده صبح تا ۱۷ و ۴۵ دقیقه و پنجشنبه‌ها از ۱۰ صبح تا ۱۶ و ۴۵۵ دقیقه است. موزه روزهای یکشنبه تعطیل است.

بازدید از موزه‌ی «یک خیابان» و خرید صنایع دستی محلی در خیابان Andriyivsky

راهنمای سفر به پایتخت اوکراین، کیف

موزه‌ی خیابان  موزه‌ای کوچک و در عین حال بسیار جالب است. در این موزه می‌توانید تاریخ شهر کیف را در قالب سرگذشت مشهورترین خیابان شهر یعنی Andriyivsky Descent دنبال کنید. این خیابان، یک خیابان سرازیری است که بخش بالایی شهر را به بخش تجاری شهر در کرانه‌های رود دنیپر متصل می‌کند. در این خیابان، جاذبه‌های تاریخی متعددی وجود دارد؛ یک کلیسای قرن هجدهمی به سبک باروک، خانه‌ی تاریخی Mikhail Bulgakov و قلعه‌ی ریچارد شیردل. یکی دیگر از دلایل جذابیت و شهرت این خیابان، بازارچه‌ی آن است. در این بازارچه گالری‌های هنری، فروشگاه‌های صنایع دستی و آثار هنرمندان محلی وجود دارد. می‌توانید در این بازارچه دور بزنید یا حتی در کلاس‌های آموزشی یکی از صنایع دستی اوکراینی شرکت کنید.

برای رسیدن به این خیابان باید در ایستگاه متروی میدان Kontraktova پیاده شوید و از آنجا مسیر خود را پیاده به سمت خیابان Andiyivsky Descent ادامه دهید.

دوچرخه‌سواری در جنگل Golosiyivsky

راهنمای سفر به پایتخت اوکراین، کیف

اگر عاشق طبیعت هستید و دوست دارید اندکی هیجان و ماجراجویی هم به سفرتان اضافه کنید، به یکی از فضاهای سبز کیف سر بزنید. پارک جنگلی Golosiyivsky یک پارک فوق‌العاده است که در بخش مرکزی کیف واقع شده و دریاچه‌های متعددی دارد. این پارک، چشم‌اندازهای طبیعی زیبا و هوایی پاک و مطبوع دارد. البته علاوه بر این پارک، فضاهای سبز زیادی در کیف وجود دارد که می‌توانید از آنها لذت ببرید. در این پارک‌ها یکی از فعالیت‌های تفریحی و ورزشی جذاب، دوچرخه‌سواری در مسیرهای دیدنی است. تورهای دوچرخه‌سواری زیادی در این شهر برای گردشگران در نظر گرفته شده است.

کلیسای جامع سنت سوفیا (St. Sophia) ثبت شده در فهرست میراث جهانی یونسکو

کلیسای جامع سنت سوفیا

کلیسای جامع سن سوفیا یکی از برترین آثار معماری و تاریخی اوکراین و پربازدیدترین جاذبه‌ی گردشگری کیف است. این کلیسا بسیار زیبا، آرامش‌بخش و دیدنی است. موزاییک‌های قرن یازدهمی آن توجه هر بیننده‌ای را جلب می‌کند. یک برج ناقوس با چشم‌اندازهای زیبا و دیدنی از شهر بر فراز این کلیسا قرار دارد. نقاشی‌های هزارساله‌ی کلیسا، از مهم‌ترین دلایل جذابیت آن هستند؛ تصاویری که شما را مسحور زیبایی و شکوه خود می‌کنند.

برای رفتن به این کلیسا می‌توانید از مترو استفاده کنید. در ایستگاه گلدن گیت (Golden Gate)، پیاده شوید و مسیر خود را پیاده در خیابان Volodymyrska ادامه دهید تا به میدان Soviyivska برسید. از طریق میدان استقلال (Independence Square) هم می‌توانید خود را به این کلیسا برسانید. برای این کار باید خیابان Sofiyivska را به سمت میدان دنبال کنید.

کلیسا روزهای پنجشنبه تعطیل است. سایر روزهای هفته غیر از چهارشنبه از ۱۰ صبح تا ۱۸ و روزهای چهارشنبه از ۱۰ صبح تا ۱۷ باز است.

موزه‌ی مینیاتوری

راهنمای سفر به پایتخت اوکراین، کیف

حتما دوست دارید کوچک‌ترین کتاب دنیا را از نزدیک ببینید یا مهره‌های شطرنج طلایی که روی میخ جا می‌شوند و همینطور کاروان شتر در سوراخ سوزن! موزه‌ی اشیای مینیاتوری جایی است که در آن می‌توانید این اشیای کوچک و جذاب را از نزدیک ببینید. این موزه در محل کلیسای ارتدکس شرقی Pechersk Lavra قرار دارد که این کلیسا هم یکی از آثار میراث جهانی یونسکو است.

برای رسیدن به این موزه اتوبوس خط ۲۴ را از ایستگاه متروی Arsenalna سوار شوید و در ایستگاه Kyiv Pechersk Lavra پیاده شوید. ساعت کار این موزه هر روز از ۹ صبح تا ۱۹ است. موزه روزهای سه‌شنبه تعطیل است.

خرید مواد غذایی ارگانیک از بازارچه‌های محلی

راهنمای سفر به پایتخت اوکراین، کیف

در بازارهای محلی می‌توانید علاوه بر خرید غذاهای ارگانیک با زنان مسن اوکراینی و فروشنده‌های غرفه‌ها سر صحبت را باز کنید و چیزهای جالبی در مورد شهر یاد بگیرید. در این بازارها می‌توانید سبزیجات و میوه‌های تازه و غذای خانگی بخرید. حتی غرفه‌های فروش گل هم در بازارها وجود دارد.

یکی از نزدیک‌ترین بازارهای محلی به مرکز شهر بازار Bessarabsky است. این بازارچه در انتهای خیابان Khreshchatyk قرار دارد و به راحتی و با پای پیاده می‌توانید خود را به آنجا برسانید. این بازار گرچه نزدیک است، کمتر از سایر بازارها، حال و هوای سنتی خود را حفظ کرده است. اگر می‌خواهید تجربه‌ای بومی‌تر داشته باشید، به بازار Zhytniy سر بزنید. این بازار در خیابان Verhniy Val قرار دارد و از طریق ایستگاه متروی میدان Kontraktova می‌توانید خود را به بازار برسانید.

رژیم غذایی

غذا خوردن یکی از لذت‌بخش بخش‌های سفر به خصوص به سفر به یک مقصد خارجی است. تجربه‌ی امتحان کردن طعم‌های جدید، تجربه‌ی نابی است که در سفر به کیف نباید آن را از دست بدهید. در ادامه با تعدادی از غذاهای محلی اوکراین و تعدادی از بهترین رستوران‌های کیف آشنا می‌شویم.

سوپ برش (Borshch)

راهنمای سفر به پایتخت اوکراین، کیف

حتما نام سوپ برش را شنیده‌اید و شاید آن را در همین کشور خودمان هم امتحان کرده باشید. این غذای سنتی از چغندر و بیش از ۲۰ ماده‌ی اولیه‌ی دیگر تهیه می‌شود و یکی از غذاهای مهم برای اهالی اوکراین است. این غذا را هم سرد و هم داغ سرو می‌کنند. آن را هم می‌توان به عنوان یک میان‌وعده در روزهای زمستانی خورد و هم به عنوان شام و ناهار. هر زن خانه داری، یک دستور اختصاصی برای تهیه‌ی این سوپ دارد. البته در رستوران‌ها هم می‌توانید این غذای سنتی را امتحان کنید اما طعم برش خانگی متفاوت و بی‌نظیر است.

دستور پخت سنتی این غذا شامل این مواد اصلی است؛ چغندر و سیب زمینی و سایر سبزیجاتی که در بسیاری از سوپ‌های دیگر هم استفاده می‌شوند مثلا هویج، پیاز، کلم تازه یا شور. بهترین سوپ‌های برش اوکراین را می‌توانید در نواحی روستایی و کوهستانی امتحان کنید؛ در این مناطق، این سوپ لذیذ را در دیگ‌های سفالی و روی اجاق و هیزم می‌پزند. این غذا را با کمی خامه‌ی ترش و نوعی نان با طعم سیر سرو می‌کنند.

این غذا از روسیه و جمهوری‌های سابق شوروی به ایران راه پیدا کرده و در برخی از مناطق شمال ایران کاملا شناخته شده است. اقلیت ارمنی مقیم ایران در وارد کردن این غذا به سفره ایرانی سهم عمده‌ای داشتند.

۱۰ غذای روسی که باید بچشید

پیراشکی اوکراینی

درست مثل سوپ برش، پیراشکی هم در بسیار از کشورهای دنیا تهیه می‌شود و هر منطقه‌ای دستور خاصی برای آن دارد. به خصوص غذایی مثل پیراشکی که بسیار متنوع است. برای تهیه‌ی پیراشکی، خمیر آن را با مواد دلخواه پر می‌کنند و در فر می‌پزند یا آنها را سرخ می‌کنند.

پیراشکی را می‌توان با ارزان‌ترین مواد غذایی در دسترس تهیه کرد. خمیر آن که از ترکیب آرد و آب و نمک تهیه می‌شود. برای مواد داخل پیراشکی هم از هرچیزی می‌توان استفاده کرد. از پوره‌ی سیب‌زمینی با پیاز و قارچ سرخ‌کرده گرفته تا کلم شور، گوشت چرخ کرده و حتی انواع میوه. انواع شیرین پیراشکی را معمولا با خامه‌ی ترش یا عسل سرو می‌کنند. دسری بسیار لذیذ و محبوب علاقه‌مندان به شیرینی که به کالری دریافتی خود اهمیتی نمی‌دهند.

بانوش با پنیر برینزا (Banosh with brynza)

منطقه‌ی کوهستان کارپات با چهار کشور مرز مشترک دارد. همین مسئله باعث شده که در این منطقه غذاهایی لذیذ از این چهار کشور تهیه شود. بانوش غذای متعلق به این منطقه است که امروزه در سراسر این کشور تهیه می‌شود و محبوب است. این غذای سنتی از آرد ذرت، خامه‌ی ترش و پنیر برینزا تهیه می‌شود و به آن قارچ هم اضافه می‌کنند؛ قارچی که با دست از نواحی جنگلی چیده می‌شود. بانوش واقعی را باید در منطقه‌ی کوهستانی کارپات امتحان کنید؛ جایی که این غذا مثل گذشته روی هیزم و آتش تهیه می‌شود.

Uzvar ، نوشیدنی سنتی اوکراینی

این نوشیدنی سنتی اوکراینی را معمولا همراه با شام کریسمس سرو می‌کنند. این نوشیدنی در واقع کمپوتی است که از میوه‌های خشک تهیه می‌شود. از محبوب‌ترین میوه‌هایی که در تهیه‌ی آن استفاده می‌کنند می‌توان به سیب، گلابی و زردآلو اشاره کرد. مادربزرگ‌های اوکراینی برای طعم‌دار کردن آن از آلو، کشمش و عسل هم استفاده می‌کنند.

Paska، نان عید پاک

این نان شیرینی تخم‌ مرغی، محبوب کودکان و بزرگسالان و یکی از مهم‌ترین مواد غذایی موجود سر میز صبحانه‌ی ایستر است. این نان لذیذ از موادی مثل تخم مرغ، آرد، شکر، کره و خمیرمایه تهیه می‌شود. بهترین نوع این نان‌ها با آتش و هیزم پخته می‌شوند و تا جایی که ممکن است سعی می‌کنند که کوچک‌ترین اخلالی در مراحل پخت نان به وجود نیاید. زنان خانه‌دار اوکراینی معتقدند هنگام پخت این نان کسی نباید وارد آشپزخانه شود تا سروصدای اضافه موجب ایجاد اشکال در مراحل پخت نان نشود. فراموش نکنید که این نان فقط یک بار در سال تهیه می‌شود.

بهترین رستوران‌های کیف

راهنمای سفر به پایتخت اوکراین، کیف

رستوران کاناپا (Kanapa)

این رستوران در خیابان Andrew’s Descent، مشهورترین خیابان کیف واقع شده است. این رستوران با عرضه‌ی بهترین غذاهای سنتی اروپای شرقی مثل سوپ برش و خاویار و غذاهای جدید و مبتکرانه، به خوبی جنبه‌های خلاقانه و تاریخی کیف و آشپزی آن را به نمایش می‌گذارد. این رستوران یک گالری هنری هم هست و شما می‌توانید هر کدام از آثار هنری نصب شده بر دیوار آن را خریداری کنید. در فصل تابستان، گردشگران از غذا خوردن در تراس رستوران که مشرف به منطقه‌ی جنگلی قرار دارد، لذت می‌برند.

رستوران Imbir’

در این رستوران بهترین غذاهای گیاهی و محیط آرام یک کتابخانه یا کتاب‌فروشی را تجربه خواهید کرد. یکی از معدود رستوران‌ها در کیف است که منوی کاملا گیاهی دارد. این رستوران پر از کتاب و صندلی‌های راحتی برای مطالعه است. گردشگران با خیال راحت می‌توانند دو سه ساعتی را در این رستوران با آرامش بگذرانند. منوی ناهار این رستوران هر روز تغییر می‌کند و قیمت‌های معقولی دارد. هم اهالی شهر و هم گردشگران معمولا از این رستوران استقبال می‌کنند. نوشیدنی‌های این رستوران هم مثل غذاهایش، سالم است؛ انواع چای‌ها و آب‌میوه‌های تازه، اسموتی‌های دیتاکس و شیر بادام.

رستوران Carpaccio

همان طور که از نام رستوران مشخص است، یکی از بهترین رستوران‌های ایتالیایی کیف، همین رستوران است. این رستوران فقط چند قدم با میدان اصلی و مشهور شهر فاصله دارد. علاوه بر غذاهای اصیل ایتالیایی انواع غذاهای دریایی لذیذ را هم می‌توانید در این رستوران نوش جان کنید.

رستوران Pizzeria Napulè

این رستوران هم گویی تکه‌ای از ایتالیا است که در مرکز اروپای شرقی جا خوش کرده است. غذاهای کلاسیک ایتالیایی مثل پیتزا، پاستا، سالاد و سوپ را می‌توانید با بهترین کیفیت در این رستوران پیدا کنید.

کافه وارنی (Café Varenye)

این مجموعه که بین ایستگاه مرکزی مترو و دانشگاه Taras Shevchenko قرار دارد، بیشتر یک کافه است تا رستوران. البته غذاهای لذیذی در این کافه سرو می‌شود که گرسنه‌ترین افراد را هم با بهترین طعم‌ها و عطرها سیر می‌کند. فضای این کافه بسیار دوست‌داشتنی و آرام است. انگار دنیایی جدا و متفاوت از نواحی شلوغ شهر است. بهترین دسرهای شهر را در این کافه می‌توانید نوش جان کنید.

رستوران Shoti

شاید بد نباشد که در سفر به کیف، غذاهای قفقازی را هم امتحان کنید. این رستوران یک رستوران گرجستانی است که طراحی داخلی بی‌نظیر و تراس تابستانی‌اش توجه هر گردشگری را جلب می‌کند. علاوه بر فضای جذاب و زیبا، غذاهای این رستوران هم کیفیت بالایی دارند و فرصتی را برای شما فراهم می‌کنند که آشپزی قفقازی را هم امتحان کنید.

کافه مانساردا (Mansarda Café)

اگر می‌خواهید زندگی اهالی شهر را از نزدیک لمس کنید، این کافه را انتخاب کنید؛ یک رستوران و کافه که در بخش شمالی شهر واقع شده است. این رستوران به خصوص در فصل تابستان بسیار دلپذیر و محبوب است چون یک تراس زیبا دارد. منوی رستوران با توجه به فصل تغییر می‌کند و همیشه غذاهای سالم و تازه را در این مجموعه نوش جان خواهید کرد.

رستوران Tsarske Selo

این رستوران درست در مقابل صومعه‌ی مشهور Pechersk Lavra قرار دارد. فضای داخلی این رستوران بازسازی از خانه‌های قرن هفدهمی روستاهای اوکراین است و لذیذترین غذاهای محلی با متدها و روش‌های سنتی طبخ و سرو می‌شوند. اگر می‌خواهید هم غذای لذیذ اوکرانی بخورید و هم از یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری شهر دیدن کنید و هم با فرهنگ بومی آشنا شوید، این رستوران را انتخاب کنید.

رستوران بارکاس (Barkas)

فضای داخلی این رستوران شبیه به عرشه‌ی کشتی طراحی شده است؛ ریسمان‌ها و تورهای بزرگ از دیوارها و ستون‌های چوبی آن آویزان هستند. غذاهای این رستوران که مواد غذایی اصلی آن از دریای سیاه تامین می‌شود، ترکیبی از غذاهای سنتی و غذاهای خلاقانه و جدید دریایی است.

تجربه سفر به اوکراین

منبع: کجارو

مطالب مشابه