روزگشت مجله گردشگری و سفر

آشنایی با جاذبه های توریستی و گردشگری ژاپن

آشنایی با جاذبه های توریستی و گردشگری ژاپنهمه شما به خوبی می دانید که ژاپن جزو یکی از پیشرفته ترین کشورهای صنعتی جهان است. نوع غذا خوردن آنها، لهجه آنها، مراسم و اعتقادات آنها برای همه جذابیت دارد. این کشور در کارهای مهارتی، توانمندی، و تجارت نیز جز بهترین ها بوده و در همه ی زمینه ها از چینی و سرامیک گرفته تا تولید منسوجاتی مانند ابریشم همیشه پیشگام و قوی بوده است. خیلی قبل تر از بسیاری از دیدنی ترین کلیساهایی که در اروپا ساخته شده اند، معابد شینتو و بودایی ژاپن تأسیس شده بودند و زائران و مراجعان بسیاری را برای تماشای این طرح های ماهرانه و دکوراسیون ها به سمت خود می کشاندند. با وجود جنگ و ویرانی های طبیعی مانند زلزله، بخش عظیمی از این سنت و فرهنگ غنی که ژاپن دارد، از گذشته حفظ و یا بازسازی شده است. در ادامه ما شما را با دیدنی های کشور زیبای ژاپن آشنا خواهیم نمود.

آشنایی بیشتر با توکیو

پایتخت زیبای کشور ژاپن، توکیو، در گذشته دهکده ای کوچک با نام “ادو” بوده است  که در آن ماهی گیری رونق داشته است، اما امروزه از کلان شهرهای بزرگ دنیا به شمار می رود. شهر توکیو در شرق جزیره ی هونشوی کشور ژاپن قرار دارد و یکی از چهل و هفت استان کشور ژاپن است. شهر توکیو سومین پایتخت صنعتی جهان است و در این زمینه فقط شهرهای لندن انگلیس و نیویورک آمریکا از توکیو جلوتر هستند که البته شاید بزودی توکیو بتواند از این دو شهر نیز پیشی گیرد.  توکیو شهری است که بارها به خاطر زمین‌لرزه، آتش‌سوزی و یا جنگ بطور کامل از بین رفته است و هر بار با زیبایی بیشتر از نو ساخته شده‌است. به همین سبب چشم‌انداز کنونی شهر توکیو با معماری معاصر بسیار مدرن و جذاب به نظر می‌رسد و بناهای تاریخی و کهنه در شهر توکیو بسیار کمیاب هستند. حمل و نقل عمومی در توکیو بسیار پاکیزه و کارآمد است. اصلی‌ترین بخش حمل و نقل عمومی بر عهده ی قطارها و متروی توکیو است و در کنار این دو، اتوبوس، مونوریل و واگن برقی به عنوان مکمل فعالیت دارند. توکیو جشنواره‌های هنری، ورزشی و تفریحی متعددی دارد. جشنواره ی فیلم توکیو، بزرگ‌ترین رویداد سینمایی ژاپن، معمولاً در ماه اکتبر و در دو منطقه ی توکیو برگزار می‌شود. توکیو از نظر داشتن فضای سبز نیز بسیار غنی است. پارک‌های طبیعی ۳۶٫۳ درصد مساحت کل توکیو را تشکیل می‌دهند و از نظر وسعت پارک‌های طبیعی، پس از استان شیگا، جایگاه دوم را در ژاپن به خود اختصاص داده‌است.

کوه فوجی

Mount Fuji

آشنایی با جاذبه های توریستی و گردشگری ژاپن

بدون شک شناخته شده ترین نماد و لندمارک کشور ژاپن، کوه با شکوه فوجی (فوجی سان) است که با ارتفاع ۳۷۷۶ متر، بلندترین قله ی کوه در این کشور نیز می باشد. این کوه یک آتشفشان خاموش است که آخرین فوران آن مربوط به سال‌های ۱۷۰۷-۱۷۰۸ میلادی است. همچنین کوه فوجی یکی از سه کوه مقدس ژاپن است. شکل زیبای کوه فوجی که شبیه به یک مخروط متقارن است به عنوان نِمادی از کشور ژاپن شناخته شده است و پیوسته در نقاشی‌ها و عکس ها می‌آید. قله ی کوه فوجی با بلندی ۳۷۷۶ متر چشم انداز نسبتا وسیعی به جنوب و شرق دارد. این کوه به قدری بلند است که حتی از شهر توکیو که بیش از ۱۰۰ کیلومتر از آن فاصله دارد دیده می شود. این کوه که در هوای صاف به راحتی از شهر توکیو قابل مشاهده هست با وجود اینکه یک آتشفشان فعال و ترسناک است اما از زیبایی های این شهر نیز محسوب می شود و بسیاری از هنرمندان را برای به تصویر کشیدن آن به سمت خود می کشاند.

کوه فوجی است برای قرن ها در هنر و ادبیات ژاپن مورد توجه و تجلیل و قدردانی بوده، و در حال حاضر به عنوان یک آیکون بسیار مهم در نظر گرفته شده که یونسکو، اهمیت فرهنگ جهانی آن را در سال ۲۰۱۳ به رسمیت شناخته است. کوه فوجی، به عنوان بخشی از پارک ملی فوجی-هاکونه-ایزو، هر تابستان توسط بیش از یک میلیون نفر که برای تماشای طلوع آفتاب به قله ی آن می آیند، مورد بازدید قرار می گیرد. در حالی که برخی هنوز هم شروع به صعود از دامنه ی کوه نکرده اند، اکثر کوهنوردان از اواسط راه، در ایستگاه پنجم،شروع به بالا رفتن می کنند و در نتیجه صعود آن ها شش ساعت و یا بیشتر طول می کشد. البته، برای افرادی که به سادگی، کوه را از دور و یا از داخل یک قطار پر سرعت، می بینند همین کافی است که می گویند کار ساده ای است اما یک ضرب‌المثل مشهور ژاپنی می‌گوید: “یک فرد عاقل کوه فوجی را فقط یکبار در طول زندگی خود صعود می‌کند، ولی اگر دوبار آن را صعود کند ابله است!!!؟”

کاخ امپراتوری توکیو

Tokyo Imperial Palace

آشنایی با جاذبه های توریستی و گردشگری ژاپن

کاخ امپراتوری ژاپن، قصر و قلعه‌ای است که در منطقه ی چیودای توکیو، پایتخت ژاپن قرار گرفته است. در حال حاضر این قلعه محل اقامت امپراتور ژاپن و خانواده سلطنتی ژاپن است. از سال ۱۹۶۸ میلادی قسمت شرقی قصر در معرض بازدید مردم قرار گرفته و بازدید از آن برای عموم آزاد است. در داخل این محوطه موزه ی سلطنتی ساننومارو قرار دارد. از سال ۱۹۹۳ میلادی ورود و بازدید از این موزه نیز رایگان شده‌ است.

معروف ترین نماد شهر توکیو، کاخ سلطنتی و گردشگاه های زیبای مربوط به قرن ۱۷ میلادی است، که توسط دیوار ها و خندق ها احاطه شده است. اگر شما به پایتخت کشور ژاپن سفر کنید، می بایست سری به این کاخ مجلل و با شکوه نیز بزنید. از این واقعیت نمی توان فرار کرد که بیشتر بخش های قصر، به دلیل آن که هنوز در حال استفاده توسط خانواده سلطنتی ژاپن است، به روی عموم مردم بسته است. البته همان میزان هم برای گشت زدن در قصر و پی بردن به راز و رمز آن کافی است. علاوه بر این شما می توانید نمای بسیار زیبایی از کاخ را از روی پل پل نیجوباشی نیز تماشا کنید. پل نیجوباشی به خاطر تصویر انعکاس خود در آب، به “double bridge” نیز معروف است. پل نیجوباشی بر روی نهر خندق مانندی که دور تا دور قلعه را احاطه کرده است قرار دارد. باغ هیگاشی East Higashi-Gyoen Garden یکی از معدود اماکنی است که بازدید از آن برای عموم آزاد است. از دیگر جاهایی که در توکیو حتما باید سری به آنجا بزنید منظقه خرید گینزا، تئاتر کابوکی-زا با نمایش کابوکی (تئاتر سنتی ژاپن)، و همچنین تئاتر شیمباشی با رقص های سنتی آزوما و خیمه شب بازی (بونراکو) می باشد. خیابان گینزا در منطقه ی چوئو در توکیو واقع شده است و در سال ۱۸۷۰ اولین خیابان به سبک غربی و مدرن بود که در توکیو ساخته شد.

پارک یادبود صلح هیروشیما

Hiroshima Peace Memorial Park

آشنایی با جاذبه های توریستی و گردشگری ژاپن

یادمان صلح هیروشیما که به گنبد بمب اتمی نیز مشهوراست، نام بنایی مخروبه و یادمانی از بمباران اتمی هیروشیما و ناکازاکی است. گنبد گنباکو در فاصله نزدیکی از محل انفجار بمب اتمی در شهر هیروشیمای ژاپن قرار داشت، اما به صورت کامل تخریب نشد. عملیات بمباران اتمی هیروشیما در ساعت ۸:۱۵ صبح روز ۶ اگوست ۱۹۴۵ میلادی به وقت محلی در شهر هیروشیما انجام گرفت. دو سوم ساختمان‌های هیروشیما از جمله کارخانه‌های فولادسازی و صنعتی چون میتسوبیشی در اثر این بمباران نابود شدند و تنها چیزی که از شهر باقی ماند ساختمان تالار ترویج صنعتی استانی هیروشیما بود که انفجار، بالای گنبد این بنا رخ می‌دهد و به خاطر قرار گرفتن در کانون مرکزی انفجار، کاملاً ویران نشد.
در حالی که نیاز چندانی به گفتن از وحشت بمباران اتمی هیروشیما در آگوست ۱۹۴۵ نیست، بیشتر می توان از تلاش های باور نکردنی این شهر پر جنب و جوش گفت که به مناسبت گرامیداشت قربانیان اولین حمله ی هسته ای جهان، و شاید حتی مهم تر از آن، به عنوان نماد صلح پایدار هیروشیما این بنا را یادمان صلح هیروشیما نامیدند. این پارک هر ساله بیش از یک میلیون نفر بازدید کننده از سراسر دنیا دارد. پارک یادبود صلح هیروشیما که در کانون انفجار اتمی قرار داشته و در آن زمان بخشی شلوغ از شهر بوده است، شامل تعدادی از آثار باستانی مهم، یادبود های تاریخی، و موزه هایی مربوط به حوادث آن روز سرنوشت ساز می باشد.
علاوه بر زمین ها و باغ های پوشیده از شکوفه های رنگارنگ گیلاس، پارک یادبود صلح دارای نمایشگاه های متعدد در ارتباط با موضوع صلح جهانی، بنای یادبود مقبره سرباز گمنام و شعله ی صلح، و همچنین گنبد بمب اتمی است، که خرابه های یک ساختمان اداری است که در مرکز انفجار قرار داشته است.

آثار تاریخی و باستانی کیوتو

Historic Kyoto

آشنایی با جاذبه های توریستی و گردشگری ژاپن

یکی از شهرهای ژاپن که بیشترین بازدید از آن صورت می گیرد، شهر دوست داشتنی کیوتو است. – یکی از معدود شهرها در کشور ژاپن که از ویرانی های جنگ جهانی دوم جان سالم به در برد و هر ساله بیش از ۱۰ میلیون بازدید کننده، برای گشت و گذار و بررسی خیابان های قدیمی و معماری عالی آن، به سوی خود جذب می کند. در حالی که بیش از ۱۰۰۰ سال از اقامت و زندگی خانواده های سلطنتی در اینجا می گذرد، بسیاری از خیابان ها و ساختمان ها بدون تغییر باقی مانده اند. حتی پس از آن، این شهر به عنوان مهم ترین مرکز فرهنگی ژاپن، مانند یک میراث است که با موزه های بسیار و گالری های هنری فراوان به ایفای نقش خود ادامه می دهد. هر کدام از موزه ها، سرشار از مجسمه های مهم، نقاشی، و سایر انواع کارهای هنری هستند.

بخش برجسته ی معماری بودیست کیوتو، شامل معابد فراوانی است که به خوبی حفظ و نگهداری شده اند، و ۳۰ تای آنها هنوز هم در حال استفاده هستند، و بناهای مهمی مانند غرفه طلایی قرن چهاردهم (کینکاکوجی)، که یک معبد بودایی در ژاپن وابسته به فرقه ی ذن در کیوتو است و بخاطر نمای طلایی رنگ بیرونی خود معروف است، نمونه ای از این شاهکار ها می باشد. مطمأن باشید که همچنین به بازدید از قلعه ی نیجو نیز خواهید رفت. قلعه ی نیجو، قلعه ای مربوط به قرن ۱۷ میلادی است که دیوار ها، برج ها، و خندق اصلی خود را حفظ کرده است. دروازه های کاخ بسیار زیبا است و همچنین دکوراسیون داخلی کاخ بسیار ظریف و عالی است و ارزش بازدید را دارد. کاخ سلطنتی اصلی کیوتو (کیوتو-گوشو) نیز ارزش حداقل یک بار دیدن را دارد، این کاخ یکی از پر بازدید ترین سایت های تاریخی شهر است که در سال ۷۹۴ میلادی ساخته شده است.

و در آخر، هیچ سفری به کیوتو کامل نخواهد بود، اگر که به گشت و گذار در آراشیاما بامبو گراو نپردازید. منطقه ای زیبا با بامبو های بلند که از مرکز شهر تا آن جا فقط چند دقیقه پیاده روی است. آراشیاما، نام بهشتی در کوهپایه های کوهستانی آراشیاما است که در دل خود، جنگلی از بامبو، معابدی زیبا و طبیعتی چشم نواز را جای داده است. این منطقه ی طبیعی و تاریخی، محیطی دیدنی و پر از آرامش را برای گردشگران فراهم آورده است. از میان درختان، پله ها و گذرهای طراحی شده با المان های طبیعی مانند سنگ و چوب که می گذری، به معابدی با طراحی های سنتی می رسید. هر ساله جمعیت زیادی به آراشیاما می آیند. همه ی بازدید کنندگان ساکت و غرق تماشا هستند، هم از زیبایی های آسمان و زمین لذت می برند و هم تاریخ منطقه را از نزدیک تماشا می کنند.

معبد ایتسوکوشیما، جزیره ایتسوکوشیما

The Island Shrine of Itsukushima

آشنایی با جاذبه های توریستی و گردشگری ژاپن

جزیره میاجیما، یکی از دیدنی ترین نقاط در ژاپن است،  که به عنوان جزیره خدایان در دریای داخلی و زیبای ستو بسیار مورد توجه و احترام است. این جزیره ی عاشقانه و تاریخی، همراه با جنگل بکر کوه Misen، زیارتگاه های حفاظت شده ی متعدد، معابد و بناهای تاریخی، در ایتسوکوشیما، واقع شده است. جزیره میاجیما، که در جهان به عنوان جزیره ی مقدس ژاپن Japan’s Shrine Island معروف است. مساحت ۳۰ کیلومتر مربع در خلیج هیروشیما را پوشش می دهد. میاجیما بیشتر به عنوان خانه ی معبد ایتسوکوشیما معروف است. معبد شینتو به دختران شاهزاده خانم سوسانو (خدای باد) اختصاص داده شده است. از قرن هشتم، اکثر ساختمان های معبد با استفاده از ستون ها و موج شکن ها در خارج از آب های خلیج کوچک قرار گرفته اند. اثر جزر و مد بسیار خیره کننده و سحر آمیز است و این بنا را طوری نشان می دهد که انگار در آب شناور هستند.

آشنایی با جاذبه های توریستی و گردشگری ژاپن

ساختمان ها توسط پیاده رو ها و پل ها بهم مرتبط می شوند. اینجا، یک مکان جذاب و فوق العاده برای گشت و گذار و اکتشاف است، به ویژه سالن های بزرگتر مانند exquisite Honden (سالن اصلی)، سالن پذیرایی (Heiden)، نمازخانه (Haiden)، و تالار هزار تشک (Senjokaku). یکی دیگر از ویژگی های قابل توجه و جذاب در معبد این است که در آن بازدید کنندگان با رقص های سنتی و اجرای موسیقی سرگرم هستند. همچنین زمین ها و باغ های زیبای جزیره، زیستگاه گوزن های وحشی و گروه های متعدد پرندگان نیز ارزش گشتن و بازدید را دارند.

آشنایی با جاذبه های توریستی و گردشگری ژاپن

معبد ایتسوکوشیما، یک میراث جهانی یونسکو است، که در جزیره میاجیما (هیروشیما) قرار دارد. در زمان جزر ، با پای پیاده می توان به دروازه نزدیک شد، اما سحر و جادو زمانی اتفاق می افتد که خورشید شروع به غروب کردن می کند و دریا مواج و خروشان می شود و تمام زمین های مجموعه ی معبد در موج های خروشان پوشیده می شوند. بنای ابتدایی معبد به قرن۶ میلادی باز می‌گردد، اما معبد کنونی در قرن ۱۲ میلادی به شکل کنونی‌اش ساخته شده است.

شهر معابد: بخش باستانی نارا

Temple City: Historic Nara

آشنایی با جاذبه های توریستی و گردشگری ژاپن

نارا که زمانی به عنوان هی‌جو شناخته شده است، اولین پایتخت دائمی ژاپن بود که در سال ۷۱۰ تاسیس شد. پایتخت زمانی که دولت توسط صومعه‌های بودایی قدرتمند تهدید می‌شد در سال ۷۸۴ به ناگائوکا منتقل شد. نارا در فاصله کمتر از یک ساعتی کیوتو واقع شده است و شماری نیایشگاه و ویرانه ی کهن در نارا، بخش باستانی نارا را می‌سازند که در میراث جهانی یونسکو هم ثبت‌اند و دیدن قدیمی‌ترین و بزرگترین معابد ژاپن در اینجا یک فعالیت توریستی معروف است. بازدید کنندگان به طور خاص معبد تودای‌جی را با ساختمان‌های معلق، چمن‌های آراسته و قدم زدن آهو در زمین‌های اطراف را دوست دارند.

قلعه اوساکا (اوزاکا)

Osaka Castle

آشنایی با جاذبه های توریستی و گردشگری ژاپن

قلعه اوساکا (اوزاکا) ، در اوساکای ژاپن و یکی از معروف ترین قلعه های ژاپن است که نقش مهمی در اتحاد ژاپن در طول قرن شانزدهم داشته است. قلعه اوزاکا، قصری عظیم و با شكوه است كه محیط دیوار خارجی آن ۱۳ كیلومتر برآورد شده و بخش مركزی آن به صورت دیوارهای پیچ در پیچ متحدالمركزی احاطه شده است كه دائما تحت مراقبت قرار داشته است. بر روی این دیوار ها ماموران مسلح با هوشیاری از قصر نگهبانی می كردند و مراقب هر خطری بودند. ساختمان هشت طبقه این کاخ پرشکوه که طی سالهای ۱۵۸۳ تا ۱۵۹۸ میلادی بنا گردیده، “سمبل اوساکا “می باشد.

این قصر زیبا که پیرامون آن را یک خندق بزرگ آب احاطه کرده بر روی یک سکوی سنگی مرتفع به شکل هرمِ ناقص احداث شده بوده تا از هر گونه امکان حمله و هجوم جنگجویان در امان بماند. نکته قابل تأمل در خصوص این سازه ارزشمند موزه ای است که در درون آن احداث گردیده است.  تمام هشت طبقۀ این ساختمان زیبا به موزه تبدیل شده و مواردی در خصوص فرهنگ و تاریخ گذشته کشور ژاپن جهت بازدیدکنندگان قرار داده شده است . لازم به ذکر است که پوسته سازه به شکل سنتی خود حفظ شده است.

پارک ملی Chūbu-Sangaku و رشته کوه های آلپ ژاپنی

Chūbu-Sangaku National Park and the Japanese Alps

آشنایی با جاذبه های توریستی و گردشگری ژاپن

 

معبد آتسوتا، ناگویا

The Atsuta Shrine, Nagoya

آشنایی با جاذبه های توریستی و گردشگری ژاپن

قلعه فوکوئوکا و جشنواره های باستانی

Fukuoka’s Castle and Ancient Festivals

آشنایی با جاذبه های توریستی و گردشگری ژاپن

منبع: تورلند