روزگشت مجله گردشگری و سفر

آبشار مارگون کجاست | چه امکانات رفاهی دارد | عکس های آبشار زیبای مارگون

اطلاعات درباره آبشار مارگون

آبشار مارگون در اردکان (سپیدان فارس) واقع شده‌است. آبشار مارگون (انگلیسی: Margoon Waterfall) یکی از زیباترین آبشارهای کشور ایران می‌باشد و در شهرستان سپیدان استان فارس، دهستان مارگون واقع گردیده است. این آبشار در حقیقت سرچشمه رودخانه است و در بالای کوه هیچ رودخانه‌ای نیست، بلکه از بدنه دیواره صخره‌ای کوه، بیش از چند هزار چشمه وجود دارد که آب از آن‌ها به بیرون ریخته می‌شود.

مسیر دسترسی به آبشار

مسیر دسترسی به آبشار تا نزدیکی آبشار ماشین رو بوده و در ادامه مسیری آسان برای پیاده‌روی است. مسیر منتهی به آبشار که از مجاورت روستاهای اطراف می‌گذرد، در فصل زمستان برف گیر بوده و گاهی راه‌های ارتباطی کاملاً قطع می‌شود. رسیدن به این آبشار از استان فارس، شهرستان سپیدان،منطقه مارگون یا از یاسوج، کاکان، منطقه مارگون میسر است.

آبشار مارگون

فصل مناسب برای رفتن به آبشار

اطراف این آبشار در فصل بهار بسیار سرسبز و دیدنی است.
بهترین زمان بازدید از آبشار مارگون فصل بهار و به خصوص اردیبهشت ماه است. البته اگر اهل ماجراجویی باشید، می‌توانید در فصل زمستان از آبشار و قندیل‌های غول یپکر آن دیدن کنید. توصیه می شود که قبل از سفرتان چک کنید تا مسیر دسترسی به آبشار به دلیل بارش برف بسته نباشد.

آبشار مارگون

امکانات رفاهی آبشار

در محوطه ورودی آبشار پارکینگی جهت خودروها ساخته شده‌است. همچنین در اطراف پارکینگ سرویس بهداشتی و محوطه‌های مسطحی ساخته شده که برای اقامت و برپا کردن چادر مناسب است. در اطراف پارکینگ و در طول راه رسیدن به آبشار سطل زباله نصب شده‌است.

آبشار مارگون به دلیل بن‌بست بودن و واقع شدن در دره پرشیب، دارای فضای کمی برای نشستن و پارک خودروست که در هنگام ازدیاد گردشگران به ویژه در روزهای تعطیل فصل تابستان، مشکلات ترافیکی زیادی برای گردشگران و روستاییان پدید می‌آید.

در اطراف پارکینگ سرویس بهداشتی و محوطه‌های مسطحی ساخته شده که برای اقامت و برپا کردن چادر مناسب است. هم چنین در اطراف پارکینگ و در طول راه رسیدن به آبشار سطل زباله نصب شده ولی بعضی از گردشگران زباله‌های بسیاری را در محیط پراکنده‌اند.

آبشار مارگون

معرفی آبشار مارگون

آبشار مارگون در 130 کیلومتری شهر شیراز در نزدیکی سپیدان قرار دارد. سپیدان در مرز استان فارس و استان کهگیلویه و بویر احمد می باشد، به همین خاطر برای افراد بسیاری سوال پیش می آید که آبشار مارگون جزو کدام استان کشور ایران محسوب می شود. آبشار مارگون یکی از زیباترین آبشارهای ایران است که حدود 100 متر عرض و 70 متر ارتفاع دارد. آب حاصل از این آبشار و رودخانه باعث شده است که آب و هوای اطراف آن بسیار متنوع شود. رودخانه‌ی آبشار مارگون تا سپیدان ادامه دارد و در طول بستر خود موجب سیراب شدن درختان و باغات اطراف می‌شود.
در بالای کوهی که آبشار مارگون از آن نشأت می‌گیرد، رودخانه ای وجود ندارد و آب آبشار از بدنه‌ی دیواره‌ی صخره‌ای کوه سرچشمه می‌گیرد. اگر شما به تصویر آبشار نگاه کنید، خواهید دید که از کوه مارگون تعداد بی شماری چشمه جاری می‌شود. به همین دلیل آبشار مارگون را بزرگ‌ترین آبشار چشمه‌ای جهان می‌دانیم.

دسترسی به آبشار مارگون با وسایل نقلیه

گردشگرانی که در تور شیراز شرکت می‌کنند و یا قصد بازدید از استان چهار محال بختیاری را دارند می‌توانند با وسیله نقلیه تا 800 متری این آبشار پیش بروند اما ادامه‌ی مسیر تا آبشار را باید پیاده طی کنید. زیبایی‌های مسیر از درختان گرفته تا چشمه‌های کوچک و دوست داشتنی شما را وادار به عکس گرفتن می‌کنند.

آبشار مارگون

اقامت در مارگون

در مسیر رسیدن به روستای مارگون و شهرهای اطراف آن امکانات اقامتی وجود دارد؛ اما در خود منطقه تنها چند سوئیت و آپارتمان هست که بهتر است قبل از سفرتان از ظرفیت اقامتی‌شان اطلاع کسب کنید. البته بیشتر گردشگران ترجیح می‌دهد با نصب چادرها و کمپ‌های کوچک شب را در طبیعت بگذارنند.

چطور از تهران به آبشار مارگون برویم ؟

اگر قصد دارید با اتومبیل شخصی از تهران به سمت آبشار مارگون حرکت کنید باید از شهرهای اسلام شهر، چشمه شور، قم، مشکات، کاشان، نطنز، نجف آباد، زرین شهر، مبارکه، بروجن، گندمان، دوراهان، عبور کنید تا به جاده یاسوج اقلید برسید. ادامه مسیر همان راهی است که در قسمت بالا به آن اشاره شد.

آبشار مارگون

فاصله اصفهان تا مارگون چقدر است ؟

از اصفهان تا آبشار حدود 5 تا 6 ساعت راه است. بهتر است پس از حرکت از اصفهان ابتدا به نجف آباد، بروجن، گندمان، سیله خود را به بزرگراه یاسوج- اصفهان برسانید. پس از رسیدن به بلوار شهید ابوالحسن ولی پور از دوربرگردان قبل از میدان کشاورز وارد جاده یاسوج، اقلید شوید. البته بسیاری از مسافران از جاده سی سخت نیز استفاده می‌کنند تا وارد جاده یاسوج – اقلید شوند.

فاصله شیراز تا بهشت گمشده چقدر است ؟

بهشت گمشده یا مرودشت شیراز در منطقه کامفیروز استان فارس قرار دارد. نام اصلی این منطقه تنگ بستانک است که جزو مناطق حفاظت شده ایران محسوب می شود. فاصله بهشت گمشده تا شیراز حدود 120 کیلومتر و از مرودشت حدود 100 کیلومتر است.

سخن آخر

چنانچه در تابستان می خواهید به آبشار مارگون سفر کنید باید این نکته را به خاطر داشته باشید که این منطقه بسیار شلوغ است و احتمالا با مشکل کمبود جا و پارک ماشین روبرو خواهید شد. می توانید در سفر به این منطقه از کشورمان از دیدنی های چهارمحال بختیاری هم دیدن کنید.

مطالب مشابه