روزگشت مجله گردشگری و سفر

حقایق جالب درباره والنسیا

حقیقتهایی درباره والنسیا

والنسیا شهری از شهرهای مهم اسپانیا است که با زیباییهای خود گردشگران را به خود جذب کرده است. اگر شما هم میخواهید نکات جالب والنسیا را بدانید همراه ما باشید.

والنسیا شهری است که در سواحل شرقی اسپانیا واقع شده است. این شهر به لحاظ تاریخی از قدمت بسیاری برخوردار است. همین جاذبه‌های تاریخی والنسیا در کنار دیگر جاذبه‌های طبیعی، فرهنگی و مردمی که به مرور در پی گذشت سال‌ها و با پیشرفت روزافزون آن حاصل شده است، این شهر را به یکی از شهرهای پرطرفدار نزد گردشگران تبدیل کرده است.

با این مقدمه به سراغ برخی از حقایق و نکات جالبی از این شهر رفته‌ایم.

حقیقتهایی درباره والنسیا

۱. بر اساس مستندات، اولین سکونت بشر در این منطقه به ۲ قرن پیش از میلاد مسیح توسط جامعه‌ای از رومی‌ها بازمی‌گردد.

۲. نام «والنسیا» از واژه‌ی لاتین «والنتینا» (Valentina) برگرفته شده که به معنی «قدرت و شهامت» است. دلیل این نام، شعار و القابی بود که رومیان به سربازهای از جنگ برگشته‌ی خود، نسبت می‌دادند.

حقیقتهایی درباره والنسیا

۳. والنسیا سومین شهر بزرگ اسپانیا پس از مادرید و بارسلونا است و مرکز استانی با همین نام محسوب می‌شود.

۴. والنسیا دارای آب و هوای نیمه استوایی و مدیترانه‌ای است. تابستان‌های گرم و مرطوب و زمستان‌های معتدل از جمله ویژگی‌های این شهر است.

۵. میانگین دمای این شهر در روزهای سرد سال ۸ درجه و در روزهای گرم سال ۳۰ درجه است.

حقیقتهایی درباره والنسیا

۶. دوران طلایی این شهر به قرن ۱۵ میلادی بازمی‌گردد. در این برهه از تاریخ، والنسیا از اقتدار و محبوبیت بسیاری در زمان سلطنت «آراگون» (Aragon) بهره می‌برد.

۷. والنسیا برای مقطع کوتاهی در زمان فرمانروایی «ژوزف بناپارت» (Joseph Bonapart) به عنوان پایتخت اسپانیا مطرح شده بود.

۸. والنسیا با دارا بودن نزدیک به ۱۶۹ هکتار اراضی تاریخی، یکی از اصلی‌ترین مراکز تاریخی اسپانیا محسوب می‌شود.

۹. فستیوال خیابانی «فالاس» (Fallas Festival) بزرگ‌ترین جشنواره‌ی خیابانی در اروپا به شمار می‌رود. این مراسم که در ماه مارس برگزار می‌شود، سالانه ۲ میلیون گردشگر را به این شهر جذب می‌کند. همچنین از سال ۲۰۱۶ این فستیوال به عنوان یکی از آثار این شهر در یونسکو به ثبت رسیده است.

حقیقتهایی درباره والنسیا

۱۰. شهر والنسیا از جمعیتی ۸۰۰ هزار نفری برخوردار است.

۱۱. زبان اصلی مردم والنسیا، اسپانیایی است اما اکثر قریب به اتفاق این مردم به زبان والنسیایی که برگرفته از زبان کاتالان‌ها است، صحبت می‌کنند.

۱۲. پس از مسیحیت که دین غالب مردم این شهر را شامل می‌شود، اسلام در جایگاه بعدی اعتقادات والنسیایی‌ها قرار می‌گیرد.

۱۳. شهر والنسیا نقش مهمی در اقتصاد اسپانیا ایفا می‌کند. تولید کاشی و سرامیک، آهن و مواد شیمیایی از فعالیت‌هایی است که عموما مختص این شهر است و بخشی از اقتصاد اسپانیا را پوشش می‌دهد.

حقیقتهایی درباره والنسیا

۱۴. این شهر در کنار بستر رودخانه‌ی «توریا» (Turia) قرار گرفته است. رودخانه‌ای که امروزه به ندرت جاری شدن آب را در خود می‌بیند. در سال ۱۹۵۷ رودخانه‌ی توریا به دلیل مملو شدن از آب، طغیان کرد و سیل عظیمی را به راه انداخت. ارتفاع این سیل که به نوعی یک فاجعه‌ی ملی محسوب می‌شد، در برخی از مناطق تا ۳ متر گزارش شد. امروزه در بستر کناری رودخانه‌ی توریا پارک بزرگی با همین نام ساخته شده است.

۱۵. کشاورزی و پرورش گل و گیاه والنسیا نیز از مهم‌ترین مراکز این صنایع در کشور اسپانیا محسوب می‌شوند.

۱۶. کلیسای جامع والنسیا در بخش قدیمی شهر، در قسمت متعلق به روم باستان، واقع شده است. این کلیسا در قرن ۱۳ میلادی ساخته شد و برای مدتی در زمان مسلمانان اسپانیا به مسجد تبدیل شد.

حقیقتهایی درباره والنسیا

۱۷. یکی از مهم‌ترین و محبوب‌ترین جاذبه‌های گردشگری والنسیا، «شهر هنرها و علوم» (Ciudad de las Artes y las Ciencias) است. این مجموعه‌ی ۳۵۰ هزار متر مربعی در ادامه‌ی پارک توریا قرار دارد و از بخش‌های تفریحی، فرهنگی، هنری و علمی تشکیل شده است. همچنین آکواریوم و موزه‌های آن از بهترین‌های اروپا محسوب می‌شوند.

حقیقتهایی درباره والنسیا

۱۸. یکی از ویژگی‌ها دیگر شهر والنسیا، گونه‌های متنوع و جالب پرندگانی است که در روزهای خنک‌تر سال، به آن سفر می‌کنند.

۱۹. بندر والنسیا بزرگ‌ترین بندر در سواحل غربی مدیترانه و پنجمین بندر شلوغ اروپا به شمار می‌رود. این بندر با ۱۵۰۰ کارمند خود و ۷۵۰۰ کشتی که هرساله به آن تردد می‌کنند، ۲۰٪ از صادرات اسپانیا را تامین می‌کند.

حقیقتهایی درباره والنسیا

۲۰. برای آخرین مورد جالب است بدانید، والنسیا با شهر هم‌نام خود در کشور ونزوئلا پیمان خواهر خواندگی دارد.

منبع: کجا رو

مطالب دیگر اسپانیا