روزگشت مجله گردشگری و سفر

برترین جاذبه های نروژ و مکان های گردشگری نروژ

برترین جاذبه های نروژ

نروژ کشوری وسیع اما کم جمعیته (حدود پنج میلیون نفر) و بین کشور های اروپایی ششمین کشور بزرگ هست.

شمال نروژ زمستان های سرد و طولانی و پر برف داره. در ماه های نوامبر، دسامبر و ژانویه خورشیدی در آسمون نمیبینیم . این به معنی تاریکی مطلق نیست ولی حدود ۳ تا ۴ ساعت در روز فقط یک نور کم جون هست و بعدش باز تاریکی و شب. این در عین اینکه عجیبه از نظر من خیلی هیجان انگیز و متفاوته. چیزیه که تا تجربش نکنی درکش نمی کنی. از طرفی تابستان اینجا روزهای بلندی داره و نزدیک دو ماه شب نداره و خورشید در ساعات نیمه شب تو آسمون می درخشه. اگر شما هم مسافر نروژ هستید و یا اینکه می خواین با نروژ آشنا بشید با ما همراه شین.

جاذبه های شهر نروژ را بشناسید

شهر معدنی Roros

برترین جاذبه های نروژ

این شهر چند قرن پیش مکانی برای استخراج مس بوده است. استخراج مس از قرن هفدهم در این شهر آغاز شد و بیشتر از ۳۰۰ سال یعنی تا سال ۱۹۷۷ ادامه داشت. این شهر در حدود ۲۰۰۰ خانه‌ی چوبی دارد که با ظاهر اصلی خود حفظ شده‌اند و ظاهری قرون وسطایی به این منطقه بخشیده‌اند. زمین‌های کشاورزی، این محدوده ی انجام عملیات استخراج را احاطه کرده‌است.

کلیسای چوبی Urnes

برترین جاذبه های نروژ این کلیسا، انواع مختلف معماری را با کلیسای قرون وسطایی در آمیخته است و بعد از ۹۰۰ سال همچنان پا بر جاست. آنچه که درباره‌ی این کلیسا جالب‌توجه است، موادی است که در ساخت آن به کار گرفته شده؛ استفاده از چوب به جای سنگ. این کلیسا که در ساحل غربی نروژ واقع شده، ترکیبی از سبک سلتیک، رومی و وایکینگی را در چوب به نمایش می‌گذارد. این کلیسا یکی از ۲۸ کلیسای چوبی نروژ و قدیمی‌ترین آنها است که در قرن دوازدهم ساخته شده‌است. اثری هنری که فرهنگ نورس قبل از مسیحیت را با مسیحیت قرون وسطایی پیوند می‌دهد.

آبشار ورینگفوسن (Voringfossen)

برترین جاذبه های نروژ آبشار ورینگفوسن مشهورترین آبشار نروژ است که با ۱۸۰ متر ارتفاع در رده‌ی هشتاد‌و‌سوم فهرست بلندترین آبشار‌های نروژ قرار دارد. این آبشار که در دره‌ی Mabodelen، بین اسلو (Oslo) و برگن (Bergen) واقع شده، ۲۰۰ سال است که مورد توجه گردشگران قرار دارد. برای رسیدن به هتلی که در سال ۱۸۸۰ بر بالای آن ساخته شده، مهمانان باید ۱۵۰۰ پله را بالا بروند. یک نیروگاه برق‌ آبی در بالای این آبشار احداث شده‌است.

کلیسای جامع Nidaros

زمانی که ویلیام فاتح در سال ۱۰۶۶ سرگرم حمله به بریتانای کبیر بود، وایکینگ‌ها مشغول ساخت کلیسای جامع Nidaros، در شهر تروندهایم (Trondheim) بودند. اکنون بعد از گذشت نزدیک به هزار سال، این کلیسا مهم‌ترین کلیسای نروژ و بزرگ‌ترین ساختمان قرون وسطایی اسکاندیناوی است. این بنا به افتخار الاف (Olav)، سردسته‌ی وایکینگ‌ها که بعد‌ها به پادشاهی رسید، ساخته شد. الاف در جنگی در سال ۱۰۳۰ در نزدیکی تروندهایم کشته شد و برادرزاده‌اش در سال ۱۰۶۶ ساخت این کلیسا را آغاز کرد. ساخت آن در سال ۱۰۹۰ به پایان رسید ولی گسترش آن تا سال ۱۳۰۰ به طول انجامید و بلافاصله به یک مقصد زیارتی در نروژ تبدیل شد.

نردکپ (Nordkapp)

اگر می‌خواهید از دیدن خورشید در نیمه‌های شب لذت ببرید، نردکپ مقصد مناسبی برای سفر شما خواهد بود چرا که در این منطقه بین ۱۴ ماه مه تا ۲۹ جولای، خورشید غروب نمی‌کند. این منطقه شمالی‌ترین نقطه‌ی اروپا است که با شبکه‌ی جاده‌ای بین‌المللی در ارتباط است. نردکپ یک مقصد گردشگری تابستانی است که سالانه ۲۰۰۰۰۰ بازدیدکننده دارد. در سفر به نردکپ از دیدن منظره‌های چشم‌نواز و طوطی‌های دریایی در زیستگاه اصلی‌شان لذت خواهید برد.

یخچال طبیعی Jostedalsbreen

برای توصیف بزرگ‌ترین یخچال طبیعی اروپا همین دو کلمه کافی است؛ پوشیده از یخ و چشم‌نواز. این یخچال در جنوب نروژ و در پارک ملی Jostedalsbreen Glacier قرار دارد. شما در این منطقه اجازه‌ی پیاده‌روی و اسکی روی یخ خواهید داشت اما باید توجه کنید که تجهیزات لازم را به همراه داشته باشید تا هنگام انجام این فعالیت‌های ورزشی، خطری تهدیدتان نکند. بهتر است از تورهایی که برای این منظور در نظر گرفته شده، استفاده کنید.

موزه‌ی کشتی وایکینگ‌ها

قرن‌ها پیش از این، وایکینگ‌ها در دریاهای شمالی سفر می‌کردند و موجب ایجاد ترس و وحشت در اهالی مناطقی که قصد حمله به آنجا را داشتند، می‌شدند. امروزه گردشگران می‌توانند در موزه ی اسلو برخی از کشتی‌های متعلق به وایکینگ‌ها و مربوط به قرن نهم را بازدید کنند. یکی از این کشتی‌ها، کشتی اوزبرگ است که در گورپشته‌ای در نزدیکی اوزبرگ یافت شده‌است. این موزه همچنین مجموعه‌ای از منسوجات، ابزارها،  وسایل خانه و اشیایی که در مقبره‌های وایکینگ‌ها یافت شده‌است را به نمایش گذاشته‌است.

کلیسای چوبی Heddal

این کلیسا که بر طبق افسانه‌های محلی تنها در سه روز و توسط ۵ کشاورز و تماماً از چوب، ساخته شده، بزرگ‌ترین کلیسای چوبی نروژ است. پس از بازسازی و ترمیم‌هایی که در قرون ۱۹ و ۲۰ میلادی بر روی این بنا انجام شده، این کلیسا هم اکنون نیز برای انجام مراسم ازدواج و روزهای یکشنبه در ماه‌های تابستان، استفاده می‌شود. این کلیسا که در نوتودن (Notodden) قرار دارد به مریم باکره تقدیم شده‌است.

Bryggen

برترین جاذبه های نروژ این ساختمان‌های قدیمی و قایق‌های زیبا که در کنار دریا قرار گرفته‌اند و در فهرست میراث جهانی یونسکو نیز قرار دارند، جلوه‌ی بی‌نظیری به این منطقه داده‌اند. Bryggen که در نزدیکی برگن که برای مدت ۴۰۰ سال یک مرکز تجاری مهم در قرون وسطا و بخشی از پیمان هانزایی بود، قرار دارد. امروزه نیز بازرگانان می‌توانند از خرید و گشت‌و‌گذار در ‌کوچه‌های آن لذت ببرند.

آبدره‌ی Geirangerfjord

برترین جاذبه های نروژ شاید مشهورترین جاذبه‌های گردشگری نروژ، آبدره‌ها باشند. زیباترین آنها Geirangerfjord است که در جنوب غربی نروژ و در نزدیکی شهر ساحلی السوند (Ålesund) واقع شده و نزدیک به ۱۵ کیلومتر طول دارد. این آبدره یک شگفتی طبیعی است که با صخره‌های بلند و باشکوه و کوه‌های سرسبزی به ارتفاع ۱۰۰۰ متر، احاطه شده‌است. آبشار‌های زیبا و مزارع و چشم اندازهای بی‌نظیر، به زیبایی این منطقه افزوده‌است.

مکانهای دیدنی در نروژ

منبع: کجارو