روزگشت مجله گردشگری و سفر

راهنمای سفر به بانکوک در تایلند

راهنمای سفر به بانکوک در تایلند

راهنمای سفر به بانکوک

بانکوک پایتخت تایلند یکی از مهمترین مقاصد توریستی دنیا می باشد. این شهر ۵ سال پی در پی است که توسط مجله معتبر سفر و فراغت به عنوان بهترین شهر دنیا معرفی می شود. در سال ۲۰۱۳ بیش از ۱۶ میلیون نفر از این شهر بازدید کردند. هر ساله حجم زیادی از گردشگران ایرانی تور بانکوک را برای گذراندن تعطیلات و فراغت خود انتخاب می کنند.

چرا باید به بانکوک تایلند سفر کنیم؟

پایتخت تایلند در آسیای جنوب شرقی، شهری مبهم و تلفیقی از سنت و مدرنیته است. گردشگرانی که برای نخستین بار به این شهر سفر می کنند شاید ابتدا کمی از دیدن آسمان خراش های پوشیده از بیلبوردهای تبلیغاتی متعجب شوند اما بعد از اینکه وارد کوچه ها و خیابان های شهر شوند، فرهنگ و سنت تایلندی را به خوبی حس خواهند کرد. عطر، مزه و صداهای موجود در فضای این شهر چیزی نیست که بتوان به راحتی آنها را فراموش کرد.

راهنمای سفر به بانکوک در تایلند

ترن های هوایی و زمینی موجود در بانکوک، گشت و گذار در این شهر را بسیار آسان کرده است. گردشگران می توانند در عرض چند دقیقه از هتل های شیک خود به معابد بودایی ها یا بازارهای سنتی بروند.

گردش های تفریحی روی آب، موزه ها، مراکز خرید و البته شب های بانکوک تجربه ای دوست داشتنی برای گردشگران بر جای می گذارد. شب های این شهر مملو از نور و صدا و بسیار زنده و پرهیجان است. علیرغم آشفتگی های سیاسی اخیر در تایلند و سیل بزرگی که در این شهر جاری شد، اما همچنان بانکوک یکی از امن ترین شهرهای دنیا به شمار می رود. در این شهر کم دیده می شوند که به حقوق گردشگران تجاوز شود و مردم آن با مسافران رفتار مناسبی دارند.

راهنمای سفر به بانکوک در تایلند

گرمای داغ تابستان بسیاری از گردشگران را از زفتن به این شهر منصرف می کند، با این همه جشن سال نوی تایلندی ها که در اواسط آوریل برگزار می شود، چیزی است که خیلی ها دوست دارند از نزدیک شاهد آن باشند. برای یک هفته، خیابان ها قلمرو مبارزه کودکان و بزرگسالان می شود. همه با تفنگ های آب پاش یا سطل های پر از آب در خیابان ها قدم می زنند و به سمت افرادی که از آنجا عبور می کنند، آب می پاشند؛ بیشتر اوقات هم گردشگران بهترن هدف ها برای آب پاشی هستند. با وجود گرمای هوا، حضور داشتن در این جشنواره بسیار شاد و خنک تایلندی ها بسیار جالب و دوست داشتنی است.

راهنمای سفر به بانکوک در تایلند


چه زمانی به بانکوک سفر کنیم؟

بهترین زمان برای مسافرت به بانکوک، فصل سرما یعنی بین ماه های نوامبر تا فوریه (آبان تا اسفند) است. ماه های فروردین، اردیبهشت و خرداد هوا بسیار گرم است و اگر بخواهید روی موتور داخل شهر گشت بزنید، گویا در حال حرکت میان طوفان آتش هستید. البته از اواسط ماه خرداد، بارش باران آغاز می شود و می توان کمی نفس کشید. این باران ها گرد و غبار هوا را می گیرند و گیاهان شروع به رشد می کنند. فصل بارانی به دلیل گردشگران کمتر، دمای پایین تر هوا و بارش های موسمی بهترین زمان برای سفر به بانکوک است.

راهنمای سفر به بانکوک در تایلند


رسیدن به بانکوک

هوایی

پروازهای خارجی به مقصد بانکوک، در فرودگاه بین المللی Suvarnabhumi که در 20 مایلی از بخش شرق شهر واقع شده است، به زمین می نشینند. فرودگاه قدیمی «دون موآنگ» که در فاصله 12 مایلی از شمال بانکوک قرار دارد، مخصوص پروازهای داخلی است.

راهنمای سفر به بانکوک در تایلند

ورود به داخل شهر

خط آهن سریع السیر فرودگاه Suvarnabhumi از 6 صبح به مقصد ترمینال جدید «ماکاسان» که به مترو «پتچابوری» وصل می شود، فعال است. مدت زمان رسیدن به شهر حدود 15 دقیقه و هزینه آن حدود 150 بات (حدود 5 دلار) است. یک خط آهن دیگر نیز وجود دارد که دیگر تندرو نیست و حدود 30 دقیقه زمان می برد تا مسافران را به مرکز شهر برساند و حدود 15 تا 45 بات (45 سنت تا 1/5 دلار) با توجه به مسیر طی شده، هزینه دارد.

راهنمای سفر به بانکوک در تایلند

البته در فرودگاه، ایستگاه تاکسی نیز وجود دارد که از جاده های Sukhumvit و Khao San مسافران را به مرکز شهر می رساند و بیش از 250 بات (8 دلار) هزینه دارد. استفاده از تاکسی بسیار آسان تر است اما حتما از راننده بخواهید تا از تاکسی متر استفاده کند. باید 50 بات (1/5 دلار) نیز هزینه اضافه ای به تاکسیرانی فرودگاه پرداخت کنید. لیموزین های موجود در فرودگاه نیز حدود 600 بات (19/5 دلار) هزینه دارند.

در این فرودگاه، اتوبوس های تندرو نیز مسافران رابه مرکز شهر می برند. AE1 به خیابان سیلوم، AE2 به خیابان کائو سان، AE3 به سوکومویت و AE4 از میدان سیام می گذرد و به ایستگاه قطار هالامفونگ می رسد. قیمت بلیط نیز 100 بات (3/2 دلار) است.

قطار

راهنمای سفر به بانکوک در تایلند

برخی از مسافران، زمینی و با قطار به ایستگاه Hualamphong وارد شهر بانکوک می شوند. در این ایستگاه، ایستگاه مترویی به همین نام نیز وجود دارد که می توان برای رفتن به مناطق دیگر شهر از آن کمک گرفت.


گشت و گذار در شهر

ترن هوایی

سریع ترین راه های جابه جایی در شهر بانکوک استفاده از BTS (سیستم حمل و نقل عمومی بانکوک) و MRT (سیستم حمل و نقل پرسرعت عمومی) است. قیمت بلیط های BTS بین 15 تا 40 بات (50 سنت تا 1/5 دلار) است. MRT نیز بین 13 تا 30 بات (40 سنت تا یک دلار) هزینه دارد. هر دو این شبکه ها از 6 صبح فعال هستند.

راهنمای سفر به بانکوک در تایلند

راهنمای سفر به بانکوک در تایلند

تاکسی

هزینه تاکسی در این شهر بسیار ارزان است، البته اگر در ساعات شلوغ شهر بیرون نباشید. همیشه به راننده گوشزد کنید تا از تاکسی متر استفاده کند. حداقل کرایه تاکسی 35 بات (یک دلار) است. دور زدن در کل شهر حدود 100 تا 150 بات (3/5 تا 5 دلار) هزینه خواهد داشت.

پیاده روی

به دلیل ترافیک سنگینی که در کنار رودخانه و محله چینی ها وجود دارد، بهترین راه  پیاده روی است.

راهنمای سفر به بانکوک در تایلند

اتوبوس

اتوبوس های این شهر بسیار آهسته حرکت می کنند و بسیار حوصله سر بر هستند. برای مقاصد نزدیک رودخانه، استفاده از قایق تندرو پرایا جائو بهترین انتخاب است. این قایق ها از 6 صبح تا 7/5 بعدازظهر در طول هفته در روزهای یکشنبه تا 6/5 بعدازظهر فعال است. بلیت ها روی همان قایق تهیه می شوند و حدود 10 تا 30 بات (30 سنت تا یک دلار) قیمت دارند.


دانستنی های لازم پیش از سفر

تماس های ضروری

مرکز اطلاعات بانکوک: 00 66 2 2257612، 17/1 خیابان Phra Athit. هر روز از 9 صبح تا 7 بعدازظهر باز است.

پلیس گردشگران: 1155 را شماره گیری کنید.

راهنمای سفر به بانکوک در تایلند

اطلاعات عمومی

واحد پول: بات

کد تلفن: کد بانکوک از خارج از کشور 00662، و کد شهری بانکوک در داخل کشور تایلند 02 است.

راهنمای سفر به بانکوک در تایلند

قوانین و رسوم محلی

هرگونه انتقاد و توهین به حکومت و دولت این کشور برخلاف قوانین آن است. بازدیدکننده های معابد بودایی ها باید لباس پوشیده بپوشند، کفش هایشان را پیش از ورود در بیاورند و هرگز کف پای آنها به نشانه های بودایی ها برخورد نکند.

سفر به بانکوک در تایلند

مطالب دیگر تایلند