روزگشت مجله گردشگری و سفر

برترین جاذبه های گردشگری لیسبون پایتخت پرتغال (12 مکان تاریخی و برتر آن)

برترین جاذبه های گردشگری لیسبون پایتخت پرتغال (12 مکان تاریخی و برتر آن)

لیبسون پایتخت و بزرگ‌ترین شهر کشور پرتغال و نیز مرکز ناحیهٔ لیسبون است. این شهر که شهری مدرن و مبتنی بر اصول شهرسازی محسوب می‌شود. لیسبون پایتخت پرتغال، یکی از زیباترین و چند ملیتی‌ترین شهرهای اروپاست. این شهر که در بالای یک سری تپه نزدیک دهانه رود تاقوس (Tagus) واقع شده، منطقه‌ای جدایی‌ناپذیر از دریاست. دریانوردان بی‌باک در قرون 15 و 16 برای راندن در آب‌های ناشناخته سفر خود را این اینجا آغاز کرده و سرزمین‌های جدیدی را بر روی نقشه کشف کردند. میراث این عصر طلایی اکتشاف در بخش اعظمی از فرهنگ و تاریخ شهر دیده می‌شود.

لیسبون مقصدی رنگارنگ و سر زنده است. این شهر که به خاطر گرما و طبیعت آفتابی‌اش شهرت دارد، با یادمان‌های تاریخی، موزه‌های رده جهانی و سایر جاذبه‌ها غنی‌تر شده است. می‌توانید خیابان‌های باریک محله قدیمی را کندوکاو کرده و یا به گردشی در کرانه رودخانه رفته و یا حتی در پارک‌ها و باغ‌های سرسبز قدم بزنید. با روزگشت همراه باشید.

قلعه جرج مقدس | Castelo de São Jorge

شناخته شده‌ترین جاذبه بزرگ لیسبون، قلعه جرج مقدس بوده که موقعیتی باشکوه، در نزدیکی آلفاما بر روی تپه‌ای مشرف به پایتخت پرتغال واقع شده است. این نقطه یکی از معروف‌ترین مقاصد گردشگران محسوب می‌شود. باروهای تحسین‌برانگیز این بنا، موزه جذاب و محوطه شگفت‌انگیز باستان شناسی‌اش در کنار هم تجربه‌ای ارزشمند و به یاد ماندنی برای کل خانواده به ارمغان می‌آورند. بازدیدکنندگان در اکثر زمان بازدیدشان می‌توانند از مناظر فوق‌العاده و تحسین‌برانگیز وسیع شهر، رود تاقوس و اقیانوس اطلس در دور دست لذت ببرند. برای زاویه دیدی متفاوت، یک پریسکوب در یکی از برج‌ها تعبیه شده که برای بینندگان تصویری ۳۶۰ درجه از شهر را فراهم می‌کند.

برترین جاذبه های گردشگری لیسبون

موزه ملی هنر باستانی | The National Museum of Ancient Art

این موزه یکی از بزرگ‌ترین جاذبه‌های فرهنگی و یکی از نقاطی است که حتماً باید طی سفرتان از آن بازدید کنید. این موزه، گالری ملی پرتغال بوده و جایگاه بزرگ‌ترین مجموعه نقاشی‌های قرن ۱۵ و ۱۶ پرتغالی در کشور است. این مکان در غرب مرکز شهر و در کاخی قرن هفدهمی واقع شده است. فضای موزه به سه سطح تقسیم شده و مجموعه گسترده دائمی آن تقریباً دو ساعت زمان شما را خواهد گرفت. سفر خود را از نمازخانه آلبرت مقدس در سطح اول شروع کنید و سپس در اتاق‌هایی از هنر کاربردی پرتغال قدم بزنید. در این آثار گاه می‌توان تأثیرات اکتشافات استعماری پرتغال را نیز مشاهده کرد. در سطح ۲ شما با جواهرات، سرامیک‌ها، ظروف طلا و نقره و شکل‌های هنری متعلق به اکتشافات پرتغال خیره و مسحور خواهید شد. توجه داشته باشید که حتماً پانل‌های نامْبان ژاپنی قرن شانزدهمی را که تجارت پرتغالی‌ها در ژاپن را به تصویر می‌کشند تماشا کنید. سطح سوم نیز وقف نقاشی و مجسمه سازی پرتغال شده است.

برترین جاذبه های گردشگری لیسبون

موزه شرق | Museu do Oriente

در غرب مرکز شهر، در نزدیکی آلکانتارا (Alcântara) مجموعه شگفت‌آوری از هنر شرق توسط بنیاد تأثیرگذار شرق گردآوری شده است. این موسسه فرهنگی، حضور پرتغال را در آسیا و شرق دور به ترتیب زمانی به نمایش می‌گذارد. نمایشگاه دائمی این موزه در دو سطح طراحی شده و حول مناطق مرکزی هنر شرق به ویژه هنر چین دسته‌بندی شده است. در این مجموعه می‌توانید آثار متعدد و تحسین‌برانگیزی از هند، چین، ژاپن، میانمار، ماکائو و تیمور را تماشا کنید.

برترین جاذبه های گردشگری لیسبون

برج بِلِم | Torre de Belém

این برج مسلماً شاخص‌ترین یادمان تاریخی لیسبون بوده که در نواحی کم عمق دهانه رود تاقوس به‌عنوان نمادی از عصر فوق‌العاده اکتشافات پرتغال در طی قرن ۱۶ پی‌ریزی شد. این بنا در سال‌های ۱۵۱۵ تا ۱۵۲۱ به‌عنوان دژی در وسط رودخانه ساخته شده است (مسیل در طی سال‌ها تغییر مکان داده) و نمایانگر اوج معماری تزئینی مانوئلینی محسوب می‌شود. این یادمان به‌عنوان یکی از میراث‌های جهانی یونسکو تحت محافظت است. می‌توانید از پلکان مارپیچ و شیبدار این برج بالا رفته و از منظره فراخ و گردشگاه کنار آب و رودخانه لذت فراوانی را پاداش بگیرید.

برترین جاذبه های گردشگری لیسبون

موزه ملی کاشی | Museu Nacional do Azulejo

این موزه که در شرق مرکز شهر واقع شده، به خاطر وجود کاشی‌های تزئینی‌اش ارزش زیادی برای بازدید دارد. نمایشگاه دائمی این موزه، تحولات کاشی سازی عصر مورها را طی تأثیرات اسپانیا و ظهور سبک خاص خود پرتغال دنبال می‌کند. آثار این مجموعه با تقدم تاریخی به نمایش گذاشته شده‌اند، برخی از نمونه‌های قدیمی‌تر از قرن ۱۵ بوده و به صورت صفحات کامل و با طرح‌های پیچیده و رنگ‌های زنده برای بازدید قرار داده شده‌اند. کاشی‌کاری پرتغال به طور خاص بیشتر از کاشی‌های آبی و سفید آشنایش شناخته می‌شود و یکی از شاخص‌ترین آثار برجسته این مجموعه، پانورامای ۳۶ متری از لیسبون قبل از زلزله است.

برترین جاذبه های گردشگری لیسبون

آسانسور سانتا ژوستا | Elevador de Santa Justa

این آسانسور نئو-گوتیکی عجیب‌ترین و بدیع‌ترین وسیله حمل و نقل عمومی در شهر است. در نگاه اول چارچوب آهنی پرچ شده و رنگ خاکستری آن یادآور برج ایفل پاریس خواهد بود و علتی برای این تشابه وجود دارد: معمار فرانسوی «رائول مِنیه دو پونسار»، شاگرد گوستاو ایفل این آسانسور را طراحی کرده که در ۱۹۰۱ افتتاح شد. هدف از ساخت این آسانسور پیوند دادن منطقه‌ی پایی با لارگو دو کارْم در محله بایهو آلتو (Bairro Alto)، منطقه‌ای مد روز با مغازه‌های گران‌قیمت و رستوران‌های کوچک بود. امروزه بیشتر، گردشگران به ارتفاع ۳۲ متری بالای این آسانسور با کابین چوبی‌اش می‌روند. در بالای این آسانسور سکویی وجود دارد که از اینجا مسافران می‌توانند خارج شده و یا در طول پل قدم زده و یا پلکان مارپیچی را به سمت تراس بالایی طی کنند.

برترین جاذبه های گردشگری لیسبون

ثه: کلیسای جامع با ابهت لیسبون | 

این کلیسای جامع رومانسکی مرمت‌ها و بازسازی‌های متعددی پس از ساختش در سال ۱۱۵۰ را متحمل شده و در سال ۱۷۵۵ زلزله کاملاً این کلیسا را ویران کرد. چیزی که شما امروزه می‌بینید تلفیقی از سبک‌های معماری مختلف است. در داخل بنا، پنجره‌ای پر تلالو به نورانی کردن فضای نیمه‌تاریک درون کمک می‌کند. در این ساختمان گنجینه ارزشمندی از ظروف نقره، مجسمه، پوشاک گلدوزی شده و تعدادی نسخه مصور خطی نادر وجود دارند. گشت‌وگذار در صومعه گوتیکی و سایر قسمت‌های این کلیسای جامع خالی از لطف نخواهد بود.

برترین جاذبه های گردشگری لیسبون

صومعه ژِرونیموس | Mosteiro dos Jerónimos

یکی از نقاط اصلی تورهای گردشگری لیسبون، صومعه قرن شانزدهمی ژرونیموس، یکی از بزرگ‌ترین نقاط برجسته پرتغال است؛ یادمانی شگفت‌انگیز از وسعت تاریخی و فرهنگی مهم این نقطه که ارزش ستایش شدن در میراث جهانی یونسکو را داشته است. این صومعه به دستور شاه مانوئل اول در سال ۱۵۰۱ به افتخار سفر حماسی «وَسکو داگاما» در سال ۱۴۹۸ به هند ساخته شد. ژرونیموس در کنار خانه‌ای برای عبادت، به‌عنوان نمادی از سرمایه و غنای عصر اکتشافات نیز شناخته می‌شود. مقبره وسکو داگاما دقیقاً در ورودی کلیسای سانتا ماریا قرار گرفته است.

برترین جاذبه های گردشگری لیسبون

آکواریوم اقیانوسی لیسبون | Oceanário de Lisboa

این آکواریوم اقیانوسی یکی از بهترین آکواریوم‌های اروپا و یکی از بزرگ‌ترین‌ها در جهان است. شاید بتوان ادعا کرد که این نقطه گردشگری، خانوادگی‌ترین جاذبه شهر برای بازدید به حساب می‌آید. این آکواریوم، زیستگاه دسته‌های گوناگون ماهی و حیوانات دریایی شامل تعداد زیادی گونه‌های پرندگان مختلف است. چینش هوشمندانه، چهار دریا و خشکی جداگانه را به نمایش می‌گذارد: اقیانوس‌های اطلس، آرام، هند و قطب جنوب. این قسمت‌ها محفظه بزرگ مرکزی پر از ماهی‌هایی از هر شکل و اندازه را محاصره کرده‌اند. دیواره‌های شیشه‌ای به شما این اجازه را می‌دهد تا از نزدیک با جهان جادویی زیر دریا روبرو شوید.

برترین جاذبه های گردشگری لیسبون

موزه کالوست گولبِنکیان | Museu Calouste Gulbenkian

موزه کالوست گولبنکیان یکی از مشهورترین موزه‌های اروپا و گوهری درخشان بر تاج فرهنگی لیسبون است. این مجموعه در پارکی سرسبز و با طراوت در شمال شهر واقع شده و به نام کالوست سرکیس گولبنکیان، یکی از چهره‌های مهم نفتی متولد ۱۸۶۹ نام‌گذاری شد که مجموعه خصوصی هنری گسترده‌ی خود را کمی قبل از مرگش وقف کرد. گنجینه‌ی حیرت‌انگیز گولبنکیان شامل آثار هنری بسیار ارزشمند از سرتاسر دنیا با گستره تاریخی ۴۰۰۰ سال، از مصر باستان گرفته تا قرن بیستم است. این موزه با تعداد زیادی از آثارش می‌تواند یک نیم روز زمان شما را برای تماشای گالری‌ها به خود اختصاص دهد؛ اما صبوری شما پاداشش سفری مسحور کننده در میان یکی از بهترین مجموعه‌های هنری قاره است. در میان اشیا این موزه می‌توانید قالی‌های قرن هفدهمی ترکی و ایرانی را نیز ببینید که یکی از بهترین نمونه‌های نگهداری شده و سالم در جهان هستند که خود نشان از علاقه گولبنکیان به هنر اسلامی است.

برترین جاذبه های گردشگری لیسبون

یادمان اکتشافات | Padrão dos Descobrimentos

یادمان اکتشافات یک بنای یک پارچه سنگی است که به روی رود تاقوس خم شده تا یادآور عرشه کاراوِل که نوعی کشتی مورد استفاده کشتی‌رانان در قرن ۱۵ بوده است باشد. طراحی این یادمان بسیار دقیق بوده و در ۱۹۶۰ برای بزرگداشت پانصدمین سالگرد مرگ دریانوردی به نام هِنری ساخته شد. این بنا با به تصویر کشیدن چهره‌های اصلی این دوره، ادای احترامی است به تمام افرادی که فعالانه در رشد و توسعه عصر طلایی اکتشافات دخیل بودند. بعد از تحسین یادمان نامیرای سنگی این افراد، می‌توانید سوار آسانسور شده و به بالای بنا رفته و نمایی از بالای رودخانه و اطرافش را تماشا کنید.

برترین جاذبه های گردشگری لیسبون

طاق خیابان اوگوستا | Arco da Rua Augusta

میدان بزرگ روبه‌روی رودخانه لیسبون یعنی میدان تجارت (Praça do Comércio) خود به تنهایی قابل تحسین و زیبا است، اما تنها در زمانی که از طاق نصرت اوگوستا تماشا شود تمام ابعاد گسترده‌اش قابل رؤیت خواهد بود. این طاق قرن نوزدهمی برجسته در نزدیکی ضلع جنوبی خیابان اوگوستا قرار دارد و توسط معمار پرتغالی، «سانتوس کاروالیو» طراحی و به‌عنوان نمادی از بازسازی پایتخت بعد از زلزله ۱۷۵۵ ساخته شده است. علیرغم اینکه این طاق در ۱۸۷۳ افتتاح شد تنها مدت کمی است که مردم اجازه دارند به بالای آن بروند.

برترین جاذبه های گردشگری لیسبون

کلیسای کارْمو | Igreja do Carmo

اسکلت ویرانه‌های کلیسای کارمو یکی از تکان دهنده‌ترین یادمان‌های تاریخی لیسبون است. این کلیسا با طراحی منحصر به فرد گوتیکی طی ۱۳۸۹ تا ۱۴۲۳ ساخته شد و با صومعه کنارش، زمانی یکی از پر تلالو ترین کلیساهای شهر بوده است؛ اما در صبح یکشنبه اول نوامبر ۱۷۵۵ زمین‌لرزه تمام شهر را ویران کرد. این کلیسا هم کاملاً فرو ریخت و صدها تن از عبادت کنندگان زیر آوار این بنا هلاک شدند. تنها قسمت سالم مانده جایگاه کشیش بود اما باقی کلیسا هرگز بازسازی نشد.

برترین جاذبه های گردشگری لیسبون

منبع: کجارو